Προς το περιεχόμενο

“There are four drummers on the Beatles records. Ringo’s not one of them.”


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν ειχα ιδεα για τα λεγομενα του Purdie μεχρι αυτη τη στιγμη.

Αλλα αυτο που ανεκαθεν ελεγα..{και μαλλον ειχα δικιο} ειναι οτι no way in hell ο Ringo να ηταν ο drummer πισω απο τους Beatles.

Οχι οτι ακουω τιποτα δυσκολο...απλα ο τυπος ηταν εντελως ...αμπαλος!!!

Τωρα θα μου πειτε....τις συναυλιες πως τις εβγαζε....?

Live vs recording...δεν εχει καμια απολυτως σχεση...

εδω ενα βιντεακι που εγω προσωπικα θα ντρεπομουν να ημουν στο σκαμνακι του Ringo...και να παιζω αυτα τα σκ...

O Ringo..εχει μαθει μαλλον ..καποιος αλλος να του βγαζει το φιδι απο την τρυπα..

εδω του το βγαζει ο Bissonette..

 

tnx for posting Dim

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριχες κατσαρες.

 

Τα λεγομενα του Bernard (o oποιος ειναι ΤΟΣΟ φαφλατας οσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ντραμμερ ειναι,trust me ειχα την μεγαλη τυχη να τον γνωρισω απο κοντα πριν ενα live του στο Λονδινο και ο τυπος ειναι Ο ΤΕΡΑΤΟΛΟΓΟΣ και υποφερει απο ναρκισσισμο..... ;) αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι πολυ συμπαθης βεβαια μια και ειναι... ) εχουν αποδειχτει αυτο που ειναι δηλ ΤΕΡΑΤΩΔΗ ΨΕΜΜΑΤΑ...ή απλα illusions

 

Μου κανει εντυπωση που ΤΩΡΑ ανακαλυψατε αυτους τους ισχυρισμους μια και αυτα τα λεει ο Μπερναρντ απο τα 80s (και ΓΕΛΑΕΙ ο κοσμος μαζι του  ;D)

 

 

https://www.quora.com/Did-Bernard-Purdie-play-for-the-Beatles

 

απλα ο τυπος ηταν εντελως ...αμπαλος!!!

 

ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ηταν....ηταν ο ΤΕΛΕΙΟΣ ντραμμερ για τους Beatles και KΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να το αντικαταστησει...ΣΤΥΛΙΣΤΑΣ μοναδικος με εκπληκτικες ΙΔΕΕΣ και φυσικα μη ξεχναμε οτι ο Paul & o Ringo εδωσαν ΜΑΧΗ για να τον παρουν μια και ηταν ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ντραμμερ σε ολοκληρο το Liverpool εκεινη την εποχη.

 

Kαι φυσικα παιζει αυτος μια και η ΥΠΟΓΡΑΦΗ του δηλ. οτι αρχιζε τα fills με το ΑΡΙΣΤΕΡΟ χερι αντι με το δεξι κατι που υπαρχει σε ΟΛΑ τα τραγουδια των θεων.Για να μην μιλησουμε για το χαρακτηριστικο τροπο που επαιζε το hi hat & τον ηχο του σε αυτο.

 

Ασε που ο  Μπερναρντ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΤΕ στη ζωη του WASH στο ride και φυσικα δεν υπηρχε περιπτωση να ειχε τοσο SQUARE groove oσo ο Ringo (πιο ΛΕΥΚΟΣ πεθαινεις  ;D ;D ;D)

 

https://www.beatlesbible.com/forum/ringo-starr/bernard-purdie-played-drums-on-beatles-recordings/

 

oπως λενε και εδω τα παλικαρια

 

He played on some old Decca songs, ie over Pete Best. Never used.

 

Purdie played added some drums to the pre Ringo era (circa 1962) where Ringo was'nt fully in the band. Further they were songs that the Beatles were doing with Tony Sheridan, before they got famous.

 

 

 

As a Los Angeles Studio Guitarist from the 80's I've always been impressed with Purdy's work.  But, I never ever believed he had anything to do with any of the original Beatle recordings.  Mainly because, George Martin, along with each member of the Beatles individually, along with the techs and engineers who ran those sessions, have repeatedly said it was Ringo on everything, but the few cuts that Paul played drums on, and of course their very first hit, which Ringo wasn't available for.

 

It's simple to find out the truth! All Purdy has to do is provide an invoice/bill/pay stub from either George Martin, and/or from Abbey Road Studios for any of the work he did there.  Because he was a Union Drummer, I would imagine the union would also have a paper trail for his getting paid, since I doubt he did those imaginary "ghost" sessions "off the books" or for free.

 

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να εχει παιξει στα ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΡΓΑ ΤΩΝ BEATLES (Rubber Soul,SGT PEPPERS ,WHITE ALBUM απο τα οποια αλλωστε υπαρχει και ΑΠΕΙΡΟ camera footage που δειχνει τον Ρινγκο να κενταει....)

 

all in all rumblings of an old man against REALITY...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει που τα εγραψα ολα αυτα χωρις να δω το βιντεο οταν στο ΙΔΙΟ το βιντεο αποδεικνυεται οτι ο Παρντι λεει ΤΡΙΧΕΣ..... ;D ;D ;D ;D  (απο το 07.00 και μετα)

 

ας απολαυσουμε εδω τον....αμπαλο  ::)  ;D  (ΜΗΧΑΝΗ ο Ρινγκο  ;) ;) )  ο οποιος στο 10.54 ΕΦΕΥΡΙΣΚΕΙ τα ΡΟΚ ντραμς (καποια χρονια ΠΡΙΝ εφευρεθει ο ΟΡΟΣ "Ροκ"  ;D  ) 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 4 πρώτους δίσκους των λέντεζέπελιν, στα περισσότερα κομμάτια κιθάρα έπαιξε ο παππούς μου γιατί ο Πέητζε ήταν πολύ λιώμα για να μπει στο στούδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 24 πρωτους δισκους των Stones τραγουδαει ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ και παιζει κιθαρα ο ΧΙΩΤΗΣ  (στα διαλλειματα του εκανε ποδολουτρο ο Χεντριξ που τον ΘΑΥΜΑΖΕ  ;D ;D ;D)  γιατι ο Τζαγγερ και ο Ριτσαρντς ηταν μεγαλοι ΝΑΡΚΟΣΥΛΛΕΚΤΕΣ και ηταν λοιωμα φιλωΟυς...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε Νικ εγω αν καταλαβες μιλαω για το studio...

Αυτα που παιζει Live...τα παιζεις και εσυ...{ εσυ..μαλλον καλυτερα} .

 

Δεν θα μου εκανε καμια εντυπωση την εποχη που οι λεξεις editing και μετρονομος στο studiο ηταν αγνωστες , να εβαλαν τον Purdie να ντουμπλαρει τον Ρινγκο.

 

{{fuck εδω το εκανα εγω το 2003 [σε μια εποχη που ειχαν εφευρεθει τα Protools..}σε δισκο που βαριοταν ο ηχοληπτης να ξε κεντισει το παιξιμο του ντραμμερ γιατι θα του επαιρνε 40 ωρες...}

 

Καπνος χωρις φωτια λενε δεν υπαρχει και σιγουρα το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω {μηπως εσυ?}... αλλα παντα ειχα τις αμφιβολιες μου για την συγκεκριμενη μπαντα...σορρυ αν σου χαλαω το ειδυλιο...

 

Κατι που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι ο μυθοπλαστης Purdie δεν λεει τα ιδια  και για τους stones...και για τους Pink floyd .,.doors..???.κλπ... Ειναι μια πολυ σοβαρη καταγγελια ξερεις οι  ισχυρισμοι του Purdie. ..γιατι μιλαμε για Multimillion selling μπαντα..που οσο και  μυθομανης να εισαι...δεν την ξεστομιζεις ευκολα.. anyway.

 

Την ιδια αποψη εχω και για πολλες αλλες μπαντες της εποχης {Οτι γινοντουσαν Overdubs απο sessionades..} ...πχ Sex Pistols...αλλα ανοιγουμε μεγαλο θεμα...

Το σιγουρο ειναι οτι ποτε μαλλον δεν θα μαθουμε την αληθεια..οποτε ειναι ατοπη ολη η κουβεντα..

 

Αυτο που για μενα ειναι σιγουρο ειναι οτι μαλλον ..εχεις πολυ χαμηλα κριτηρια  για το ρημα ..."κενταω"

Γιατι αν κεντουσε το 1969...το 2013 με το Lukather δεν λεμε οτι θα επαιζε καλυτερα...αλλα θα εριχνε εστω...μια σταυροβελονια  ρε αδερφε...{Και δεν θα επαιζε στο σετ σαν αμπαλος κρουστος  συνοδευομενους με 2 ακομα κρουστους!!!!!! απο πισω}...

  Αυτα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε Νικ εγω αν καταλαβες μιλαω για το studio...

.

 

και ειπαμε ,ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ψεμματα....το βιντεο το ειδες?

 

εξαλλου στο Live εγω ακουω εναν ντραμμερ ΜΗΧΑΝΗ-μετρονομο.... οτι πρεπει δηλ. για στουντιο, ασε που ΟΛΟΙ οι δισκοι των Beatles live ειναι γραμμενοι οσον αφορα τα τυμπανα.μη ξεχνας οτι εγραφαν σε ΤΡΙΚΑΝΑΛΟ...

 

 

Δεν θα μου εκανε καμια εντυπωση την εποχη που οι λεξεις editing και μετρονομος στο studiο ηταν αγνωστες , να εβαλαν τον Purdie να ντουμπλαρει τον Ρινγκο.

 

Τα ειπαμε αυτα....ειναι ΨΕΜΜΑΤΑ και ο ΜΟΝΟΣ που τα....θυμαται ειναι ο Purdie....αλλα δεν χρειαζεται να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ κατι για να καταλαβεις οτι ΔΕΝ παιζει ο Purdie.....σαν ντραμμερ που εισαι φανταζομαι μπορεις να καταλαβεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να επαιζε με τετοιον τροπο ο Purdie...

 

case closed  ;)

 

Κατι που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι ο μυθοπλαστης Purdie δεν λεει τα ιδια  και για τους stones...και για τους Pink floyd .,.doors..???.κλπ... Ειναι μια πολυ σοβαρη καταγγελια ξερεις οι  ισχυρισμοι του Purdie. ..γιατι μιλαμε για Multimillion selling μπαντα..που οσο και  μυθομανης να εισαι...δεν την ξεστομιζεις ευκολα.. anyway.

 

 

μα γιατι θα ΕΤΡΩΓΕ ξυλο...αν τα ελεγε αφου υπαρχει και camera footage για αυτα τα γκρουπ ασε που ειχαν ολα ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ντραμμερ...με ΕΝΤΕΛΩΣ προσωπικο ηχο και παιξιμο....(βρηκες και εσυ γκρουπ ρε Βαγγελη ΟΛΑ με ΣΤΥΛΙΣΤΕΣ ντραμμερ που τους καταλαβαινεις απο ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ...)

 

εξαλλου ο Purdie κανει αυτο που ολοι οι ΜΕΓΑΛΟΙ ψευτες κανουν....λεει ΜΙΣΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ....εκανε ΟΝΤΩΣ  overdub τον Pete Best στο ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ release του Tonny Sheridan and the Beatles  ;)...& μετα ειπε...."ρε συ αφου βρηκα παππα δεν θαβω ακομα 5-6 ?"  ;D

 

Σου λεω μην ασχολεισαι οι ισχυρισμοι του εχουν καταρριφθει απο τα 80s & ΓΕΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ μαζι του....μου κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντυπωση που ΠΡΩΤΗ φορα τους ακουσες στο ΝΟΙΖ  ;)

 

Γιατι αν κεντουσε το 1969

 

1963 το 1969 ΔΕΝ ΥΠHΡΧΑΝ ΠΛΕΟΝ BEATLES.... ;)  (η επισημη διαλυση εγινε το 1970 αλλα ουσιαστικα το 1969 ειχε τελειωσει η υποθεση)

 

.το 2013 με το Lukather δεν λεμε οτι θα επαιζε καλυτερα...αλλα θα εριχνε εστω...μια σταυροβελονια  ρε αδερφε

 

και εσυ αν ειχες να πιασεις μπακεττες απο το 1970 ετσι θα επαιζες το 2013  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, θα είχα πάρει σοβαρότερα την "καταγγελία" αν δεν είχε γραφτεί ότι ο ντράμερ των Μπητλς ήταν άμπαλος. Ξέρω (διότι είμαι πάλιουρας) ότι αυτοί που τα γράφουν αυτά, θέλουν επίσης να πουν ότι "ε, υπερτιμημένος μπασίστας ο ΜακΚάρτνεϋ", και "ε, όχι ρε παιδιά και κιθαρίστας ο Χάρισσον" ή "όχι και τραγουδιστής ο Λένον", αλλά ντρέπονται να το πούνε έτσι ωμά, οπότε τα βάζουνε με εκείνον που είναι λιγότερο πιθανό να υπερασπιστεί κάποιος: τον ντράμερ.

 

Η απλή αλήθεια του ζητήματος είναι ότι αυτές οι τέσσερις εμβληματικές προσωπικότητες της μουσικής Ιστορίας, ήταν τέλειοι σε αυτό που κάνανε (το οποίο συχνότατα ήταν επίσης τέλειο) και ότι δεν θα μπορούσε κάποιος να το φτάσει (καλλιτεχνικά) ακόμη και αν μάζευε όλους τους ντράμερ, κιθαρίστες, μπασίστες, πληκτράδες, τραγουδιστές, στιχουργούς κλπ μαζί!

 

Ο αριθμός των ανθρώπων που δηλώνει ωμά ότι δεν θα είχε καν ασχοληθεί με τη μουσική χωρίς αυτούς, τους εξασφαλίζει ασυλία από οποιαδήποτε μαλακία μπορούμε να πούμε εμείς, ή οποιοσδήποτε άλλος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Ο αριθμός των ανθρώπων που δηλώνει ωμά ότι δεν θα είχε καν ασχοληθεί με τη μουσική χωρίς αυτούς, <

 

Δηλαδή το 90% των μουσικών του πλανήτη γη.... :) (που γεννήθηκαν από το 1950 έως το 1980.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου