Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία πεταλιών σε συνδυασμό με tonelab le!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, όπως λέει και ο τίτλος... θέλω να κάνω το εξής για να έχω ακόμα περισσότερες επιλογές στους ήχους μου, καθώς επίσης και για να πειραματιστώ... Ξεκινάω λέγοντας πως δεν με ενδιαφέρει και πολύ, το να παίζω live στέλνοντας line στην κονσόλα, γιατί απλά προτιμώ να χρησιμοποιώ ενισχυτή...

Συνήθως χρησιμοποιώ έναν full tube 30W workhorse poney της visual sound ή έναν Matamp King Street major 50W...

Έχω λοιπόν σκεφτεί την συνδεσμολογία της εικόνας... δεν είμαι φυσικά σίγουρος για:

1) μήπως ο boss cs2, δεν πρέπει να μπει πριν την tonelab (για τυχόν παραμόρφωση στο σήμα...)

2) Χρησιμοποιώ το διπλό looper (oxygel) έχοντας στο μυαλό μου να καταργώ πετάλια για να παίζω με την tonelab και αντίστοιχα να καταργώ την tonelab για να παίζω με τα πετάλια, χωρίς να περνά το σήμα μου από αυτή....

3) Θα καταφέρω ή μάλλον είναι εφικτό να εξισορροπήσω τις εντάσεις ανάμεσα στις δύο λούπες, ώστε να έχω ομαλή μετάβαση από τον ένα ήχο στον άλλο??

4) Άραγε η tonelab, παρεμβάλλοντας το oxygel... είναι να σαν γίνεται true bypass?? (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) και τέλος θα σας αναφέρω πως τα πετάλια που χρησιμοποιώ είναι τα εξής, διότι δεν ξέρω αν θα βγάλετε και άκρη από το σχέδιο....

- Στην αρχή ένα buffer

- Korg tuner

- boss cs 2 compressor

- Oxygel double looper

- OCD fulltone

- analogman king of tones (clone)

- line 6 mm4

- mad professor deep blue delay (clone)

 

Σας ευχαριστώ... Περιμένω τις απόψεις σας και φυσικά αν έχετε προβεί σε παρόμοιες συνδεσμολογίες... την εμπειρία σας...

rig.thumb.jpg.f349f4604d574f67645f262fd65b2d3d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα εχεις βαλει.

 

Θα καταφέρω ή μάλλον είναι εφικτό να εξισορροπήσω τις εντάσεις ανάμεσα στις δύο λούπες, ώστε να έχω ομαλή μετάβαση από τον ένα ήχο στον άλλο??

 

ευτυχως η TL εχει master volume οποτε δεν βλεπω το λογο να μη τα καταφερεις.

 

Άραγε η tonelab, παρεμβάλλοντας το oxygel... είναι να σαν γίνεται true bypass?? (

 

δεν καταλαβαινω τι λες,φυσικα και δεν μπορει να γινει tbp η TL μια και εχει buffer,τωρα αν την εχεις στο looper οταν δεν τη χρησιμοποιεις (επιλεγοντας τη λουπα στην οποια την εχεις βαλει) το σημα σου δεν περναει καν απο αυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε και ο SuperFunk. Και μια χαρά τα έχεις βάλει, και όπως τα έχεις βάλει και κάθε λούπα που απενεργοποιείς με το Oxygel, είναι true bypass και το σήμα σου δεν επηρεάζεται από το τί έχεις στη λούπα. Δεν νομίζω να είχες κανένα θέμα να βάλεις τον κομπρέσσορα πριν το πολυ-εφέ, αν ήθελες.

 

Γενικά, είναι πολύ καλό σχέδιο για να έχεις την μέγιστη ευελιξία στον ήχο σου, χωρίς καμία είτε απώλεια είτε ψηφιο-ποίση του ήχου σου, το να έχεις ένα πολυ-εφέ σε True Bypass looper. The best of both worlds, που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου