Προς το περιεχόμενο

4 Telecasters


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

τελικά η πλε ποια ήτονε η 1 η 2 ή η 4?

 

ΒαρΓιεσαι να διαβάσεις 🙂

 

η 4.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μη βαριεσαι και εσυ να γραφεις ολοκληρωμενη την περιγραφη. Δεν σου φταιμε εμεις οι καθισταιρειμαινυ.

 

1. Ταδε μοντελο, ταδε μαγνητες, ταδε χρωμα.

2. κλπ

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Superfunk said:

 

ΒαρΓιεσαι να διαβάσεις 🙂

 

η 4.

δε βαργιέμαι.

περιγράφεις τις κιθάρες με ένα κάρο λεπτομέρειες, και δε λες η άσπρη, η μπλε, η ξανθιά και η κόκκινη.

Απλά πράγματα.

 

μάαστα

αποσύρω το ενδιαφέρον.

 

Πάντως δεν ξέρω αν έφταιξε το σεταπ, η ο ενισχυτής κλπ, οι 4 μου φάνηκαν τόσο κοντά που ειλικρινά δεν ξέρω πως σου κάθονται εσένα ως διαφορετικές οντότητες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχητικα ειναι πολυ κοντα, σιγουρα.

 

Πιθανον να τον "φτιαχνει" η αλλαγη στην αισθηση παιξιματος, ή στο look. Εμενα θα με εφθιαχνε παντως, for sure.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimsonic said:

 

μάαστα

 

αποσύρω το ενδιαφέρον.

 

 

Και η μπλέ κατοχυρώνεται στον gkourmoul1.

End of auction.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

οι 4 μου φάνηκαν τόσο κοντά που ειλικρινά δεν ξέρω πως σου κάθονται εσένα ως διαφορετικές οντότητες

 

Όπως όλες οι strat ακούγονται " το ίδιο", όπως όλες οι LP ακούγονται "το ίδιο" ,όπως όλες οι κιθάρες του ίδιου τύπου ακούγονται "το ίδιο" ,έτσι και οι Tele ακούγονται " το ίδιο",πόσο μάλλον όταν έχουν μαγνήτες τις ίδιας φιλοσοφίας, παίζουν στον ίδιο ενισχυτή και τις παίζει ο ... ίδιος ανθρωπΑς 🙂

 

 

Καλά δεν μιλάμε όταν τις ακούς μέσα σε ηχογράφηση ή σε πάλκο...εκεί ακόμα και διαφορετικές κιθάρες ακούγονται...το.... ίδιο 🙂 (δες π.χ.ενα live των U2 όπου o... Θεός αλλάζει κιθάρα σε κάθε τραγούδι...ο...ίδιος ήχος βγαίνει 🙂 )

 

Η ηλεΧτρονικές 🙂κιθάρες ΔΕΝ έχουν "ήχο" .

 

Ειναι απλά ένα ΜΕΡΟΣ μιας ηχητικής αλυσίδας που αποτελείται ,όταν τις ακούμε ζωντανά παίζοντας στο χώρο μας,από την κιθάρα,τα εφέ και τον ενισχυτή ,σε αυτή την περίπτωση από τα 3 αυτά μέρη της αλυσίδας η κιθάρα παίζει ΣΑΦΩΣ τον ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ρόλο , ειδικά αν χρησιμοποιούμε και βρώμικο ήχο.

 

Στην δε περίπτωση που την ακούμε ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ή από PA σε live ,στην ηχητική αλυσίδα μπαίνουν και τα μικρόφωνα,τα eq,οι κομπρεσορες ,οι προενισχυσεις της κονσόλας και φυσικά τα μεγάφωνα...και αυτά τα μέρη της αλυσίδας παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό που τελικά ακούμε από τη σανίδα με τους μαγνήτες και τις χορδές 🙂

 

Ασε που ειδικά μέσα σε μια μπάντα αυτό που πολλές φορές θεωρούμε "θεϊκό ήχο" οφείλεται πολύ περισσότερο σε αυτό που παίζουν ή ΔΕΝ παίζουν τα ΑΛΛΑ όργανα παρά σε αυτό που παίζει ο... κιθαρίστας.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Superfunk said:

τις παίζει ο ... ίδιος ανθρωπΑς 🙂

 

 

Τα είπες όλα εδώ.

Ένας άνθρωπας έχει συγκεκριμένα ακούσματα, ήχο στο μυαλό του, δάχτυλα που χτυπάνε την χορδή με τον ίδιο τρόπο, κλπ.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πάντως ΕΧΟΥΝ διαφορά μεταξύ τους.

Η κόκκινη είναι η ιδανική ρυθμική κιθάρα ειδικά σε ανοιχτά ακκορντα και ημιβρωμικους ήχους.

Η μπλε σκοτώνει μέσα σε ηχογράφηση σε funk/reggae ήχους και έχει και έναν πολύ punchy πριμαριστο neck ήχο.

Η 8502 είναι η πιο all around και balanced tele από τις 100+ που είχα στη ζωή μου 🙂 και η blonde ("άσπρη") έχει το πιο δολοφονικό twang.

 

Οι διαφορές βέβαια είναι μικρές,ένα 5%,άντε με το ζόρι 10% μεταξύ τους .

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν.

Μικρές όμως έρχονται έξω μέσα από ένα τέτοιο τεστ. Θα έλεγα ότι ο χαρακτήρας του ενισχυτή τις συμπίεσε πάρα πολύ.

Δεν ξέρω πως είναι σε αίσθηση που σίγουρα μετράει.

Για να λες βέβαια από τις 100 έχεις καταλήξει στις 4 ξέρεις καλύτερα.

 

Εγω από όλες θα κραταγα μία (έστω άλλη μία την thinline). Και αυτό διότι η δική μου απλή, έχει μαγνήτες με κάποια απόκλιση από τον τυποποιημένο ήχο που ίσως θα τον ήθελα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου