Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση ομιλίας σε μεγάλη αίθουσα - HELP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Αν μπορείτε ρε παιδιά δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να πάρω. Χρειάζομαι μικρόφωνο για ηχογράφηση ομιλίας σε μεγάλη αίθουσα το οποίο όμως δεν θα βρίσκεται μπροστά στον ομιλητή αλλά κάπου στη μέση της αίθουσας και θα πρέπει να πιάνει τις ομιλίες αυτών που θα κάθονται μπροστά. Δυστυχώς δεν θα μπορεί να είναι τροφοδοτούμενο από ρεύμα και πρέπει να συνδέεται σε laptop για να αποθηκεύονται οι ηχογραφήσεις που μπορεί να φτάνουν και τις 8 ώρες τη μέρα.

 

 

 

 

Είδα ας πούμε το Sony ECMDS70 αλλά συνδέεται σε laptop ή είναι μόνο για minidisc recorders? Ή το Sony ECM-ZS90? Επίσης είδα και το Samsontech H4 το οποίο υποτίθεται ότι ηχογραφεί μέχρι και 380 λεπτά (αλλά κοστίζει και κάμποσο βέβαια).

 

 

 

Μήπως καλύτερα αντί για laptop να κοιτάξω κάτι σε minidisc recorder? Αλλά τι αυτονομία έχουν αυτά και τι δυνατότητες αποθήκευσης? Δεν έχω ιδέα.

 

 

 

 

Αν μπορείτε πείτε καμιά ιδέα γιατί είναι πολύ επείγον και δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι πολύ σημαντικό, πρόκειται για ηχογράφηση δίκης (νόμιμα όχι στα κρυφά).

 

 

 

:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις την αποσταση στο περιπου?? Το καλυτερο που μπορω να φανταστω, το οποιο θα σου εξασφαλισει και καλυτερη ποιοτητα ηχου (δηλαδη οι περιβαλλοντικοι θορυβοι δεν θα ειναι τοσο δυνατοι) ειναι ενα μικροφωνο τυπου shotgun, το οποιο ισως θα ηταν καλο να συνοδευεται κι απο ενα καρδιοειδες πυκνωτικο...

 

Για πες μας λιγο περισσοτερα για την περιπτωση...αυτοι που θα μιλανε ποσο 'διασπαρτοι' θα ειναι στο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πιάνει γύρω στα 7 μέτρα οριζόντια (δεξιά και αριστερά) και γύρω στα 4 μέτρα σε βάθος από εκεί που θα βρίσκεται το μικρόφωνο. Φαντάσου δηλαδή ένα παραλληλόγραμο 7x4. To Sony ECM-DS70 δηλαδή δεν κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το sony δεν ειμαι σιγουρος, αλλα το shotgun σιγουρα δεν κανει...:/

 

Κοιτα, εχω ενα MD με το ECM-MS907 της Sony και αν ημουν στη θεση σου θα το εμπιστευομουν για τη συγκεκριμενη δουλεια. Αλλα χρειαζεσαι MD...! Πάντως, με λίγη επεξεργασία του ήχου αργότερα θα είναι μια χαρά το αποτέλεσμα..

 

Το DS70 χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι δεν θα σου δώσει το ίδιο καλό αποτέλεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το σκεφτομαι όμως, δεν νομίζω να υπάρχει δισκακι MD που να μπορει να γραψει 8 ωρες σερί...Θα εχεις καθολου χρονο σε μερικα σημεια για ν'αλλαζεις δισκακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό ήθελα μικρόφωνο που να μπαίνει σε laptop. Γιατί με το laptop δεν θα έχω πρόβλημα χώρου.

 

Ένα τέτοιο απλό φαντάζομαι δεν θα πιάνει τίποτα ε?

 

 

εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα...:/ Δεν έχω και μεγαλη εμπειρια στο θεμα ρε γαμωτο...Μαλλον θα σε βοηθησει περισσοτερο καποιος που εχει ασχοληθει με field recording κτλ.! Ποτε πρεπει να εχεις παρει απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και αυτό...

http://www.hhb.co.uk/flashmic/

 

 

Απ οτι ξερω γραφει αρκετες ωρες,το κακο ειναι οτι ειναι λιγο ακριβο

 

http://www.thomann.de/gb/hhb_flashmic_drm_85.htm

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε...σαν τελευταια λυση, εβαλα τον εαυτο μου στη θεση σου κι εκανα το προβλημα σου δικο μου (καποιο τραγουδι μου θυμιζει αυτο..!)

 

Οποτε, αν ημουν εσυ, να τι θα έκανα:

α) Αγοράζεις RODE NT1A - για τα λεφτά του είναι ένα άψογο πυκνωτικό, το οποιο θα σου μεινει και για μετα.

β) παιρνεις παρεα το laptop σου με την καρτα ηχου η οποια καλο θα ΠΡΕΠΕΙ να εχει phantom power

γ) Αψηφεις το ΝΟΜΟ και τοποθετεις το RODE πιο μπροστα απ'ότι επιτρεπεται (οσο πιο μπροστα μπορεις) και το καμουφλαρεις καπου. Ακομα και χαμηλα να το βαλεις, αν κοιταει προς τα ατομα θα ειναι οκ.

 

Τι λες?Μπορεις να κλεψεις κανα μετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου