Προς το περιεχόμενο

Ρυθμοί Latin


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά είχα την εξής απορία: ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα διάφορα χορευτικά latin (από μουσικής πλευράς εννοώ); Γενικώς είναι όλα σε 4/4 αν θυμάμαι καλά, αλλά το καθένα χωρίζει ψιλοδιαφορετικά το βασικό μέτρο (άρα ίσως να ήταν πιο σωστό κάποια να μην τα πω 4/4, αλλά 2/4, 6/8 κλπ). Ξέρει κάποιος τις διαφορές και πώς "καθορίζεις" αν ένα κομμάτι είναι salsa, samba, merengue, rumba, cha cha cha κλπ;

 

Τονίζω ότι μιλάω από μουσικής/συνθετικής πλευράς, δηλαδή έστω ότι θέλω να γράψω salsa, τι θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ως ρυθμό; Έχει κάποια συγκεκριμένη φόρμα το κομμάτι; Και τέτοια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bolero cha γράφεται σε 4/4, το chachacha το ίδιο με 105 περιμου bpm.

 

Oi Αφροκουβανικές στα 6/8.

 

H σαμπα 4/4 είναι μια χαρά.

 

Το Menengue βαράει προς τις δυτικές γενικά ρυθμικές, οπότε 4/4.

 

2/4 χρησιμεύει π.χ. σε φολκλορικα βουλγαρικά κομμάτια, κατι σαν τα δικά μας πανηγυριότικα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ίσως σου ακούγεται λίγο περίεργα τα μέτρα απλά γιατι σε κάποια κομμάτια το time signature είναι 4/4 μέν αλλά πολύ υψηλό το bmp.

 

τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ τικ.

 

 

α!

Εχω ένα videaki που χορεύω με το σώβρακο σάμπα γυμνός στο δωμάτιό μου, απλά δεν το δείχνω πουθενα γιατι μπορεί κάποια στιγμή να ασχοληθώ με την πολιτικη και κάποιοι νεατερντάλ που δεν καταλαβαίνουν τις καλλιτεχνικές μου ανησυχίες μπορεί να με εκβιάσουν οχι για να παραιτηθώ, αλλά για να περνάω τα σκοτεινά υποχθόνια σχέδια τους .

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψ'τους και δώσ'το μας αμέσως!!!!!! :lol:

 

Πάντως με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, οπότε οτιδήποτε συμβουλές/κόλπα κλπ έχετε επί του θέματος θα ήθελα πολύ να τα "ακούσω" :) Αλήθεια ενδιαφέρεται κόσμος εδώ για τέτοια πράγματα;; Ή μόνο εγώ και ο cos_dr είμαστε;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί ενδιαφέρονται αλλά ποιός κάθεται να γράψει, και εγώ αυτά τα έγραψα......... επειδή είσαι εσύ!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, συνεχίζω λίγο :)

 

Tango, samba, chachacha, merengue: 4/4. Τι διαφορές έχουν ρυθμικά λοιπόν; Και γενικότερα ως "φιλοσοφία"; Δε νομίζω ότι είναι μόνο θέμα bpm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα δεν μπορώ, είμαι στο γραφείο. Αυτό που είπες, αν διαβάσεις λίγο ιστορικά στοιχεία θα δείς οτι τα ρυθμικά, τα μοτίβα που χρησιμοποιούνται στα μέτρα και τις φράσεις, και πώς κορυφόνται σε κάποια σημεία, με κάποια tutti πχ, ακόμα και οι εισαγωγές, και άμα τα συνδέσεις και με το χορό γιατι είναι αλληλένδετοι οι κανόνες........ ασε , είναι μεγάλη ιστορία. (είχα μια γκόμενα παλιά μουσικό που ασχολιόταν με το συγκεκριμένο είδος , και με είχε ζαλίσει, γι αυτό έμαθα κάποια πραγματάκια).

 

Καλύτερα να μιλήσουν οι αντίστοιχοι καθηγητές μέσα στο noiz , αντε ,ξέρεις ποσοι υπάρχουν εδω μέσα που είναι κορυφαίοι και ειδικοί και βαριούνται να γράψουν (κακία) ?

 

Το πιστευω αυτό, μην εκληφθει ως ειρωνία η παραπάνω φράση. Υπάρχουν πράγματι.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή πρόταση, που εμένα με βόλεψε στο να καταλάβω 2-3 πράγματα, περισσότερο εμπειρικά όμως, είναι το latigo. Είναι ένα vst instrument, που έχει κρουστά σε όλους τους latin, afro cuban κλπ ρυθμούς που θες. Νομίζω ότι εκτός από το ζήτημα της ταχύτητας, ή των μέτρων, είναι και το ζήτημα επιλογής κρουστών. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες: http://www.m-audio.com/products/en_us/VirtualPercussionistLatigo-main.html

 

Για ακόμη "περισσότερες" πληροφορίες, στείλε μου ένα πμ :wink:

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, βασικά στα κρουστά είναι όλη η ουσία, τα υπόλοιπα δεν είναι και τόσο περίπλοκα μοτίβα.

 

+1 plus :idea:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, θα το τσεκάρω το θέμα... Πάντως αν ξέρει κανένας τίποτα.... ή κάποιο καλό site που να μιλάει για το θέμα..... θα με βοηθήσει πάρα πάρα πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου