Προς το περιεχόμενο

software video


philippe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς η ταινία που κατεβάζεις από το net είναι σε format Avi-Dvix.

Για να την δεις στο PC σου χρειάζεσαι drivers απο εδώ http://labs.divx.com/

 

Για να βλέπεις και τους υπότιτλους που πιθανώς έχει η ταινία και θα είναι σε ένα αρχείο με κατάληξη .str χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα που λέγεται Vobsub http://www.free-codecs.com.

 

Για να παίξουν οι υπότιτλοι πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας.

 

Πχ. Noiz.avi και Noiz.str και να είναι μέσα στο ίδιο directory.

 

Η κάρτα που έχεις δεν κάνει τίποτε άλλο παρά μόνον hardware αποκωδικοποίηση για να μην επιβαρύνει τον επεξεργαστή του υπολογιστή, και που παρέχει και μία έξοδο s-video για να συνδέεις και την τηλεόραση.

 

Οι περισσότερες σύγχρονες κάρτες γραφικών έχουν έξοδο Video out από όπου μπορείς να συνδέσεις τηλεόραση και να βλέπεις και απο εκεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα δεν είναι και τόσο πολύπλοκο το θέμα απλά θέλει λίγο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η ταινία που κατεβάζεις από το net είναι σε format Avi-Dvix.

-NAI

 

Για να την δεις στο PC σου χρειάζεσαι drivers απο εδώ http://labs.divx.com/

-Δε χρειαστηκα κανενα driver με το bs player παιζουν κανονικα και ηχος και εικονα και μπορεις να προσθεσεις και υποτιτλους

 

Για να βλέπεις και τους υπότιτλους που πιθανώς έχει η ταινία και θα είναι σε ένα αρχείο με κατάληξη .str χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα που λέγεται Vobsub http://www.free-codecs.com.

-Με το bsplayer ολα κομπλε τα περνας και με αλλη ονομασια και τα φορτωνεις

 

Για να παίξουν οι υπότιτλοι πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας.

 

Πχ. Noiz.avi και Noiz.str και να είναι μέσα στο ίδιο directory.

 

Η κάρτα που έχεις δεν κάνει τίποτε άλλο παρά μόνον hardware αποκωδικοποίηση για να μην επιβαρύνει τον επεξεργαστή του υπολογιστή, και που παρέχει και μία έξοδο s-video για να συνδέεις και την τηλεόραση.

-Ναι αλλα βλεπεις στην τηλεοραση μονο απο το προγραμμα του ''pc-dvd player με την επιλογη τvout

 

Οι περισσότερες σύγχρονες κάρτες γραφικών έχουν έξοδο Video out από όπου μπορείς να συνδέσεις τηλεόραση και να βλέπεις και απο εκεί.

-Αλλα 50 ευρω δηλαδη

 

Ελπίζω να βοήθησα δεν είναι και τόσο πολύπλοκο το θέμα απλά θέλει λίγο ψάξιμο.

-ειναι πολυπλοκο απο την αποψη οτι την καρτα την εβαλα γι ανα μην κανω αποκωδικοποιηση avi-vob 1 ωρα +καψιμο dvd,και τωρα χρειαζομαι παλι κωδικοποιηση avi to mpeg γιατι το προγραμμα δεν παιζει avi,οποτε καλυτερα ας παρω ενα rewritable dvd να καω τη δουλεια μου,οχ τιποτα αλλο εδωσα και 30 ευρω σε καλωδια 15 μετρων απο το Pc στην τηλεοραση..κλαψ κλουψ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες σύγχρονες κάρτες γραφικών έχουν έξοδο Video out από όπου μπορείς να συνδέσεις τηλεόραση και να βλέπεις και απο εκεί.

-Αλλα 50 ευρω δηλαδη

Γιατί άλλα 50 ευρώ?? Μόνο ένα καλώδιο rca σε rca ή s-video θες.Τι κάρτα γραφικών έχεις? Σχέδον οποιαδήποτε κάρτα μετα την Geforce 2 και την Ati 7500 έχει video out.

 

Αλλά για μια στιγμή, πριν τρελαθούμε... Ουσιαστικά θες να παίξεις mpeg4 video πάνω από mpeg2 κάρτα??? Χλωμό σε βλέπω. Mpeg1 --> mpeg2 είναι γρήγορο το trascode για αυτό και το player παίζει τέτοιου είδους αρχεία(όπως και VCD ή SVCD). Αλλά το mpeg4 δεν βλέπω με ποιον τρόπο θα μπορούσε να το καταλάβει το hardware για να κάνει transcode σε mpeg2 και να το δείξει στην tv.

¶ποψη μου, ακολούθησε την συμβουλή του Lampiri.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενσωματομενη με τη μητρικη καρτα οποτε hard rock alilouia!

Που ειδες οτι θελω να παιζει mpeg4;

Η καρτα creative encore που εχω εχει s video εξοδο,το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω προγραμμα ωστε να υποστιριζει tv out για να αναπαραγει τις avi ταινιες και να δεχεται και υποτιτλους!

Η σελιδουλα που μου ειπες το forum της ειναι ολα τα λεφτα(overclocking)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες οτι θελω να παιζει mpeg4;

Και σε προηγούμενο πόστ γράφεις:

Προφανώς η ταινία που κατεβάζεις από το net είναι σε format Avi-Dvix.

 

-NAI

Το divx όπως και το xvid είναι mpeg4 format(κουτσουρεμένα ολίγον τι αλλά...) :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ λαθος μου!

νο προβλεμ... Απλά κάτω από αυτό το πρίσμα μου φαίνεται δύσκολο έως αδύνατο να πετύχεις αυτό που θές... τσέκαρε πάντος κανά φόρουμ της creative ποτέ δεν ξέρεις... :D

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον κανα προγραμμα που να μετατρεπει avi to mpeg και στο Mpeg να μπαινουν μονιμοι υποτιτλοι ωστε να το ανοιγω το MPEG με τους υποτιτλουςκαι να ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου