Προς το περιεχόμενο

Μεγάλοι jazz και blues μπασίστες


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολούμαι με το ροκ και το μέταλ εδώ και καιρό και γνωρίζω τους εκπόσωπούς τους...

 

Με τη jazz και τη blues ποτέ δεν αξιώθηκα να ασχοληθώ πραγματικά...

 

Και όντας μπασίστας ζητώ από τους γνώστες του αντικειμένου να μου πουν κάποιους ή και πολλούς από τους μεγάλους μπασίστες αυτής της "σχολής".

 

Τώρα για τους κλασικούς jazzίστες μπορώ να πάρω πληροφορίες και από τον αδελφό μου που ασχολείται οπότε θέλω μόνο μπασίστες να τσεκάρω...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απο μπασο δεν ασχολουμαι,ο πατερας μου επαιζε παλια χρονια,από έλληνες ο κορυφαιος ειναι ο Φακανας και απο ξένα ξέρω μια καλή μπασίστρια χρόνια στο επάγγελμα και λέγεται Rhonda Smith. ρίξε μια ματιά στο http://www.rhondasmith.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός μπασίστας κατά τη γνώμη μου είναι ο Stanley Clarke. Επίσης ο Jaco Pastorius, o Paul Chambers και ο Billy Sheehan, τον οποίο τον βάζω στους τζαζίστες για την καταπληκτική δουλειά του με τους Niacin, αν και έχει παίξει και με τον Paul Gilbert αλλά και με άλλους ροκάδες

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός μπασίστας κατά τη γνώμη μου είναι ο Stanley Clarke. Επίσης ο Jaco Pastorius' date=' o Paul Chambers και ο Billy Sheehan, τον οποίο τον βάζω στους τζαζίστες για την καταπληκτική δουλειά του με τους Niacin, αν και έχει παίξει και με τον Paul Gilbert αλλά και με άλλους ροκάδες[/quote']

 

Δεν είναι λίγοι, απλά ο καθένας από αυτούς έχει κάνει δεκάδες δισκογραφικές δουλειές και έχουν συνεργαστεί με τους μεγαλύτερους, κατά τη γνώμη μου, τζαζίστες. Αυτοί που σου είπα είναι στο πιο fusion, που νομίζω ότι θα σου αρέσουν, δηλαδή ρίχνουν και καμιά ροκιά. Πιστεύω ότι αυτοί οι 4 που προανέφερα είναι μια πολύ καλή αρχή για αυτό που ζητάς (άσε που για να ακούσεις τη δισκογραφία τους θέλεις κανα χρόνο :lol: :lol: :lol: )

Ευχαρίστως πάντως αν δεν μείνεις ικανοποιημένος από αυτούς, να σου πω κι άλλους

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Charles Mingus αριστος μπασιστας και πιανιστας ταυτοχρονα.Δες και Gary Peacock για κατι πιο συγχρονο, ειναι με τον keith jarret.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινω μονο εναν δισκο...Jeff Beck-Wired.Αρκετα 'βαρια'(σχετικα)

παιξιματα,και μπασσο παιγμενο..Στα γονατα με πενα!Θα σου αρεσει πιστευω.

Δοξα τον Παντοδυναμο υπαρχουν τα p2p προγ/τα... :wink: :wink: :wink:

 

Σημειωση,ο μπασσιστας ονομαζεται Wilbur Bascomb.Ο δισκος κινειται σε fusion μονοπατια(δηλ.λιγο απ ολα!) :P :P :P :P :P :P :P :P

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kontras θα τσεκάρω αυτούς για αρχή και θα τα λέμε σε πμ...

 

Έγινε, ό,τι χρειαστείς, στείλε μηνυματόπουλος

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δουλειές του Willie Dixon είναι μια καλή αρχή όσον αφορά στο blues μπάσο

(θα πρέπει όμως να ψάξεις σε ποιους από τους δίσκους του έπαιζε μπάσο ο ίδιος...Spoonful of blues,The original Wang Dang Doodle, Good Advice...), αλλά και οι ηχογραφήσεις του σαν μπασίστας με Muddy Waters, Lowell Fulson, Bo Diddley, Otis Rush...

 

Το αμέσως επόμενο "πρεπει" είναι ο Willie Kent και έχεις "κλείσει"(?) με τα κλασικά blues....http://www.williekentblues.com/

 

Για τους μπασίστες της Jazz γράφτηκαν ήδη αρκετά ονόματα απλά να προσθέσω δύο νεώτερους που πρέπει να ακούσεις

 

http://www.victorwooten.com/

 

http://www.johnpatitucci.com/flash/

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου