Προς το περιεχόμενο

Roland Fantom X vs Korg Triton Exptreme


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι ένα workstation που θα χρησιμοποιηθεί για μουσική επένδυση έργων, δηλ μπορεί να χρειάζονται κλασικοί ήχοι και μπορεί να χρειάζονται εφε.

 

Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στα δύο (και μόνο αυτά μάλλον).

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία, ας πει την γνώμη του για τα υπερ και κατά του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις ορχηστρικούς, κλασικούς και λοιπούς φυσικούς ήχους, το workstation που πρέπει να είναι η πρώτη σου επιλογή είναι το Yamaha Motif ES αλλά τέσπα...

 

Νομίζω ότι ανάμεσα στα δύο που αναφέρεις θα ψηφίσω το Roland (αν και τυγχάνω Korgάκιας) γιατί έχει πιο "καθαρό" ήχο από το Extreme και στους φυσικούς ήχους είναι ένα κλικ μπροστά, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον. Το Extreme είναι πιο καλό για ηλεκτρονικά πράγματα, evolving pads, leads και λοιπά.

 

Α, και αν δεν σε αποθαρρύνει πολύ η ιδέα, σκέψου σοβαρά το Kontakt 2 της Native Instruments. Περίπου στο 1/5 της τιμής των workstations και απλά δεν παίζεται για τη δουλειά που το θέλεις! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kontakt δεν είναι s/w ?

 

Δεν ψάχνω για s/w λύση' date=' γιατί θα χρησιμοποιηται και live.[/quote']

Mea culpa λοιπόν, sorry! :oops:

Πέτα το τελευταίο και κράτα τα πρώτα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον αλχημιστη ως προς τον ηχο του φαντομα αλλα μιας και τυγχανω κοργκακιας (κι εγω :D ) θα προτιμησω την αξιοπιστία του κοργκ καθως και τον πιο "ηλεκτρονικο" χαρακτηρα που θα μπορει να προσδωσει στη μουσικη σου...και πιστεψε με σ'αυτα η κοργκ ειναι η κορυφη!!απο κει και περα οι διαφορες απο οσα ξερω ειναι πιο πολυ σε μικροπραγματα οπως ρυθμιστες κτλ...αν και δε βοηθησα,αλλα ειπα τη γνωμη μου, η τελικη επιλογη δική σου!! :!:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ το Motif θα σου προτείνω, καλύτερο κατά τη γνώμη μου σε αυτή την κατηγορία :wink:

 

Όχι βέβαια ότι Extreme και Fantom είναι άσχημα. ¶σε που λόγω Motif XS οι τιμές του ES θα πέσουν :D

 

Τώρα από extreme και fantom δεν έχω παίξει και τόσο πολύ για να σου πω, αλλά πάντα ήμουν κατά του extreme.

 

Οπότε, Fantom is the way to go (μαζί με Motif, K2661 8) , Fusion 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από δικιά μου εμπειρία 8/10 επαγγελματίες της περιοχής μου (Γιάννενα) παίρουν Korg και σπάνια πάνε στην κατηγορία τιμής Fantom ή Motif. Συνήθως μένουν κάτω ή γύρω στα 1500 ευρώ που η Korg έχει αρκετές αξιόπιστες λύσεις!

 

Για το Extreme γενικά μπορώ να πω ότι τα έχει "φάει" τα άλλα σε πωλήσεις χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει τίποτα στο πιο είναι καλύτερο workstation. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να προσπαθήσεις να τα ακούσεις και τα 3 για να δεις πιο σου ταιριάζει! :wink:

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως γιατί έχουν χαραχτηριστεί ως σκυλο-συνθ με διάφορους ήχους που έχουν και χρησιμοποιούνται ευρύτατα στις πίστες!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου