Προς το περιεχόμενο

Γιατι πρεπει η καμπινα να ειναι πιο πολλα watt απο την κεφαλη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι.Eχω την εξης απορια..Γιατι η καμπινα πρεπει να ειναι πιο πολλα watt απο την κεφαλη;Αν η καμπινα ειναι 400watt στα 8ohms και η κεφαλη 500watt στα 4ohms πιο θα ειναι το προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ohms καμπίνας - κεφαλής πρέπει να ταιριάζουν. Η καμπίνα πρέπει να έχει πολύ περισσότερα watt απ' την κεφαλή για να μην καούν τα μεγάφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxι οτι θα καιουν με το καλημερα αλλα ειναι κατι σαν δικλειδα ασφαλειας ο ενισχυτης να μην δινει περισσοτερα watt απο οσα τα ηχεια μπορουν να διαχειριστουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καμπινα ειναι 400watt στα 8ohms και η κεφαλη 500watt στα 4ohms πιο θα ειναι το προβλημα;

 

Αν η κεφαλη ειναι 500W στα 4Ω, τοτε στα 8Ω θα ειναι καμια 300αρια. Οποτε μεσα εισαι.

 

Υποθετω οτι μιλας για SS κεφαλη μπασου, ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νομίζω ότι όσο δεν "clipάρει" δεν έχεις πρόβλημα. Η δική μου η κεφαλή είναι 500W και το ηχείο μου 300W. Απλά το όλο σύστημα μου δίνει γύρω στα 280W και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι αν προσέχεις να μην ανάβει το clip θα είσαι ΟΚ.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κεφαλη ειναι 500W στα 4Ω, τοτε στα 8Ω θα ειναι καμια 300αρια. Οποτε μεσα εισαι.

 

Έχει δίκιο ο φίλος!Τα 8Ω που έχει η καμπίνα σου ουσιατικά αναγκαζουν τον ενισχυτή να φτάνει μέχρι 300 Watt και ίσως λίγο λιγότερο οπότε είσαι καλυμένος απο πλευράς καψίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νομίζω ότι όσο δεν "clipάρει" δεν έχεις πρόβλημα. Η δική μου η κεφαλή είναι 500W και το ηχείο μου 300W. Απλά το όλο σύστημα μου δίνει γύρω στα 280W και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι αν προσέχεις να μην ανάβει το clip θα είσαι ΟΚ.

+1, ειδκά αν σε καλύπτει η ένταση (πριν αρχίσει να κλιπάρει)! Αλλά θέλει προσοχή μην ξεχαστείς καμιά μέρα!  ;D

 

Αλλά όπως λέει και ο Nikoubis (εδιτ: και ο mariossen  ;D ), αν είναι τρανζιστοράτη η κεφαλή, στα 8Ω θα είναι τουλάχιστον 300W ο ενισχυτής. Οπότε μια χαρά θα κάτσει η 400W καμπίνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά δεν παίζεις στην τσίτα. Ο Fender μου είναι 300W/4Ω και το ηχείο που φοράει είναι 200W/8Ω (BXR300 combo), μια ζωή στην πρόβα στο 3,5-4 είχα το volume, από τη μέση και πάνω άρχιζε το clipping (θέλω μεγάφωνο-α, ναι) :)

Carvin LB40 > MXR M80+ > Line6 LD HD400 > Fender Rumble 410

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου