Προς το περιεχόμενο

6 Κιθάρες - 1 Ενισχυτής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ποτέ.

Πάντα decked για εμένα.

 

Ποτέ; Τότε ποιος ο λόγος να έχεις strat και όχι tele;

Φυσικά αστειεύομαι κι εγώ παλαιότερα το είχα έτσι αλλά μετά άλλαξα για τον λόγο που προανέφερα, εξάλλου δεν το χρησιμοποιώ βάναυσα, μόνο για να δίνω χρώμα και την ψευδαίσθηση της κίνησης.

 

Τώρα για να επανέλθω στον neck της tele, τι άψυχος και για πέταμα, πάντα σε σχέση με την strat, λένε οι περισσότεροι; Εμένα μου ακούστηκε πολύ κοντά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω αν έπαιζα σαν κι εσένα δεν θα είχα δεύτερη κιθάρα, παρα μόνο την Telecaster.

Τα πέρασα σε τρακς στο Audacity για να ακούσω συγκριτικά και έβγαλα το παραπάνω συμπέρασμα.

Οι άλλες πιάνουν χώρο στο δωμάτιο.😉

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekim είπε

edit: όντως η μεσαία θέση στην tele είναι η καλύτερη θέση (απ' όλες τις κιθάρες και θέσεις) για ρυθμικό παίξιμο, ή μάλλον για να το πω πιο σωστά μου άρεσε περισσότερο

 

Μα γιατί ντρέπεσαι και δεν το λες καθαρά;

 

Αν η κιθάρα δεν είναι tele...ΠΕΤΑ ΤΗΝ  🤣

 

 

13 λεπτά πριν, yameth είπε

Εγω αν έπαιζα σαν κι εσένα ή μαλλον αν επαιζα ΓΕΝΙΚΑ  δεν θα είχα δεύτερη κιθάρα, παρα μόνο την Telecaster.

Τα πέρασα σε τρακς στο Audacity για να ακούσω συγκριτικά και έβγαλα το παραπάνω συμπέρασμα.

Οι άλλες πιάνουν χώρο στο δωμάτιο.😉

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ 😅

 

Οταν σου λεω οτι ΜΟΝΟ μια κιθαρα υπαρχει εσυ γελας.... 🤣

23 λεπτά πριν, ekim είπε

Τότε ποιος ο λόγος να έχεις strat και όχι tele

 

 

Μα το τρεμολο φυσικα (για κατεβασματα,τα ανεβασματα ειναι καγκουρομεταλαδικα,δεν μου αρεσουν ,και τα ανεβοκατεβασματα τυπου shimmer απαιτουν να κΣερεις να παιζεις και εγω δεν κΣΕρω..🤣 )

ετσι κι αλλιως η θεση που χρησιμοποιω και στην στρατ κατα 90% ειναι ο πανω μαζι με τον κατω και πλησιαζει ενα 80% τον μεσαιο ηχο της τελε.

 

 

Εξω απο την πλακα.....αυτο που ΗΘΕΛΑ να δειξω επετευχθει.

 

Οντως ο ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ tele & low watt tweed deluxe ΕΙΝΑΙ ο καλυτερος. Η χαμηλη εξοδος των μαγνητων και η ελειψη μεσαιων που εχουν δενουν φουλ με το φυσικο κομπρεσσαρισμα του ενισχυτη και τα ενισχυμενα μεσαια του και δινουν εναν εκπληκτικα γεματο και "ουσιαστικο" ηχο στα.καθαρα (στα βρωμικα ετσι κι αλλιως ελαχιστοι ενισχυτες μπορουν να "παιξουν" τον tweed deluxe οταν ειναι "ανοιγμενος")

 

Σας διαβεβαιωνω οτι αν ο ενισχυτης ηταν ΑΛΛΟΣ το αποτελεσμα θα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο για πολλους...

 

Σε εναν twin reverb ας πουμε ,η Gretsch & η LP δεν θα πνιγονταν στα μεσαια....και στην ελειψη headroom ενω η tele θα ακουγονταν ωραια αλλα αρκετα πιο αδεια....  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για ακόμα μια φορά καταλήγουμε στο ότι η ηλεκτρική κιθάρα και ο ενισχυτής της θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν ένα. 

offtopic:

Πάντως κάποια στιγμή Νίκο θα πρέπει να μας κάνεις ένα εκτενές review, συγκριτικό, you name it, ανάμεσα στους 3 iconic ενισχυτές σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίο τεστ! Πες καμία λεπτομέρεια παραπάνω για τον ενισχυτή όμως, είναι κάποιο κιτ που κυκλοφορεί, ιδιοκατασκευή, .. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Alter είπε

Ωραίο τεστ! Πες καμία λεπτομέρεια παραπάνω για τον ενισχυτή όμως, είναι κάποιο κιτ που κυκλοφορεί, ιδιοκατασκευή, .. ?

 

Weber kit νομίζω είναι αλλά πειραγμενο,έχει λίγο πιο beefy transformer και με αλλαγή σε GZ34 rectifier δουλεύει και με 6L6.

 

Όλα τα λεφτά είναι οι NOS λυχνίες του βέβαια ... έβαλα για... οικονομία σύγχρονες για λίγο  και δυστυχώς η διαφορά είναι σημαντική...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα μάλιστα! έβγαλα άκρη. 

Σε σειρά προτίμησης έχουμε και λέμε:

Με εντυπωσιάσε η μεσαία θέση της Yamaha, 

Μου άρεσαν όλες οι θέσεις της tele, 

Μου άρεσε η neck θέση της Gibson και η μεσαία θέση της strat. 

Την Gretsch την περίμενα πίο twangy αλλά ήταν πολύ ισοροπημένη σε όλες τις θέσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ekim είπε

Άρα για ακόμα μια φορά καταλήγουμε στο ότι η ηλεκτρική κιθάρα και ο ενισχυτής της θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν ένα. 

offtopic:

Πάντως κάποια στιγμή Νίκο θα πρέπει να μας κάνεις ένα εκτενές review, συγκριτικό, you name it, ανάμεσα στους 3 iconic ενισχυτές σου

 

Είναι και οι 3 low wattage και παρόμοιας φιλοσοφίας (ο 1974Χ είναι ουσιαστικά ένα βρετανικό αντίγραφο dlx με τρέμολο και βρετανικές λυχνίες) οπότε δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά... απλά ο VOX AC4HW δεν παίζει καθαρά με διπλούς (βασικά ακούγεται χάλια ειδικά στα ακκορντα) ενώ τα 18 watt του 1974Χ του επιτρέπουν να έχει αξιοπρεπή καθαρό ήχο με διπλούς και πολύ καλό με Ρ90 και Filterton...αν όμως έπαιζα μόνο με την Gretsch θα είχα οπωσδήποτε έναν SF/BF Fender τουλάχιστον DR, αλλά προτιμότερα Vibrolux,Pro Reverb ή twin...οι FT και οι ΗΒ τέτοιους ενισχυτές θέλουν για να λάμψουν.

18 λεπτά πριν, makam είπε

Τώρα μάλιστα! έβγαλα άκρη. 

Σε σειρά προτίμησης έχουμε και λέμε:

Με εντυπωσιάσε η μεσαία θέση της Yamaha, 

Μου άρεσαν όλες οι θέσεις της tele, 

Μου άρεσε η neck θέση της Gibson και η μεσαία θέση της strat. 

Την Gretsch την περίμενα πίο twangy αλλά ήταν πολύ ισοροπημένη σε όλες τις θέσεις!!

 

Σωστός.

Η Yamaha είναι φοβερή κιθάρα,σίγουρα η καλύτερη 335 που έχω ακούσει,έχει solid top και όχι laminate όπως οι Gibson, και αν σπλιταρεις τον πίσω,στο κλιπ δεν τον έχω σπλιταρει,είναι funk killer στη μεσαία θέα.

 

Η Gretsch ζοριζει τον ενισχυτή ,στον 1974Χ ακούγεται πιο twangy , αλλά έχει και βαρΓιες χορδές 011-050 που κόβουν το twang.

Έτσι κι αλλιώς είναι απίστευτα versatile & balanced κιθάρα στον σωστό ενισχυτή ( bf/SF)

O DM 36th neck είναι όντως γλύκα.

Η Tele είναι... Tele... προσωπικά δεν έχω ακούσει κιθαρίστα με αποΠση , αισθητική και "χέρι" που να ΜΗΝ ακούγεται "καλύτερα" όταν παίζει με Tele... 🙂

Εντάξει παίζει και στον ενισχυτή πάνω στον οποίο... σχεδιάστηκε οπότε είναι λίγο... αδικία για τις άλλες 🙂

18 λεπτά πριν, makam είπε

και η μεσαία θέση της strat. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την προσφέρει standard η Fender τόσα χρόνια , είναι τόσο ωραία.... κλάσεις ανώτερη από τις θέσεις 2/4.

 

Εγώ σε όλες τις strat μου βάζω 3 way switch (που δουλεύει σαν τελε με τον πάνω και κάτω μαγνήτη) ,master tone για τον πάνω και κάτω ,και το μεσαίο pot το κάνω volume για τον μεσαίο και τον μπλενταρω έτσι όσο θέλω σε όλες τις θέσεις , παίζει και μόνος του βέβαια.

 

Έτσι μαζεύεις καί την πριμαδουρα του bridge βάζοντας ελάχιστα τον μεσαίο.... φυσικά το base plate είναι must στον κάτω.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekim είπε

Τώρα για να επανέλθω στον neck της tele, τι άψυχος και για πέταμα, πάντα σε σχέση με την strat, λένε οι περισσότεροι; Εμένα μου ακούστηκε πολύ κοντά

 

Οι παλιοί με το brass cover είναι όντως "πεθαμένοι" αλλά ωραίοι για τζαζ παιξίματα.Αν έχουν nickel covers κάτι που συμβαίνει στις αμερικανικές tele από το 86 και μετά είναι οκ.

 

Ειδικά στην 8502 οι μαγνήτες είναι... μαγικοί ......μακράν οι καλύτεροι Fender tele μαγνήτες ever.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ειδικά στην 8502 οι μαγνήτες είναι... μαγικοί ......μακράν οι καλύτεροι Fender tele μαγνήτες ever.

Θυμάμαι κάπου είχες γράψει ότι η συγκεκριμένη tele είναι η «μοντέρνα» tele σου. Δηλαδή ένα πιο παραδοσιακό σετ, fender nocaster π.χ., πόσο πολύ απέχει από αυτό που ακούσαμε τώρα;

Τα 6 saddles της 8502 σε σχέση με τα 3 έχουν καμία συμμετοχή στο όλο θέμα;

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου