Προς το περιεχόμενο

γερμανικό e-bay


samoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον. Εγώ έτσι το κάνω και δεν έχω πρόβλημα. Μάλιστα ήταν συμβουλή της ίδιας της τράπεζας, να το κάνω μέσω web banking γι΄ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Βέβαια εγώ είμαι στην eurobank και να μην σε πάρω στο λαιμό μου

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mπορείς μέσω webbanking της alpha και χρεώνεσαι μόνο 3 ευρώ ανεξαρτήτος ποσού!

 

Σε άλλες τράπεζες όπως η Εθνική είναι μόνο 50 λεπτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Στέλνει κ Ελλάδα με την DHL, δέχεται πληρωμή όμως μόνο μέσω bank transfer!

....

Μια τελευταία ερώτηση: μπορώ να μεταφέρω λεφτά στο λογαριασμό του μέσω web banking της Alpha για να γλιττώσω το έμβασμα;

 

Mπορείς μέσω webbanking της alpha και χρεώνεσαι μόνο 3 ευρώ ανεξαρτήτος ποσού!

Σε άλλες τράπεζες όπως η Εθνική είναι μόνο 50 λεπτά...

 

παιδιά ξέθαψα αυτό, γιατί πρέπει να κάνω μια πληρωμή με "Bank Transfer" στη Γερμανία. Απλά θελω να επιβεβαιώσω ότι όντως γίνεται κάτι τέτοιο μέσω web banking

 

Είναι όντως τόσο μικρό το ποσό σε σχεση με το να πας στη τραπεζα?

Η μεταφορά των χρημάτων γίνεται πιο γρήγορα?

 

Γιατι μια φορά που το ειχα κανει μεταφορά χρηματων μέσω τραπέζης (Άλφα) -πηγαίνοντας στη τράπεζα δηλαδη- είχα πληρώσει τουλαχιστον 30Ε ή και παραπάνω ενω ήθελε και λιγες μερες για τη μεταφορα

 

ευχαριστώωωω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, εγώ έτσι πλερώνω τον Θωμά, γιατί ο άτιμος δεν δέχεται την χρεωστική μου κατευθείαν (πειραιώς) και του τα σκάω με έμβασμα. Η χρέωση είναι 2-3 ευρώ περίπου. Τι θα πάρεις; Μαρτύρα το!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, εγώ έτσι πλερώνω τον Θωμά, γιατί ο άτιμος δεν δέχεται την χρεωστική μου κατευθείαν (πειραιώς) και του τα σκάω με έμβασμα. Η χρέωση είναι 2-3 ευρώ περίπου. Τι θα πάρεις; Μαρτύρα το!

 

εε ενα ενισχυτη...  :-[    που ήδη έχω  :-[ δευτερο  :-[ να παιζουν οι φίλοι οταν έρχονται.....

ξερεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος του web banking της Alpha, ανεξαρτήτως του ποσού που μεταφέρεις, είναι 0,30 ευρώ για τον αποστολέα + τα έξοδα της τράπεζας του παραλήπτη. Για να μην φορτωθείς και αυτά τα έξοδα (τα οποία δεν ξέρω πόσο είναι), κατα την πληρωμή επιλέγεις επιμερισμό εξόδων (δηλαδή ο καθένας πληρώνει τα έξοδα της δικής του τράπεζας). Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση ο παραλήπτης να "τσινίσει" και να σου πει γιατί και πως αλλά δεν μου έχει τύχει.

 

Ο χρόνος μεταφοράς (δηλαδή μέχρι να δεί ο παραλήπτης τα χρήματα στο λογαρισμό του) είναι 1-3 μέρες. Συνήθως τη δεύτερη μέρα, τα "βλέπει".

 

Οι Γερμανοί στέλνουν τα πράγματα μέσω των Γερμανικών Ταχυδρομείων (δηλαδή DHL) που είναι και ο φθηνότερος τρόπος.

Οριστε και ο καλκιουλάτορας τους για να ξέρουμε πόσο κάνει η αποστολή δέματος και να μην μας πιάνουν κότσους.

http://www.deutschepost.de/dpag?tab=1&skin=hi&check=yes&lang=de_DE&xmlFile=1004909

(επιλέξτε DHL paket international)

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε και ο καλκιουλάτορας τους για να ξέρουμε πόσο κάνει η αποστολή δέματος και να μην μας πιάνουν κότσους.

 

απλα για να μην εχουμε παρεξηγησεις να πουμε οτι οι περισσοτεροι ebayers χρεωνουν ΠΟΛΥ περισσοτερα μεταφορικα μια και χρεωνουν "handling charges" δηλ. το κοστος της χαμενης ωρας μεταβασης στο ταχυδρομειο,το κοστος της χαρτοταινιας & του κιβωτιου κτλ,κτλ εκτος απο τα shipping charges,οποτε τα calculators δεν ειναι παντα ο απολυτα σωστος τροπος υπολογισμου του κοστους μεταφορας (π.χ. καποτε εμενα με ειχε χρεωσει ενας Αμερικανος με 20 δολλαρια γιατι επρεπε να περιμενει 1 ωρα στην ουρα τους ταχυδρομειου για να μου στειλει με EMS το δεμα,και μεταξυ μας καλα εκανε ;) )

 

βεβαια οσο εντεινεται ο ανταγωνισμος οι επιχειρησεις ριχνουν και τα κοστη αυτα οποτε καποια στιγμη θα εκλειψουν... (ηδη πολλοι ebayers στελνουν παντου δωρεαν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα για να μην εχουμε παρεξηγησεις να πουμε οτι οι περισσοτεροι ebayers χρεωνουν ΠΟΛΥ περισσοτερα μεταφορικα μια και χρεωνουν "handling charges" δηλ. το κοστος της χαμενης ωρας μεταβασης στο ταχυδρομειο,το κοστος της χαρτοταινιας & του κιβωτιου κτλ,κτλ εκτος απο τα shipping charges,οποτε τα calculators δεν ειναι παντα ο απολυτα σωστος τροπος υπολογισμου του κοστους μεταφορας

 

Σωστά. Δεν χρεώνουν βέβαια ΠΟΛΥ περισσότερο αλλά , ναι περισσότερα.

Τον calculator τον έβαλα για ενδεικτικούς λόγους και αν μας πουν ΠΟΛΥ μεγαλύτερο ποσό να έχουμε και κανένα αντεπιχείρημα.

 

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου