Προς το περιεχόμενο

“There are four drummers on the Beatles records. Ringo’s not one of them.”


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

παιδια ποσο εντυπωση μου κανει που γνωριζετε ολες αυτες τις πληροφοριες..Που τα ξερετε ολα αυτα ρε μπαγασιδες?

εγω δεν ειχα ιδεα.  Ουτε καν για τον Purdie...

Ισως γιατι ειμαι αλλεργικος .. δεν κανω πλακα ..Οποτε ακουγα beatles εβγαζα σπυρια...

Tωρα τελευταια ψιλοακουω λιγο λογω του γιου μου.{ειναι 3ων και καμια φορα θελει Beatles για να φαει..}

 

anyway.

 

Να προσπαθησω να εξηγησω το αμπαλος μιας και απο αυτο πιαστηκανε μερικοι...

 

Αν εγω φορεσω μια στολη ποδοσφαιριστη...και παρω και μια μπαλα ποδοσφαιρου..και κατεβω σε ενα γηπεδο ..και βαλω ενα γκολ..ισως καποιος με πει ποδοσφαιριστη σωστα?

Αν μπει ομως στο γηπεδο ο Μεσσι...καποιος δεν θα πει??ποιος ειναι αυτος ο αμπαλος ρε που παιζει με το Μεσσι..??

 

Απο την δεκαετια του 30 και μετα η ιστορια εχει αναδειξει εξαιρετικους { ε -μπαλους?}  μουσικους...απο ολο το φασμα.

 

Μουσικους αλλα και συνθετες.

Απο τον Miles και τον Parker, τον Papa Jo Jones , τon Buddy , τον Τony Williams τον Ρον Καρτερ μεχρι τον Chuck Berry, τον  Gadson, τον Gadd, η τον Bootsi για να αναφερω μερικους.

Moυσικους με την εννοια που το θεωρω εγω τουλαχιστον.

 

Τωρα .. Αν μπορω να εκφέρω την αποψη μου για τον Ringo..{30 χρονια στο σκαμνι δεν ξερω..μαλλον με κανουν ψιλοειδικο...ε?}

 

Ο Ρινγκο αλλα και η ολη η μπαντα θεωρω οτι παιζουν ακομα και για την εποχη τους πολυ Basic πραγματα.

 

Γραφανε τα basic τραγουδακια τους και εκαναν επιτυχιουλες..{αλλα ξερουμε  ολοι μας πολυ καλα νομιζω ποιος ειναι υπευθυνος για τις επιτυχιες απο τοτε μεχρι και το 2004-5 ...{το κοινο??? ή η εταιρείες που εκεινη την εποχη μυριστηκαν πολυ χρημα πισω απο το γκρουπ } .

 

Τωρα...οπως ειπα κ πριν το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω . Μπορει να επαιξε..μπορει να τον κοβανε στο μονταζ!!!και να βαζανε ενα πραγματικο ντραμμερ απο πανω.

Λιγο με ενδιαφερει.. Απλα ειπα οτι ανεκαθεν μου βρωμουσε η φαση

Αλλα σαν ειδικος, τον RiNGO ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν τον βαζω διπλα στον Bohnam, τον Paice, τον Ginger Baker , τον Gadson η τον Purdie.  Δεν τον βαζω ουτε διπλα στον Watts που και αυτος Basic επαιζε.

Aυτοι ηταν drummers!!

Το οτι ο Ριγνκος επιανε ενα απλο beat, που μπορει να παιξει οποιοσδηποτε αρχαριος 6μηνου ντραμμερ, στα δικα μου ματια δεν τον κανει ντραμμερ, τον κανει κωλοφαρδο{που του εκατσαν οι Beatles}

 

Tην ιδια αποψη εχω κ για τους υπολοιπους Beatles σαν μουσικους.                         

Σαν τραγουδοποιους ας πουμε οτι ειχαν ενα ταλεντο .

 

Tωρα για να απαντησω στα καταπληκτικα ποσοστα ανθρωπων που επηρρεαστηκαν απο τους Beatles και εγινα μουσικοι...που παρεθεσε ο Sf..

 

Μπορει να ισχυουν τα ποσοστα που δινεις Νικο. Η μονη λογικη απαντηση που μπορω να σκεφτω ειναι η επηρροη της pop μουσικης  εκεινα τα χρονια στο γυναικειο πληθυσμό.

Και εγω αν ημουν 16 χρονων το 1960 και εβλεπα 5000 γυναικες να τραβανε τα......τους σε καθε συναυλια των Beatles και του Elvis, η πρωτη μου σκεψη θα ηταν να πιασω το μπασο...τα τυμπανα ...κατι..

Αυτο και να ακουω μανιωδως την ποπ μουσικη της εποχης μου...

Τι θα ακουγα.?..Miles που επαιζε σε υπογεια στο harlem με 20 ατομα απο κατω?

 

Με λιγα λογια ξερεις ξερεις το ρητο με το καραβι.....

Η αποψη μου φυσικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και οι μουσικοί που αναφέρεις άμπαλοι είναι μπροστά στους τύπους με τις πουδραρισμένες περούκες  ;D Όταν όμως αυτοί οι μουσικοί παίζουν στην έδρα τους, δηλαδή στη τζαζ ή στη μπλουζ ξέρω γω, σου ρίχνουν 7 μπαλάκια στο ημίχρονο  ;D Έτσι και οι μπάμπουρες  ;D τα σκαθάρια με τα μυαλά κουρεμένα στο μπολ  ;D άμπαλοι, άμπαλοι αλλά στην έδρα τους που είναι τα ποπ τραγούδια μπαίνει μόνος του ο Παυλάκης ο Μακάρντευς σαν τον Μέσι, και από το ξεκίνημα έχει γίνει το παιχνίδι σαν τον ημιτελικό της Γερμανίας- Βραζιλίας, που πήγε ο άλλος για κατούρημα και έχασε τρία γκολ  ;D ;D ;D Και κάτσε εσύ με τα κατσαρολικά να νομίζεις ότι κάτι κάνεις,  ;D ;D ;D λες και αν το κριτήριο ήταν η τεχνική και η δυσκολία της σύνθεσης θα υπήρχε ελπίδα για οποιονδήποτε μπροστά στα ΤΕΡΑΤΑ της κλασσικής  ;D παρατημένα θα τα είχαμε όλοι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφανε τα basic τραγουδακια τους και εκαναν επιτυχιουλες..

 

Σαν τραγουδοποιους ας πουμε οτι ειχαν ενα ταλεντο .

 

Σοβαρά, τώρα, "επιτυχιούλες" και "ας πούμε";;;  ??? ??? ::) ??? ???

 

Τίθεται, δηλαδή, θέμα αμφισβήτησης (και) επ' αυτού;;;;  ??? ??? ??? ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Βαγγέλη

 

Αν αντιμετωπίζουμε την τέχνη (και τη μουσική) με όρους ποδοσφαίρου και πρωταθλητισμού γενικότερα ,,,,,,,δεν θα συνεννοηθούμε.

 

Και για να καταλάβεις στο παράδειγμά σου….αν τον Messi τον βάλεις αμυντικό…..θα φας 50 γκολ.

 

Αυτό λέει (και σωστά) ο τύπος που πόσταρε ο Tamtam.

Ντράμμερ καλός είναι αυτός που παίζει για να υπηρετήσει το τραγούδι (όπως και ο Messi  θα πρέπει να παίζει για να υπηρετήσει την ομάδα...σε συγκεκριμένη…. θέση με συγκεκριμένο ρόλο .....). 

 

Τι να κάνουμε, στα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ των Μπήτλις (ούτε εγώ τους ακούω, μπορώ όμως να καταλάβω την επιρροή  τους στη Παγκόσμια ΠΟΠ μουσική, που δεν θα ήταν η ίδια αν δεν υπήρχαν αυτοί), ο ρόλος του ντραμμερ δεν ήταν να παίζει advanced  paradiddle fills ;D

 

Και ειλικρινά δυσκολεύομαι που πρέπει να απαντήσω με ποδοσφαιρικούς όρους (το βρίσκω εφηβικό) για να γίνω κατανοητός.

 

 

Y.Γ.

 

Αν λοιπόν ο γιος σου (να τον χαίρεσαι παρεμπιπτόντως και να σου ζήσει) χαλαρώνει μα τα τραγούδια των Μπιτλς , αυτό λέει πολλά για τη μουσική τους!

 

Ξέρεις τα παιδιά, είναι οι καλλίτεροι ζωγράφοι….μέχρι να γίνουν τριών τεσσάρων…..μετά αρχίζουν να λειτουργούν «τεχνικά»,  συνειδητά …..μπαίνουν σε νόρμες και το χάνουν.

 

Αυτό έπαθες και εσύ.

 

Μπαίνεις σε νόρμες και σχήματα…..ίσως να φταίει ότι κάνεις μαθήματα (οπού δουλειά σου είναι να βελτιώσεις την τεχνική κάποιου) , και έστω υποσυνείδητα πας να μετρήσεις την αξία ενός ντραμμερ μουσικού  ….με μπιτς περ σέκοντ….αλλά δεν είναι έτσι πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αν έπαιζε ο ριγκο στους δίσκους, νομίζω οτι εξαντλήθηκε και ειναι προφανης η απαντηση.

Για το θέμα αν ειναι καλα αυτά που έπαιζε ο ριγκο, έχω να προσθέσω οτι καλα δεν ειναι μόνο τα δύσκολα παιξιματα, αλλα και τα ευφυή παιξιματα.

Ευφυΐα ειναι επισης να μπορεί ένας καλος τεχνικά μουσικός να μη παρασυρεται απο την τεχνική του στο τι να παίξει.

Επισης ευφυΐα ειναι να μπορείς να κατανοείς τα καλα παιξιματα και απο χειρότερους τεχνικά απο σένα μουσικους.

Και τελικά πάντα υπάρχει χρόνος για βελτίωση, οσο καλοι και να είμαστε. Έστω και εγκεφαλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία επισήμανση, πολύ σημαντική.

 

Μην "φέρνετε" τέκνα, συζύγους, ερωμένες ή άλλους συγγενείς στις συζητήσεις σας στο φόρουμ, ούτε καν ως παράδειγμα για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

 

Οι συζητήσεις εδώ, συχνά αποκτούν απροσδόκητο περιεχόμενο, επίσης απροσδόκητου ύφους.

 

Οι πιθανότητες να δημιουργηθεί πολύ κακό αίμα, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αν κάποιος κρίνει (είτε ισχύει, είτε όχι) ότι προβλήθηκε η σχέση του με το παιδί του ή με τη γυναίκα του.

 

Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ κακή τακτική, και σας προτείνω να συμφωνήσετε όλοι επ' αυτού, αλλιώς θα "την πέσω" στον admin να το κάνει μέρος των κανονισμών.

 

Ευχαριστώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην ιδια αποψη εχω κ για τους υπολοιπους Beatles σαν μουσικους.

 

Εμ... το έγραψα ο έρμος, ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

Το ότι εσύ ασχολείσαι με τον Ρίνγκο, αλλά κανείς με εσένα (ή εμένα) δεν σου λέει κάτι, υποθέτω.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αν έπαιζε ο ριγκο στους δίσκους, νομίζω οτι εξαντλήθηκε και ειναι προφανης η απαντηση.

Για το θέμα αν ειναι καλα αυτά που έπαιζε ο ριγκο, έχω να προσθέσω οτι καλα δεν ειναι μόνο τα δύσκολα παιξιματα, αλλα και τα ευφυή παιξιματα.

Ευφυΐα ειναι επισης να μπορεί ένας καλος τεχνικά μουσικός να μη παρασυρεται απο την τεχνική του στο τι να παίξει.

Επισης ευφυΐα ειναι να μπορείς να κατανοείς τα καλα παιξιματα και απο χειρότερους τεχνικά απο σένα μουσικους.

Και τελικά πάντα υπάρχει χρόνος για βελτίωση, οσο καλοι και να είμαστε. Έστω και εγκεφαλικά.

Σπυρο μου αν εσυ ακους του Beatles και σκεφτεσαι πωπω τι ευφυη παιξιματα....τι να πω....{ακομα και για την εποχη}

Εγω προτιμω να μεινω χαζος εγκεφαλικα μαλλον. Κουφος δεν ειμαι ομως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου