Προς το περιεχόμενο

EPIPHONE SG G-400 CUSTOM AI


Petr@r@s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σας εχω μια epiphone lp standard http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_cherry_sunburst.htm και σκεφτομαι να τη πουλησω ή

να μαζεψω λεφτα και να παρω μια http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg400_custom_ai.htm τι αποψη εχετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για να μπορεί κάποιος να πει μια χρήσιμη άποψη, θα πρέπει να αναφέρεις τι επιθυμείς να πετύχεις με αυτή την αλλαγή, γιατί πάντα μιλάμε για μια αγορά που θα κάνεις εσύ. Η συγκεκριμένη επιφον είναι καλή κιθάρα για τα λεφτά της αλλά και αυτή που έχεις είναι επίσης καλή. Θα ήταν χρήσιμο να πεις καταρχάς γιατί αποφάσισες να αλλάξεις, τι δε σε καλύπτει με τη λες πολ και τι καλύτερο νομίζεις ότι θα σου δώσει το ταυράκι. Πάνω σε μια τέτοια βάση, μπορούμε να συζητήσουμε και να σου δοθουν συμβουλές για το σκεπτικό σου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις παίξει με SG και είναι συμβατή με τα χέρια σου (δηλαδή δεν σου φαίνεται "λεπτή", "ψεύτικη", "neck-heavy" και τα λοιπά), τί γνώμη να έχουμε; Δε θα σου αφήσει κουσούρι. ;D

 

Έχω μια επιφύλαξη για το αν ο μεσαίος μαγνήτης είναι πιο πολύ εργαλείο παρά μπελάς αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο. Κατασκευαστικά νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένεις όλα τα συν και τα πλην που έχεις με τη Les Paul σου.

 

Αντίστοιχων standards με τις Epiphone είναι και οι κινεζικές Tokai αλλά τώρα πια που το Rich Tone Music...αλλαξοπίστησε είναι πιο δύσκολο να τις βρεις

Εκτός κι αν φέρνει κάποιος στην Ελλάδα οπότε ακόμα καλύτερα, μια επιλογή ακόμα. :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα πια που το Rich Tone Music...αλλαξοπίστησε είναι πιο δύσκολο να τις βρεις

 

Επειδή έχω πάρει μια ESP Edwards από το Rich Τone Music και επειδή μια μέρα δεν τις είδα στη λίστα με τις κιθάρες παραξενεύτηκα και τους έστειλα email. Moυ απάντησαν ότι πλέον τις Edwards θα τις πουλάει αυτό το μαγαζί http://myworld.ebay.co.uk/roninguitars/?_trksid=p4340.l2559 που απ' ότι βλέπω έχει και Tokai :)

 

Επίσης αξιόλογη SG για τα λεφτά της είναι αυτή http://www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-electric-guitar-cherry-red--35386

 

SG Soundtest - Vintage vs Epiphone vs Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Note: Αν θυμαμαι καλα, η epi sg custom εχει παχουλουτσικο μανικι, νομιζω πιο παχυ απο αυτο της lp standard. Αυτο ειναι σιγουρα κατι που θα πρεπει να λαβεις υποψην σου (αν μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για να μπορεί κάποιος να πει μια χρήσιμη άποψη, θα πρέπει να αναφέρεις τι επιθυμείς να πετύχεις με αυτή την αλλαγή, γιατί πάντα μιλάμε για μια αγορά που θα κάνεις εσύ. Η συγκεκριμένη επιφον είναι καλή κιθάρα για τα λεφτά της αλλά και αυτή που έχεις είναι επίσης καλή. Θα ήταν χρήσιμο να πεις καταρχάς γιατί αποφάσισες να αλλάξεις, τι δε σε καλύπτει με τη λες πολ και τι καλύτερο νομίζεις ότι θα σου δώσει το ταυράκι. Πάνω σε μια τέτοια βάση, μπορούμε να συζητήσουμε και να σου δοθουν συμβουλές για το σκεπτικό σου  :)

εμενα μου αρεσει απο rock 'n roll (ac/dc} μεχρι και hard rock και λιγο south

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις παίξει με SG και είναι συμβατή με τα χέρια σου (δηλαδή δεν σου φαίνεται "λεπτή", "ψεύτικη", "neck-heavy" και τα λοιπά), τί γνώμη να έχουμε; Δε θα σου αφήσει κουσούρι. ;D

 

Έχω μια επιφύλαξη για το αν ο μεσαίος μαγνήτης είναι πιο πολύ εργαλείο παρά μπελάς αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο. Κατασκευαστικά νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένεις όλα τα συν και τα πλην που έχεις με τη Les Paul σου.

 

Αντίστοιχων standards με τις Epiphone είναι και οι κινεζικές Tokai αλλά τώρα πια που το Rich Tone Music...αλλαξοπίστησε είναι πιο δύσκολο να τις βρεις

Εκτός κι αν φέρνει κάποιος στην Ελλάδα οπότε ακόμα καλύτερα, μια επιλογή ακόμα. :)

δεν πιστευω να εχω προβλημα για το λογο οτι πριν τη lp ειχα strat και επισης ενας λογος που θελω να παρω sg ειναι αυτος(λεπτο σχημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Note: Αν θυμαμαι καλα, η epi sg custom εχει παχουλουτσικο μανικι, νομιζω πιο παχυ απο αυτο της lp standard. Αυτο ειναι σιγουρα κατι που θα πρεπει να λαβεις υποψην σου (αν μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος).

εχω την εντυπωση οτι κανεις λαθος ομως θα το κιταξω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσει απο rock 'n roll (ac/dc} μεχρι και hard rock και λιγο south

 

 

Δεν απαντάς ακριβώς στην ερώτηση αλλα οκ. Θα περιοριστώ να πω ότι η sg που κοιτάς είναι αξιοπρεπέστατη κιθάρα, πολύ όμορφη για τα γούστα μου, αλλά δεν αποτελεί και μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με την κιθάρα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντάς ακριβώς στην ερώτηση αλλα οκ. Θα περιοριστώ να πω ότι η sg που κοιτάς είναι αξιοπρεπέστατη κιθάρα, πολύ όμορφη για τα γούστα μου, αλλά δεν αποτελεί και μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με την κιθάρα που έχεις.

το ξερω πως δεν ειναι μεγαλη αναβαθμηση αλλα εγω δεν ψαχνω καλητερη ποιοτητα αλλα διαφορετικο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου