Προς το περιεχόμενο

γνωμες για reverse delay pedal


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σ'ολο το νοιζ.θα ηθελα τις γνωμες σας για reverse delay pedal στη σχεση τιμης-ποιοτητας.οσο αφορα τα boss delay ποιο απ'ολα θα προτεινατε;thanxxx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την εμπειρια μου και τις απαιτήσεις μου, νομίζω οτι ένα reverse delay πρέπει να έχει tap tempo, διαφορετικά είναι πρακτικά άχρηστο.

 

Aυτό που συμπάθησα περισσότερο ηχητικά ήταν της Tonelab SE, ενώ βρίσκω μέτριο αυτό της Line6 (DL4, M9/13 κλπ). Από τα δημοφιλή που διαθέτουν tap tempo μένει το Boss DD-20 και το Nova Delay (από όσα γνωρίζω). Θα σου έλεγα να τα ακούσεις από κοντά, αλλά θα ακούσω σύντομα το Nova και θα ποστάρω την άποψή μου (αν δεν έχεις καταλήξει στο μεταξύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο καλοφτιαγμένο reverse delay που έχω ακούσει προσωπικά, που να μπορεί δλδ ενίοτε να είναι αρκετά περίεργο σαν εφφέ αλλά και πολύ μουσικό και αιθέριο όταν χρειαστεί (σχεδόν χωρίς να καταλαβαίνεις ότι είναι πράγματι reverse αλλά κάποιο όμορφο περίεργο και λίγο ακαθόριστο/blurry "χαλί" από echoes) το έχει το Empress Superdelay μου, αλλά δεν μπορώ να σου το προτείνω αποκλειστικά για αυτόν τον ήχο - είναι υπερβολικά ακριβό μόνο για αυτή τη χρήση. Θα το αγοράσεις μόνο αν θες υψηλού επιπέδου ευελιξία / ηχητική ποιότητα, πολλούς διαθέσιμους ήχους, με μεγάλη παραμετροποίηση και presets χωρίς το χαμό των μενού. H M9 προσφέρεται επίσης, αλλά είναι κι αυτή ακριβή μόνο για αυτή τη χρήση...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ELECTRO HARMONIX -MEMORY MAN WITH HAZARAI απίθανο reverse delay αλλα και πολλα ....αλλα...

EVENTIDE - TIME FACTOR

αιντε και το boss dd7 οχι ασχημο...πω πω... πάλι λερωσα το στομα μου,,,ακου boss?!!!....  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον πες μας ποσα λεφτα μπορεις να δωσεις

2ον θα το αγορασεις μονο για αυτον το λογο?

3ον εχει παιξει ποτε με reverse delay? γιατι το λεω? γιατι πολυ απλα δεν εχει καμια σχεση με τα reverse που εχεις ακουσει στους δισκους. Ειναι περιεργο και "δυσκολο" στο χερι και θελει μαεστρια για να το "χωσεις" μεσα σε ενα κοματι.

προσωπικα εχω παιξει DD7 DD20 EHX memory man with hazarai και digidelay.

στα δκα μου αυτια το EHX memory man with hazarai εκατσε καλυτερα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου