Προς το περιεχόμενο

Γιατι πρεπει η καμπινα να ειναι πιο πολλα watt απο την κεφαλη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά δεν παίζεις στην τσίτα. Ο Fender μου είναι 300W/4Ω και το ηχείο που φοράει είναι 200W/8Ω (BXR300 combo), μια ζωή στην πρόβα στο 3,5-4 είχα το volume, από τη μέση και πάνω άρχιζε το clipping (θέλω μεγάφωνο-α, ναι) :)

Does not compute..........

Αν ο amp είναι 300W/4Ω τότε βγάζει λιγότερα από 200W/8Ω.

Γιατί κλιπάρει στο 5 ; Μήπως ανεβάζεις πολύ το preamp; (αν έχει ξεχωριστό section).

Ένα καλύτερο μεγάφωνο πάντα είναι επιθυμητό και ειδικά αν ηχητικά (ποιότητα / ένταση) σε καλύπτει ο amp, αλλά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει το συγκεκριμένο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Does not compute..........

Αν ο amp είναι 300W/4Ω τότε βγάζει λιγότερα από 200W/8Ω.

Γιατί κλιπάρει στο 5 ; Μήπως ανεβάζεις πολύ το preamp; (αν έχει ξεχωριστό section).

Ένα καλύτερο μεγάφωνο πάντα είναι επιθυμητό και ειδικά αν ηχητικά (ποιότητα / ένταση) σε καλύπτει ο amp, αλλά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει το συγκεκριμένο.

Όπως λέω και πιο πάνω, απλά θέλω μεγάφωνο...είναι 15ετίας και βάλε, και αρκετά ταλαιπωρημένο (τρίτο-τέταρτο χέρι τον έχω πάρει) :D Preamp section δεν έχει, και τότε έπαιζα καρφί-καρφί με ενα Squier Precision 5άρι με passive μαγνήτες...

Carvin LB40 > MXR M80+ > Line6 LD HD400 > Fender Rumble 410

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα εχω καποιες αποριες.1ον τι ειναι το <<cliparisma>> και 2ον τι εννοει οταν λεει αν ειναι ss η κεφαλη;τα πραγματα που λεω τελικα να παρω ειναι http://www.dv247.com/guitars/hartke-4-5xl-bass-guitar-extension-speaker-cabinet--43995 και http://www.dv247.com/guitars/hartke-ha5500-bass-guitar-amplifier-head--43993...θα κανω δουλεια η τσαμπα θα τα παρω;και λεω αργοτερα να παρω και το 15'' ηχειο http://www.dv247.com/guitars/hartke-vx115-bass-guitar-extension-speaker-cabinet--44006...ευχαριστω για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα εχω καποιες αποριες.1ον τι ειναι το <<cliparisma>> 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_(audio)

 

2ον τι εννοει οταν λεει αν ειναι ss η κεφαλη;

SchutzStaffel Amp. Γερμανικός ενισχυτής που ταλαιπώρησε τον κόσμο την περίοδο του WWII.

 

'Αλλοι το χρησιμοποιoύν για συντομία του solid state amp. Δηλαδή ΔΕΝ είναι λαμπάτος.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν οι ενισχυτές μπάσου λειτουργούν διαφορετικά από οποιουσδήποτε άλλους ενισχυτές αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ! ΤΑ ΒΑΤ ΜΕ ΤΑ ΩΜ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ! Ενας ενισχυτής αποδίδει ΠΑΝΤΑ τα ίδια βατ, ανεξάρτητα από το φορτίο. Αυτό που αλλάζει είναι τα αμπέρ τα οποία οδηγούν το φορτίο(ηχείο), το οποίο για την περίπτωση που εξετάζουμε δεν μας αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν οι ενισχυτές μπάσου λειτουργούν διαφορετικά από οποιουσδήποτε άλλους ενισχυτές αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ! ΤΑ ΒΑΤ ΜΕ ΤΑ ΩΜ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ! Ενας ενισχυτής αποδίδει ΠΑΝΤΑ τα ίδια βατ, ανεξάρτητα από το φορτίο. Αυτό που αλλάζει είναι τα αμπέρ τα οποία οδηγούν το φορτίο(ηχείο), το οποίο για την περίπτωση που εξετάζουμε δεν μας αφορά.

Οι ενισχυτές μπάσου λειτουργούν όπως όλοι οι ενισχυτές, ακριβώς το ίδιο!

Και τα Watt έχουν, σχέση με τα Ωμ....  Ισχύει, P = V^2 / R ή P = I^2 * R

Τα αμπέρ πολύ σωστά όπως λες αλλάζουν. Αλλά η τάση εξόδου παραμένει σταθερή. Αν συνεχίσεις τους τύπους μαθηματικά, θα καταλήξεις στον λόγο P1/P2 = R2/R1.  ;)

Αυτό ισχύει όμως θεωρητικά ( ιδανικός ενισχυτής ) και όχι στην πράξη....

 

Τελικα να τα παρω;

Αν σου αρέσουν, να τα πάρεις! Για τα Watt μην αγχώνεσαι. Ειδικά, αν έχεις σκοπό να πάρεις κι άλλη καμπίνα μην το σκέφτεσαι καθόλου! 

Καλές αγορές! Περιμένουμε εντυπώσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδα σορυ κιολας αλλα κατι οφ τοπικ...

 

υπαρχει περιπτωση ενας ενυσχητης κομπο να μην εχει line in ? θελω να συνδεσω το mp3 μου με τον ενυσχητη μου ωστε να βαζω κανενα backing track και δεν ξερω σε ποια εισοδο πρεπει να μπει... απο πισω ο ενυσητης εχει τις εξης υποδοχες...

 

-send

-return

-pwr amp in

-pre amp out

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου