Προς το περιεχόμενο

Ταιριαζουν οι Seymour Duncan με τους Dimarzio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....εχω μια american deluxe η οποια φοραει για bridge τον duncan custom...θελω να αλλαξω και τους δυο single coils και ειμαι μεταξυ αυτων παρακατω:

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/progressive/custom_staggere/

 

και αυτους που μου εχουν κανει πολυ καλη εντυπωση......

 

 

http://www.dimarzio.com/site/#/pickups/

 

cruiser neck DP186 ;D

 

 

στην δευτερη περιπτωση υπαρχει και το ερωτημα του τιτλου....εαν δλδ θα ταιριαξει καθολου ο ηχος του ενος κατασκευαστη με του αλλου....... ::)μπορει να λεω και μ@λ@κι#ς......για ριξτε καμια γνωμη.......και προς ΘΕΟΥ μην δωσετε αλλες προτασεις γιατι εχω κατασταλάξει δεν ειμαστε για μπερδεματα παλι.... :P

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι μαγνητες ταιριαζουν  με ολους ηχητικα. Μοναδικη διαφορα ειναι αν θυμαμαι καλα καποιες διαφορες στα χρωματα των καλωδιων που χρησιμοποιει η καθε εταιρεια και υποδηλωνουν τη γειωση, το hot κ.λ.π και που επηρεαζουν το wiring και την εγκατασταση. Κατα τα αλλα δεν θα πρεπει να σε ανησυχει το "ταιριασμα" εφ'οσον οι μαγνητες σου αρεσουν.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι μαγνητες ταιριαζουν  με ολους ηχητικα. Μοναδικη διαφορα ειναι αν θυμαμαι καλα καποιες διαφορες στα χρωματα των καλωδιων που χρησιμοποιει η καθε εταιρεια και υποδηλωνουν τη γειωση, το hot κ.λ.π και που επηρεαζουν το wiring και την εγκατασταση. Κατα τα αλλα δεν θα πρεπει να σε ανησυχει το "ταιριασμα" εφ'οσον οι μαγνητες σου αρεσουν.

 

 

οχι δεν πειραζει το wiring....το ηχητικο με νοιαζει ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες..........εγω εχω στην κιθαρα μου για bridge εναν dimarzio και για neck εναν duncan!!μπορεις να συνδιασεις τις εταιριες,δεν θα υπαρχει προβλημα.....αλλα....... υπαρχει ηχητικα καποια διαφορα........αλλο ηχο εχει η μια εταιρια και αλλο η αλλη!Ενταξει,δεν μιλαμε για τρελες διαφορες,αλλα οταν παιζω,εγω τουλαχιστον καταλαβαινω την διαφορα που εχουν οι 2 εταιριες μεταξυ τους και με ψιλοχαλαει αυτο,χωρις φυσικα να σημαινει οτι θεωρω τον εναν μαγνητη καλυτερο απο τον αλλο που εχω,σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει τετοιο θεμα,απλως ειναι """διαφορετικοι""".....και γι' αυτο κι ολας θελω να αλλαξω-ανταλλαξω τον εναν για να βαλω τον "παρομοιο" που υπαρχει στην αλλη εταιρια... ;)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον dimarzio airzone. ο jazz με τον paf pro που θελω να βαλω ειναι παρομοιοι, απλως ο λογος που θελω να τον αλλαξω ειναι αυτα που αναφερα και παραπανω....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς....................μολις ειδα οτι στο Link εχεις τον duncan ssl-5............ειχα ψαξει τρελα και ειχα ρωτησει παντου γιατι τον εψαχνα κι εχω,αλλα ο μαλ...ας ο εισαγωγεας δεν τον φερνει στην Ελλαδα >:( >:( >:( , αν τον βρεις θα εισαι τυχερος......κι ετσι εβαλα τον ssl-1 για neck....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......και ο ssl-5 που λες δεν εχει καμια απολυτος σχεση με τον Cruiser.............ο ενας ειναι alnico , staggered και μαλιστα απο τους πολυ vintage, και ο αλλος ειναι διπλος σε μεγεθος μονου και κεραμικος.......καμια σχεση........θα μπορουσες να τον συγκρινεις καλυτερα με τον Hot Rods του duncan.......τον οποιο εχω και ειναι πολυ πολυ καλος.....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς....................μολις ειδα οτι στο Link εχεις τον duncan ssl-5............ειχα ψαξει τρελα και ειχα ρωτησει παντου γιατι τον εψαχνα κι εχω,αλλα ο μαλ...ας ο εισαγωγεας δεν τον φερνει στην Ελλαδα >:( >:( >:( , αν τον βρεις θα εισαι τυχερος......κι ετσι εβαλα τον ssl-1 για neck....

 

 

o ssl-1 ειναι πολυ vintage ενω ο ssl-5 ειναι πιο hot...και πιστευω θα ταιριαξει με τον duncan custom.....εξαλλου αυτο τον συνδιασμο μου εδωσαν και απο το site τους...απλα με τρωει και για τον cruiser  :P

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου