Προς το περιεχόμενο

Μια ροκ μπαλάντα...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

rock ballad.mp3

 

 

 

Στράτο, ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές και καθοδηγηση!!!

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου το κόβεις στο τέλος βρε, πάνω που φτιάχτηκα άσχημα. :classic_biggrin:

Αφού το τελείωσες έτσι (και μπράβο σου, μαμεί), κάνε ένα γκρανγκ ή ένα fade out στο τέλος.

 

Εγώ δεν λέω ακόμα γνώμη .... :classic_tongue:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είπα σε προηγούμενο στάδιο

 

πάντως στο στάδιο αυτό παραξεχείλωσε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πριζωσε ο Στρατος. Μου ειπε "σολαρε αν τολμας" 😆

12 minutes ago, dimsonic said:

 

 

πάντως στο στάδιο αυτό παραξεχείλωσε

 

Κοιτα, οτι (δικο μου) αρεσει εσενα, παρατηρω οτι δεν αρεσει του Στρατου. Και αναποδα.

 

Πρεπει να κρατω λιγο τις ισορροπιες...😀

17 minutes ago, fusiongtr said:

κάνε ένα γκρανγκ ή ένα fade out στο τέλος.

 

 fixed

 

τι είναι το γρανγκ?

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, dimsonic said:

 

πάντως στο στάδιο αυτό παραξεχείλωσε

 

Εδώ θα διαφωνήσω και θα εξηγήσω παρακάτω.

 

34 minutes ago, gkourmoul1 said:

Με πριζωσε ο Στρατος. Μου ειπε "σολαρε αν τολμας" 😆

 

Δεν το έκανα αλλά αν ήξερα ότι θα βγει έτσι, θα το είχα κάνει.

 

Να εξηγηθώ λοιπόν.

Εδώ έχουμε την ευκαιρία να ακούσουμε μια ασυνείδητη ανάπτυξη ενός θέματος (ένα σόλο), αριστουργηματική στον τρόπο δομής και χτισίματος, και επίσης κλιμάκωσης.

Ο Γιώργος χωρίς να σκεφτεί καθόλου τι κάνει και πώς το κάνει, ανεβάζει σταδιακά το κομμάτι με μαεστρικό τρόπο σε κορύφωση, την οποία λύνει στο τέλος πολύ ωραία.

 

Για μένα, είναι καταπληκτικός ο τρόπος που "λέει την ιστορία του".

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό του, το 'χει αυτό.

 

Άσχετα αν μετά το 4ο-κάτι λεπτό, παίζει μπάλα και ο Moore και καραγούσταρα προσωπικά.

 

Από μένα πολλά μπράβο Γιώργο.

 

EDIT: Να συμπληρώσω εδώ ότι είναι το πρώτο κομμάτι του Γιώργου που ακούω να έχει σαφές θέμα, το οποίο (και αυτό ασυνείδητα το έκανε) επεξεργάζεται και κατά την διάρκεια του σόλο με σαφείς αναφορές σ' αυτό, αλλά και κατά την "επανάληψή" του στο κλείσιμο.

 

Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι η δική μου "παρέμβαση" ήταν μόνο να τον βοηθήσω να δομήσει και να εκφράσει αρτιότερα αυτό που έχει.

 

Τίποτα περισσότερο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, fusiongtr said:

Ο Γιώργος χωρίς να σκεφτεί καθόλου τι κάνει και πώς το κάνει

 

Αφού με έβαλες και έγραψα 200 φορές τη φράση "το σόλο μου να έχει σχέση με το θέμα". Εφιάλτες έβλεπα το βράδυ.

Ευτυχώς που μου 'κοψε και το έγραψα στο word  και έκανα κοπιπεηστ...

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

 

Για μένα, είναι καταπληκτικός ο τρόπος που "λέει την ιστορία του".

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό του, το 'χει αυτό.

 

Άσχετα αν μετά το 4ο-κάτι λεπτό, παίζει μπάλα και ο Moore και καραγούσταρα προσωπικά

 

Εννοεις οτι μετα το 4ο λεπτο σταματα η συνεχεια της ιστοριας (διοτι παιζω ενα ωραιο σολο), ή απλα την κορυφωνω, συνεχιζοντας τη μεχρι το κλεισιμο?

 

1 hour ago, fusiongtr said:

Να συμπληρώσω εδώ ότι είναι το πρώτο κομμάτι του Γιώργου που ακούω να έχει σαφές θέμα, το οποίο (και αυτό ασυνείδητα το έκανε) επεξεργάζεται και κατά την διάρκεια του σόλο με σαφείς αναφορές σ' αυτό, αλλά και κατά την "επανάληψή" του στο κλείσιμο.

 

Αναθεμα και εαν καταλαβα τι εκανα. Αντιλαμβανομαι την κλιμακωση και την επιμονη σε συγκεκριμενες νοτες. Το ειχα πλανο. Αντιλαμβανομαι το επαναλαμβανομενο μινι θεμα (αυτο που παιζω στη αρχη).  Τωρα που το ακουω το κομματι, χαλαρα, σαν ακροατης αρχιζει και μου αρεσει πολυ. Αλλα θα πρεπει να το ακουσω αρκετες φορες ωστε να συνειδητοποιησω ακριβως το τι εχω κανει. 

Δεν ειναι μου τοσο ξεκαθαρη ακομη η σαφηνεια αυτη του θεματος, και το κατα ποσον το θεμα ειναι αρκετο για να στηριξει 6μιση λεπτα κομματι. Μου αρεσει πολυ, παραυτα! Ειναι ενα απο τα πιο "απλα" κομματια που εχω φτιαξει, μονο με 6-7 καναλια. Σχετικα πολλη δουλεια στις κιθαρες (θα μπορουσα να ξαναγραψω καποια μερη που ακουγονται ιδια ή με μικρολαθακια) και στον σχεδιασμο της δομης. Τυμπανα και μπασογραμμη ηταν αρκετα ευκολα. Και δεν χρησιμοποιησα synth, ετσι για αλλαγη....

 

Θελω να ακουσω και σχολια για την παραγωγη. Περα απο τα προφανη (καλυτερο eq και compression σε καθε καναλι), τι αλλο θα μπορουσα να βελτιωσω σε μιξη, εφε κλπ?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, gkourmoul1 said:

ή απλα την κορυφωνω, συνεχιζοντας τη μεχρι το κλεισιμο?

 

Αυτό ακριβώς εννοώ.

Και εκεί είναι που ακούω και τον G.Moore στο παίξιμό σου, και γουστάρω ακόμα περισσότερο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Αυτό ακριβώς εννοώ.

Και εκεί είναι που ακούω και τον G.Moore στο παίξιμό σου, και γουστάρω ακόμα περισσότερο.

 

Slashίζει αρκετα προς το τελος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου