Προς το περιεχόμενο

Βιτ ρατε απορίες


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi σε όλους στο noiz!

 

Επειδή έχω μπερδευτεί με το manual του Nuendo θα ήθελα αμα κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στις εξής ερωτήσεις:

 

1. Τι ακριβώς είναι τα " 24-bit/192kHz " και " 24-bit/96kHz " στις κάρτες ήχου και ποιο και κατα πόσο παίζουν αυτά ρόλο στην ηχογράφιση. Έχει κάποια σχεση και αν ναι ποια με τα DI box ( ή Behringer V-Amp ή Line 6 Podxt ή οτι αλλο )

 

2. Διαβασα στο manual του Nuendo οτι κατι παιζει με τους 24bit, 32bit, 64bit και DualCore επεξεργαστες των PC και τα bit rate στα export ( Audio Mixdown ) των project σε 32.000kHz και 44.100kHz...αμα κάποιος γνωρίζει ας μου πει...

 

ΤΗΝΧ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα 192kHz και 96kHz είναι ο ρυθμός δειγματοληψείας. Δηλαδή πόσα δείγματα καταγράφει η κάρτα ήχου στη μονάδα του χρόνου. Αυτά που ανέφερες είναι τα μέγιστα. Για την αναπαραγωγή audio CD ο ρυθμός είναι 44kHz.

Τα bit δείχνουν το "μέγεθος" της πληροφορίας του κάθε δείγματος. Για αναπαραγωγή audio CD είναι 16bit.

Ικανοποιητικά είναι 24bit/48kHz , 24bit/96kHz για ηχογράφηση. Αν αντέχει ο υπολογιστής μπορείς να γράψεις και σε 24/192 αλλά θα είναι πολύ μεγάλα τα αρχεία και θα δυσκολέυουν και τον σκληρό δίσκο και τον επεξεργαστή.

Για ηχογράφηση στην οποία δεν θες να κάνεις επεξεργασία μπορείς να γράψεις και στα 16bit/44kHz χωρίς να χάσεις σε ποιότητα.

 

2. Δεν γνωρίζω για 24bit επεξεργαστές :roll: .. Ούτε για κάποιο πρόβλημα στο Nuendo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Διαβασα στο manual του Nuendo οτι κατι παιζει με τους 24bit' date=' 32bit, 64bit και DualCore επεξεργαστες των PC και τα bit rate στα export ( Audio Mixdown ) των project σε 32.000kHz και 44.100kHz...αμα κάποιος γνωρίζει ας μου πει...

[/quote']

 

Μήπως αναφέρεται στο πρόβλημα των denormals;

 

Κάποιοι Athlon αλλά κυρίως οι Pentium 4 έχουν πρόβλημα στην επεξεργασία πολύ μικρών αριθμών, με αποτέλεσμα να αργούν ακόμα και σε απλές εφαρμογές. π.χ. σε reverbs που οι "ουρές" των ήχων φτάνουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα, στο feedback διάφορων φίλτρων ή κατά την επεξαργασία παύσεων σε ένα δείγμα ήχου, οι επεξεργαστές αργούν χαρακτηριστικά. Εϊμαι χρήστης ενός P4 και έχω πικρή εμπειρία...

 

Δες εδώ http://www.musicdsp.org/phpWiki/index.php/Denormals ή εδώ http://ardour.org/node/139 για το πώς αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα στο Ardour (ένα DAW).

 

Αλλά ίσως να κάνω λάθος γιατί το πρόβλημα αυτό λογικά υπάρχει ανεξαρτήτως bitrate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thnx...δηλαδή όσο μεγαλώνει η τιμη του bit rate τόσο μεγαλώνει και η ποιοτητα' date=' αρκει να αντέχει το μηχανημα...[/quote']

 

Οσο μεγαλώνει και το bit rate και το sample rate. Βασικά τα 24bit είναι αρκετά.. αλλά στο δείγμα λένε όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου