Προς το περιεχόμενο

Οι Οθόνες πάνε σαν τους Χιώτες;;;;;


vangelisorfas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω...

 

Να συνδέσω στο PC μου δύο οθόνες! Στη μία να έχω ανοιχτό το Cubase και στην άλλη τα VST Instruments κτλ κτλ...

 

Έχω...

 

Μόνο 15-pins έξοδο στην κάρτα γραφικών και καμία DVI.

 

Τί να κάνω;

Yπάρχει κάτι σαν splitter σήματος ώστε να μπορέσω να βγάλω δύο εξόδους;

 

Καλό Χειμώνα!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρειάζεσαι είναι μία κάρτα γραφικών που να βγάζει σήμα για δύο οθόνες. Η λύση που σκέφτηκες θα σου δείχνει και στις δύο οθόνες ακριβώς τα ίδια πράγματα. ¶ρα δεν κάνει τη δουλειά.

 

Μία πολύ καλή κάρτα γραφικών με πολύ καλές 2D επιδόσεις αλλά απαράδεκτες 3D επιδόσεις (και που όντως βγάζει δύο οθόνες) είναι η Matrox G550.

 

Αν ρωτήσεις, θα μάθεις ότι είναι πολύ φθηνή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάρει την NVIDIA GE FORCE FX 5600 για τον ίδιο λόγο-όχι παιχνίδια κτλ- και ΟΚ, στα ίδια πάνω κάτω λεφτά εάν θυμάμαι καλά με αυτή που προτείνει ο eyeptotocol. Τώρα που έχει παλιώσει το μοντέλο φαντάζομαι θα το βρίσκεις τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να έχεις 2 κάρτες μαζί, αν δεν κάνουν conflict και το υποστηρίζει το bios σου.

Το έχω δοκιμάσει παλιότερα, όταν αγόρασα μια καλύτερη κάρτα και την σύνδεσα παράλληλα με την παλιά μου που ήταν της πλάκας τελείως.

Δούλεψε καλά.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η μια κάρτα ήταν pci και η άλλη agp. Και στο bios είχε μια επιλογή αν θυμάμαι που όριζες πια είναι η κύρια κάρτα.

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω...

 

Έχω...

 

Μόνο 15-pins έξοδο στην κάρτα γραφικών και καμία DVI.

 

Καλό Χειμώνα!

 

Οπότε έχεις 2 εξόδους μία 15-pins και μια DVI. Στο κουτί της κάρτας πρέπει να σου έχει έναν αντάπτορα που μετατρέπει το DVI σε 15-pins και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο

Τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω κάνη με την NVIDIA GeForce4 Ti 4200

 

PIECE!

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά' date=' και αυτό γίνεται, αν και είναι δύσκολο πια να βρεις στην αγορά PCI κάρτες γραφικών...[/quote']

Βολεύει αν σου έχει ξεμείνει κανένα παλιότερο μηχάνημα. Επίσης μπορείς να βρεις από αγγελία σε γελοίες τιμές ή από κάποιον γνωστό σου (όλο και κάποιος έχει κάποιο αρχαίο μηχάνημα που δε χρησιμοποιεί).

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω...

 

Έχω...

 

Μόνο 15-pins έξοδο στην κάρτα γραφικών και καμία DVI.

 

Καλό Χειμώνα!

 

Οπότε έχεις 2 εξόδους μία 15-pins και μια DVI. Στο κουτί της κάρτας πρέπει να σου έχει έναν αντάπτορα που μετατρέπει το DVI σε 15-pins και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο

Τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω κάνη με την NVIDIA GeForce4 Ti 4200

 

PIECE!

 

Μα αφού λέει ότι έχει μία δεκαπεντάπινη έξοδο και καμία έξοδο DVI, πως γίνεται να έχει 2, και μάλιστα τη μία DVI?? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 15πινη (VGA) και το DVI δίνουν το ίδιο ακριβώς σήμα και έτσι στις οθόνες θα βλέπετε τα ίδια πράγματα. Η λύση για να αποφύγετε τις ακριβές multihead κάρτες γραφικών και τα Μ/Β τύπου SLI με τις 2 AGP θύρες, είναι η χρήση μιας AGP και μιας παλιάς PCI ή της onboard κάρτας γραφικών που μπορεί να έχει το M/B και της AGP του. Έτσι πέρνουν και αξία τα παρεξηγημένα Μ/Β που χρησιμοποιούν onboard κάρτα γραφικών.

Ένα καλό άρθρο πάνω σε αυτό το θέμα είναι το ακόλουθο:

http://www.cnet.com.au/desktops/monitors/print.htm?TYPE=story&AT=40053704-39029422t-10000074c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 15πινη (VGA) και το DVI δίνουν το ίδιο ακριβώς σήμα και έτσι στις οθόνες θα βλέπετε τα ίδια πράγματα. Η λύση για να αποφύγετε τις ακριβές multihead κάρτες γραφικών και τα Μ/Β τύπου SLI με τις 2 AGP θύρες' date=' είναι η χρήση μιας AGP και μιας παλιάς PCI ή της onboard κάρτας γραφικών που μπορεί να έχει το M/B και της AGP του. Έτσι πέρνουν και αξία τα παρεξηγημένα Μ/Β που χρησιμοποιούν onboard κάρτα γραφικών.

Ένα καλό άρθρο πάνω σε αυτό το θέμα είναι το ακόλουθο:

http://www.cnet.com.au/desktops/monitors/print.htm?TYPE=story&AT=40053704-39029422t-10000074c[/quote']

 

Ρε Man Επιλέγεις μέσα από τα win η από το πρόγραμμα της κάρτας αν θέλεις να είναι επέκταση της επιφάνειας εργασίας ή να δείχνουν ακριβός το ίδιο.

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου