Προς το περιεχόμενο

Pink Floyd - Money guitar solo


wh0cares

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια φάση μελέτης ερμηνείας και ασιθητικής στην ηλεκτρική , έκανα μια ταπεινή προσπάθεια στο θρυλικό αυτό σόλο, χωρίς  εφφέ και με σχετικά ξερό ήχο. Les Paul σε pc και guitar rig 5. Προσπάθησα να είμαι όσο πιο πιστός στο original μπορούσα. Γκίλμορ δεν είμαι δυστυχώς. Ευχαριστώ για την ακρόαση 🙂

money.mp3

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο μέρος ήταν ξερό.

Το δεύτερο είχε delay.

Πιστό θα έλεγα, και καλό σαν προσέγγιση, αλλά το βρήκα αρκετά συλλαβιστό.

Δεν ρέει.. Υπάρχει άγχος να πατηθούν οι σωστές νότες και τα σωστά σηκώματα αλλά όχι να συνδεθεί κάθε νότα με την προηγούμενη.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προοπτικές.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σε όλη τη διάρκεια delay η αλήθεια είναι..  συγγνώμη για την παρανόηση. Αναφερόμουν στο chorus που άκουσα να χρησιμοποιείται σε υπερβολικό βαθμό σε πολλά covers και ήθελα να αποφύγω.

 

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις,  όντως παίζω αρκετά στακατο με την πένα και άλλαξα θέσεις σε αρκετά σημεία νωρίτερα αποτι έπρεπε για να εξασφαλίσω ότι θα πιάσω καλά το bend. Δε μπορώ (ακόμα) να κάνω και τα δύο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ακούγεται τόσο δεμένο 😔 

 

Επεξεργασμένο από wh0cares
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεις τα σόλο, εγώ πάει πολύς καιρός που έχω ξεφύγει από το ξεπατίκωμα. (γενικά δεν κάνω κάβερ τα τελευταία 40 χρόνια)

Θα συμβούλευα αν θες να πιάσεις το γενικό νόημα και τα χαρακτηριστικά σημεία με καλή ροή στο σόλο παρά να το έχεις 100% σωστό αλλά...άψυχο.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως νιώθω γενικά για το ξεπατίκωμα, πάντως έγινε εκ προθέσεως εδώ. Είναι κάτι που κάνω για την ακουστική εξάσκηση μου και για τη μελέτη της αισθητικής του γκιλμορ που με ενδιαφέρει πολύ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wh0cares είπε

...  όντως παίζω αρκετά στακατο με την πένα και άλλαξα θέσεις σε αρκετά σημεία νωρίτερα αποτι έπρεπε για να εξασφαλίσω ότι θα πιάσω καλά το bend. Δε μπορώ (ακόμα) να κάνω και τα δύο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ακούγεται τόσο δεμένο 😔 

 

Εμενα μου αρεσε η διαφοροποηση απο το οριτζιναλ.
Οι νοτες ηταν ιδιες με το οριτζιναλ, αλλα το expression δικο σου και ηταν καλο.

Βεβαια, αν θελεις να "κλεψεις" απο την αισθητικη του Gilmour θα πρεπει να το μελετησεις με το δικο του expression.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου