Προς το περιεχόμενο

Που να κάνω RAID


STUDIOM13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶ρχισα να στήνω καινούργιο desktop pc για μουσική και μαζεύω τα κομμάτια σιγά σιγά. Είμαι της λογικής των τριών δίσκων, ένας για λειτουργικό και προγράμματα, ένας για βιβλιοθήκες ήχων από τα διάφορα sampler, και ένας για τα αρχεία των μουσικών παραγωγών. Έτσι είναι και το pc που ήδη έχω. Σκέφτομαι να τοποθετήσω τέσσερεις δίσκους, τους δύο σε RAID 0. Οι συγκεκριμένοι δύο θα είναι οι WESTERN DIGITAL RAPTOR 74GB 10000RPM Τώρα δεδομένου ότι έκανα την σχετική επανάληψη στα θέματα του forum που έχουν σχέση με το θέμα που με προβληματίζει, η ερώτηση μου είναι οι εξής τρεις.

a. Τι προτείνετε εσείς δύο Raptor 74σάριδες σε Raid 0 η έναν 150GΒ μόνον του.

b. Όσοι έχετε σύστημα RAID 0 αρκετό καιρό, σε κάποιους δίσκους σας, έχετε πάθει μέχρι τώρα (φτου, φτου)καμιά ζημιά;

c. Αν βάλω Raid 0 δύο δίσκων τελικά, που είναι προτιμότερο να εφαρμοστεί ; Στις βιβλιοθήκες ήχων η στα μουσικά αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a. Τι προτείνετε εσείς δύο Raptor 74σάριδες σε Raid 0 η έναν 150GΒ μόνον του.

Νομίζω ότι ο 150άρης θα έχει μια χαρά επιδόσεις και θα είναι και καλύτερος από θέμα όγκου.

b. Όσοι έχετε σύστημα RAID 0 αρκετό καιρό' date=' σε κάποιους δίσκους σας, έχετε πάθει μέχρι τώρα (φτου, φτου)καμιά ζημιά;[/quote']

Δεν έχω Raid-0 αλλά επειδή έχω στήσει αρκετά τέτοια και ξέρω και πολύ κόσμο που έχει, είναι λαχείο. Πως κάποιοι σκληροί χτυπάνε στο άσχετο; Τέτοιο πράγμα. Πάντως, δεν έχω δει ποτέ Raptor να χαλάει. Σύμπτωση;

c. Αν βάλω Raid 0 δύο δίσκων τελικά' date=' που είναι προτιμότερο να εφαρμοστεί ; Στις βιβλιοθήκες ήχων η στα μουσικά αρχεία.[/quote']

Βιβλιοθήκες all the way! Ειδικά αν δουλεύεις με τερατώδεις sample collections όπως East West Orchestra Platinum και τέτοια...

 

Γενικά, δεν βλέπω γιατί να σου χρειαστούν τόσο τραβηγμένα συστήματα. Πάρε αν θες δύο απλούς SATA2 με 16άρα cache, κάνε Raid και είσαι θεός. Οι Raptors δεν θα σου δώσουν μεγάλο boost, είναι ακριβοί και είναι και θορυβώδεις...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Alchemist.

Χμμ.. αυτό το τελευταίο το "θορυβώδεις..." με τάραξε λιγάκι, για να το ψάξω κι άλλο!! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Alchemist.

Χμμ.. αυτό το τελευταίο το "θορυβώδεις..." με τάραξε λιγάκι' date=' για να το ψάξω κι άλλο!! :?[/quote']

Παρακαλώ mate! Είναι θορυβώδεις σε σύγκριση με έναν δίσκο που παίζει στις 7200, όπου και να ψάξεις σε αυτό το συμπέρασμα θα καταλήξεις αλλά για του λόγου το αληθές, τσέκαρε και τα ξαναλέμε!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου