Προς το περιεχόμενο

“There are four drummers on the Beatles records. Ringo’s not one of them.”


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περί "πεσίματος":

Το "πέσιμο" δεν έγινε στο πλαίσιο μιας άποψης γούστου (δε μου αρεσουν οι μπιτλς), αλλά μιας αποψης "δεδομένων" (basic επιτυχιουλες, λόγω εταιρειών, γυναικών, αμπαλοι κτλ), πασπαλισμένης με την εμπειρία/γνώσεις/αυθεντία ενός δασκάλου (διδάσκω περί τα 20 χρόνια, άρα κάτι παραπάνω ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για πείτε και για τους Oasis.

Τυχαία θεωρούνται οι "σύγχρονοι Beatles"?

Άμπαλοι του κιαρατά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους Doors γούσταρα

 

Στους Doors drums επαιζε ο Τολης Βοσκοπουλος  γιατι ο Densmore ηταν ΑΜΠΑΛΟΣ ,κΣερω τι σου λεω φιλωους το διαβασα στο ΧΩΝΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με αυτή και άλλες συζητήσεις όπως αυτή είναι ότι ο καθένας έχει άλλο ορισμό για το "καλός". Χαίρω πολύ θα μου πείτε. Αλλά έτσι είναι.

Οπότε όταν το "καλός" το δικό σου δεν συμπίπτει με το "καλός" το δικό μου = πρόβλημα.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με αυτή και άλλες συζητήσεις όπως αυτή είναι ότι ο καθένας έχει άλλο ορισμό για το "καλός". Χαίρω πολύ θα μου πείτε. Αλλά έτσι είναι.

 

ειναι οτι καποιοι πρσπαθουν να αποδειξουν οτι ο ηλιος βγαινει απο την δυση και δυει στη ανατολη....

 

corrected gataki  ;D

 

Επαναλαμβανω....σε ΜΟΥΣΙΚΟ φορουμ κανουμε ΣΟΒΑΡΑ συζητηση για το αν οι Beatles ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ ή οχι....θα ΠΗΔΗΧΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.... ;D ;D ;D ;D 

 

Τι αλλο μας μενει να δουμε.....ισως σε φορουμ ΤΥΠΟΓΡΑΦΩΝ να λεει καποιος....τυπογραφος ...οτι ο Γουτεμβεργιος ηταν ασχετος... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξω απο την πλακα ας ακουσουμε και απο καποιον που κΣερει απο τουμπανα γιατι ο Παρντι λεει ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ  και γιατι αυτο που λεμε "Beatles" θα ηταν πολυ διαφορετικο και πολυ λιγοτερο ενδιαφερον  χωρις τον Ringo Starr  ;)

 

 

και αυτος τα λεει πολυ καλα

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ξεφύγω από το θέμα , και δεν το γράφω ως απάντηση σε κανέναν που έχει αντίθετη γνώμη, αλλά αυτό που συζητάμε μου θύμισε το εξής,

 

Ρώτησαν κάποτε τον Helmut Newton με τι μηχανή σουτάρει, και είπε με ό,τι βρω….και συνήθως με αυτόματες. Δεν με νοιάζουν τα τεχνικά , ίσα ίσα με βολεύουν κιόλας οι αυτόματες. .

 

Μπορεί κανείς να πει τίποτα για τον Helmut, έναν από τους μέγιστους, πρωτοπόρους στο είδος του φωτογράφους;

 

Ότι δεν ξέρει να ρυθμίζει διάφραγμα και ταχύτητα κλείστρου;

 

Θα ήταν λίγο κάπως.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάντως ακριβές, ότι ένας συνηθισμένος δάσκαλος, μόνο τεχνική μπορεί να διδάξει. Οπότε είναι λογικό (και ίσως απαραίτητο) αυτή η διάσταση πραγμάτων να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στο νου του. Δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς.

 

Αυτά που βρίσκονται πέρα από την τεχνική, δεν μπορεί να είναι αντικείμενο διδασκαλίας: στην καλύτερη περίπτωση, ο μαθητής (δια του δασκάλου του) θα μάθει να τα αναγνωρίζει και να τα εκτιμά, αλλά όχι να τα εφαρμόζει.

 

Θεωρώ, ότι το περισσότερο που μπορεί να ζητηθεί από έναν δάσκαλο είναι να μην εμποδίζει το μαθητή στο να αποκτήσει επίγνωση του πόσο λίγη είναι η τεχνική που χρειάζεται για τη δημιουργία αριστουργημάτων.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάντως η "δική" μου "ΤΕΡΨΗ" (ο βασικός στόχος των απανταχού εκφραζόμενων μέσω της μουσικής), ΟΥΔΕΠΟΤΕ απασχολήθηκε με το αν την τρίχα κάγκελο μου την σήκωσαν οι "άμπαλοι" Beatles, o μπαλαδόρος  Miles ή τα ψιλοφάλτσα ισοκρατήματα κάποιων γιαγιάδων που τους πλένουν τις φανέλες σε ένα ρυάκι στο Πωγώνι...  ::)

 

η ανάγκη μιας τέτοιας κουβέντας σε δεύτερο χρόνο (πλέον του αυταπόδεικτου), μάλλον με τα λογής λογής "κόμπλεξ" που κουβαλάμε οι πάσης φύσης μουσικοί (καλοί και κακοί) έχει να κάνει... και φυσικά πάντα με τα αλά καρτ reference point που βολεύουν τον καθένα μας...

 

 


ΥΓ. μα τόσες σελίδες σε μουσικό φόρουμ να συζητιέται η καλλιτεχνική αξία των beatles με πρόσχημα την (στείρα στην πράξη από κάλλος) "τεχνική" των μελών τους?... με ξεπερνάει... 

θα μου πεις κάποιοι αμφισβητούν ότι η γη είναι στρογγυλή και πρέπει να τους σεβόμαστε στα πλαίσια της ελευθερίας της έκφρασης... οκ!... το πρόβλημα τους όμως που θα προκύψει από την "καθήλωση" τους στο λαγούμι τους από τον φόβο μη  φτάσουν στα άκρα και "πέσουν", πρέπει να (προσπαθεί να) τους το λύσει κάποιος ή όχι?...8)

 


edit

Θεωρώ, ότι το περισσότερο που μπορεί να ζητηθεί από έναν δάσκαλο είναι να μην εμποδίζει το μαθητή στο να αποκτήσει επίγνωση του πόσο λίγη είναι η τεχνική που χρειάζεται για τη δημιουργία αριστουργημάτων.

 

αυτό!...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου