Προς το περιεχόμενο

Intonating a 6 saddle bridge on a Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλτο οκ, αλλά λίγο να πατήσεις δυνατότερα, πάει η νότα, λίγο μπεντ πάει η νότα, λίγο να ξηράνει ο καιρός και να σφίξει το truss rod, sharp η νότα, αιντε να υγράνει λίγο φλατ η νότα, δηλ όσο σωστό intonation να κάνεις με το strobe (???) κουρδιστήρι, ποιά θα είναι η απόσβεση σε πραγματικές συνθήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rgxinap είπε

δηλ όσο σωστό intonation να κάνεις με το strobe (???) κουρδιστήρι, ποιά θα είναι η απόσβεση σε πραγματικές συνθήκες?

 

+1000

 

Μην αγχώνεστε λοιπον....μονο αν σκεφτειτε οτι το "κτηνώδες"  ΠΟΣΟΣΤΟ  της ηχογραφημενης μουσικης έχει γινει απο κιθαρες με πολυ περιορισμενη δυνατοτητα "100%" ρυθμισης του intonation (δηλ.ΟΛΕΣ οι ακκουστικες,οι vintage tele & τα reissue τους που εχουν 3 saddle bridge, τα archtops με ξυλινη γεφυρα,ολες οι wraparound Gibson κ.ο.κ) καταλαβαινετε ευκολα οτι το κυνηγι του "τελειου" intonation σε ενα οργανο πο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ετσι κι αλλιως δεν ΜΠΟΡΕΙ να εχει τελειο intonation παντου ειναι απλα....χιμαιρα 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι η κιθάρα δεν είναι τέλειο όργανο και πράγματι πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέρος της μουσικής έχει γραφτεί με κιθάρες που δεν έχουν τέλειο intonation.

Αυτό που υποστηρίζω όμως είναι ότι δεν μπορείς να φτιάξεις σωστό intonation με χρωματικό κουρδιστήρι. 

Και θα μου πείτε "να δώσω 200-300-400 ευρώ για strobe;" 

Προσωπικά, αν άλλαζα μεγέθη χορδών, μάρκες χορδών και είχα ΤΟΣΟ καλό αυτί, ναι θα τα έδινα, αλλά έχω καταλήξει στο ότι όταν κάνω μια σημαντική αλλαγή πάω την κιθάρα για σερβις και μου τη σετάρει σωστά. Βέβαια με ξέρει μετά απο τόσα χρόνια οπότε φεύγω πάντα ευχαριστημένος. θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου; Φυσικά, αλλά θέλω οσο το δυνατόν καλύτερο intonation.

 

Μια μικρή ιστορία: 

Άλλαξα μέγεθος χορδών από 9-42 σε 9-46, οι Ε, Α και D δεν ήταν σωστές στο 12ο τάστο με το χρωματικό κουρδιστήρι, τις έφερα απο το saddle. τσέκαρα από περιέργεια το 24 και στην Ε έχανε, τσέκαρα πάλι απο περιέργεια 15 - 17 - 21, φαινόταν ότι σιγά σιγά έχανε μέχρι το 24 που κορυφωνόταν, σιγουρεύτηκα ότι το 12 ήταν οκ και έκλεισε το θέμα.

Αμ δε! Έχανε η λα 5ο τάστο στη Ε, πανικός, "γιατί χάνει;" και να πατάω ελαφριά, να τσεκάρω πάλι το 12 παντώντας πραγματικά ελαφρια, απλά συνέχιζε να χάνει.

τσεκάρω όλα τα τάστα από 1 έως 12, από το 3 άρχιζαν οι νότες να γίνονται sharp, κορυφωνόταν στο 5 και επανερχόταν μέχρι το 12 σιγά σιγά.

Όπως ήταν πάω το ίδιο απόγευμα στον τεχνικό τη τσεκάρουμε και δεν ήταν ποτέ σωστό το 12, διόρθωσε το saddle και η κιθάρα ήταν παντού σωστή στο χρωματικό κουρδιστήρι.

 

Οπότε απλά κάθε φορά που κάνω μια σημαντική αλλαγή στο σεταπ της κιθάρας και έχω καινούργιες χορδές την πάω για σεταπ και είμαι οκ με το intonation

  • Μπερδεύτηκα 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλτο, εισαι ο καλυτερος πελατης του μαστορα! 😀

 

Προσωπικα, δεν το πολυψειριζω. Τις μισες φορες δεν χρησιμοποιω καν κουρδιστηρι. Εχω πολλη εμπιστοσυνη στο αυτι μου. Παιζω μια αρμονικη στο 12ο ταστο, και βαση αυτης κουρδιζω. 

 

Να προσθεσω, οτι οσο πιο λεπτες ειναι οι χορδες, τοσο πιο "ακυρο" γινεται το intonation σε πολλες περιπτωσεις. Πρεπει να εχει κανεις σταθερη πιεση στα δακτυλα του, καθ' ολη τη διαρκεια που παιζει.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 10:21 ΜΜ, Nestoras είπε

Να βλέπετε τι γίνεται και μεταξύ 1-12. Μην είστε ξεκούρδιστοι εκεί.

Δε γινεται με κουρδιστήρι αυτο.
Δεν δειχνει σωστες 100% νοτες στα ενδιαμεσα διαστηματα της οκταβας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δε γινεται με κουρδιστήρι αυτο.
Δεν δειχνει σωστες 100% νοτες στα ενδιαμεσα διαστηματα της οκταβας.
 

Σπύρο προτιμώ να είναι (όσο το δυνατόν) πιο σωστή εκεί, παρά από το 12 και κάτω. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Σπύρο προτιμώ να είναι (όσο το δυνατόν) πιο σωστή εκεί, παρά από το 12 και κάτω. 

Μονο στο 12 μπορεις να ρυθμισεις ακριβως με το κουρδιστηρι. Φτανει αυτο.
Το ενδιαμεσο ελεγα οτι δεν μπορεις (πχ 5 ταστο 7ο κλπ).
Δεν ειπα για μετα το 12ο.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες δεν είναι πιάνα.

Ο σωστός τρόπος να κουρντίζεις είναι με 5ες 4ες ή οκτάβες.

Απο εκεί και πέρα είναι θέμα πόσο καλά είναι τα τάστα στο μανίκι, αλλά και πάλι δεν γίνεται.

It's a game of give and take

Ζεις μ αυτό, ή φροντίζεις με το χέρι σου (αν μπορείς) να το φέρνεις

 

Πολλές φορές όταν ηχογραφώ κουρντίζω τοπικά, ιδίως αν είναι ακόρντα.

Και όλα αυτά και με strobe και με ελάχιστες αποκλίσεις

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ζεις μ αυτό, ή φροντίζεις με το χέρι σου (αν μπορείς) να το φέρνεις

Πολλές φορές όταν ηχογραφώ κουρντίζω τοπικά, ιδίως αν είναι ακόρντα.

 

Συμφωνω αλλα εδω λεμε για ρυθμιση saddles για Intonation.

Μπορει με κουρδιστηρι να εχει σωστη οκταβα.
Εχουν τον ιδιο λογο 2/1 στην οκταβα και τα δυο συστηματα.
Και του κουρδιστηριου (12-TET) και του αυτιου (Just Intonation).

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μονο στο 12 μπορεις να ρυθμισεις ακριβως με το κουρδιστηρι. Φτανει αυτο.
Το ενδιαμεσο ελεγα οτι δεν μπορεις (πχ 5 ταστο 7ο κλπ).
Δεν ειπα για μετα το 12ο.

.

Στο 12 σωστή είναι η κιθάρα μ’ ένα μικρό εύρος του saddle Από κει και πέρα το φέρνεις μπρος - πίσω να είναι οκ στο 5-7 κλπ. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου