Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στον αριστερό αντίχειρα - κιθάρα


sgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καίρο λόγω συγκεκριμένου προγράμματος χρειάζεται να παίζω αρκετά μπαρέ ακκόρντα. Μόνο που μετά απο συνεχώμενο παίξιμο πονάει αρκετά ο αντίχειρας στην βάση του. Αν στο κομμάτι ενναλάσονται ελεύθερα ακκόρντα με μπαρέ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ξέρετε τί πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και αν υπάρχουν ασκήσεις μόνο για τον αντίχειρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα λεπτά μπράτσα εντείνουν τέτοια προβλήματα

2. Μην ασκείς υπερβολική πίεση στο πίσω μέρος του μπράτσου

3. Κρέμασε την κιθάρα (αν παίζεις όρθιος) έτσι ώστε η γωνία του αγκώνα να είναι περίπου 90 μοίρες

4. Μην παίζεις φούλ μπαρέ. Η βασική τρίφωνη είναι μια χαρά, δεν χρειάζεσαι τους διπλασιασμούς

5. Μην "σπάς" τον αντίχειρα κάθετα πίσω απο το μπράτσο, δοκίμασε να συνηθίσεις παίζοντας με τον αντίχειρα απο πάνω..

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα λεπτά μπράτσα εντείνουν τέτοια προβλήματα

2. Μην ασκείς υπερβολική πίεση στο πίσω μέρος του μπράτσου

3. Κρέμασε την κιθάρα (αν παίζεις όρθιος) έτσι ώστε η γωνία του αγκώνα να είναι περίπου 90 μοίρες

4. Μην παίζεις φούλ μπαρέ. Η βασική τρίφωνη είναι μια χαρά, δεν χρειάζεσαι τους διπλασιασμούς

5. Μην "σπάς" τον αντίχειρα κάθετα πίσω απο το μπράτσο, δοκίμασε να συνηθίσεις παίζοντας με τον αντίχειρα απο πάνω..

Σωζεις ζωες  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sgian, οι συμβουλές του silot είναι ότι πρέπει.

 

Εγώ θα το παω λίγο πιο πέρα και θα σε ρωτήσω τι radius έχει η ταστιέρα σου (αν δεν ξέρεις το βρίσκεις εύκολα στο νετ στη σελίδα του κατασκευαστή).

 

Επίσης, καμιά φορά η κιθάρα έρχεται με το nut αρκετά πιο ψηλά απ'το ιδανικό με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερη πίεση για μπαρέ στο πρώτο τάστο. Αν δεν την έχει δει την κιθάρα για σετάπ κάποιος καλός τεχνίτης δεν χάνεις τίποτα να πας να πάρεις μια καλή γνώμη  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξίσου σημαντικό είναι το action της κιθάρας. Όσο το χαμηλότερο γίνεται οι χορδές, για να παίζεις άνετα.

 

+500 σε αυτά που λέει ο Silot, αλλα είσαι σίγουρος ότι τα λεπτά μπράτσα είναι χειρότερα? Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Στο φαρδύ μπράτσο πρέπει να βάλεις τον αντίχειρα σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να πιέσεις => περισσότερη δύναμη. Και γενικώς είναι πιο άνετα τα λεπτα μπρατσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+500 σε αυτά που λέει ο Silot, αλλα είσαι σίγουρος ότι τα λεπτά μπράτσα είναι χειρότερα? Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Στο φαρδύ μπράτσο πρέπει να βάλεις τον αντίχειρα σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να πιέσεις => περισσότερη δύναμη.

 

Μερικώς άκυρο. Αν ασκήσεις την ίδια πίεση στο φαρδύ μπράτσο τότε όντως η δύναμη θα αυξηθεί, αλλά δεν έχεις λόγο να το κάνεις αυτό γιατί από τη μεριά που είναι οι χορδές δεν αλλάζει η απαιτούμενη δύναμη για να πατηθούν.

Για την ίδια δύναμη στήριξης, η μεγαλύτερη επιφάνεια εξασφαλίζει καλύτερη κατανομή της και άρα μικρότερη πίεση (δύναμη ανά μονάδα επιφάνειας). Άρα τα φαρδιά μπράτσα είναι πιο άνετα, τουλάχιστον στις συγχορδίες. Όλα αυτά θεωρητικά, γιατί εν τέλει είναι και θέμα προτίμησης/συνήθειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικώς άκυρο. Αν ασκήσεις την ίδια πίεση στο φαρδύ μπράτσο τότε όντως η δύναμη θα αυξηθεί, αλλά δεν έχεις λόγο να το κάνεις αυτό γιατί από τη μεριά που είναι οι χορδές δεν αλλάζει η απαιτούμενη δύναμη για να πατηθούν.

Για την ίδια δύναμη στήριξης, η μεγαλύτερη επιφάνεια εξασφαλίζει καλύτερη κατανομή της και άρα μικρότερη πίεση (δύναμη ανά μονάδα επιφάνειας). Άρα τα φαρδιά μπράτσα είναι πιο άνετα, τουλάχιστον στις συγχορδίες. Όλα αυτά θεωρητικά, γιατί εν τέλει είναι και θέμα προτίμησης/συνήθειας...

 

Ίσως να έχεις δίκιο φίλε. Εγώ ξέρω απο δική μου πείρα ότι αν παίζω σε φαρδύ μπράτσο (κλασικές κιθάρες, ή στυλ gibson) το χέρι μου πιάνεται σε μια ώρα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+500 σε αυτά που λέει ο Silot, αλλα είσαι σίγουρος ότι τα λεπτά μπράτσα είναι χειρότερα? Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Στο φαρδύ μπράτσο πρέπει να βάλεις τον αντίχειρα σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να πιέσεις => περισσότερη δύναμη.

 

Μερικώς άκυρο. Αν ασκήσεις την ίδια πίεση στο φαρδύ μπράτσο τότε όντως η δύναμη θα αυξηθεί, αλλά δεν έχεις λόγο να το κάνεις αυτό γιατί από τη μεριά που είναι οι χορδές δεν αλλάζει η απαιτούμενη δύναμη για να πατηθούν.

Για την ίδια δύναμη στήριξης, η μεγαλύτερη επιφάνεια εξασφαλίζει καλύτερη κατανομή της και άρα μικρότερη πίεση (δύναμη ανά μονάδα επιφάνειας). Άρα τα φαρδιά μπράτσα είναι πιο άνετα, τουλάχιστον στις συγχορδίες. Όλα αυτά θεωρητικά, γιατί εν τέλει είναι και θέμα προτίμησης/συνήθειας...

 

Έχει να κάνει με τα δάχτυλα και το χέρι του καθενός.

 

Τυπικά είσαι σε μεγαλύτερη τάση όταν έχεις τον αντίχειρα κοντά στα δάχτυλα (λεπτό μπράτσο). Ένα χοντρό μπράτσο (τυπικά) αφήνει τον αντίχειρα πιο κοντά στην "φυσική" του απόσταση απ'τα δάχτυλα σε κατάσταση χαλάρωσης.

 

Αυτό που περιγράφει ο φιλος που ξεκίνησε το θέμα μου θυμίζει αυτό που ένιωθα όταν ήμουν ακόμα πρωτάρης στην κιθάρα και δεν είχα εξασκηθεί στα πολλά και συνεχόμενα ακκόρντα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εκτος απ αυτα που αναφερθηκαν πιο πανω, μερικα πραγματα που διαπιστωσα αντιμετωπιζοντας κι εγω το ιδιο προβλημα ειναι οτι αν προσεξεις πολυ την τεχνικη του μπαρε, θα δεις οτι το ιδιο το βαρος του χεριου καθως πεφτει προς τα κατω μπορει να χρησιμοποιηθει σαν βοηθεια για το πατημα, μ αλλα λογια να κανει λιγη απ τη δουλεια του αντιχειρα. επισης, αν η θεση των δακτυλων στην ταστιερα δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ πισω απο το ταστο, βαζεις παραπανω δυναμη χωρις να χρειαζεται. εννοειται επισης οτι σεταρεις την κιθαρα με λεπτες χορδες και χαμηλα - ακομα κι αν χανει σε ηχο, δινεις στα χερια σου το χρονο να συνηθισουν.

 

  επισης:

 

4. Μην παίζεις φούλ μπαρέ. Η βασική τρίφωνη είναι μια χαρά, δεν χρειάζεσαι τους διπλασιασμούς

5. Μην "σπάς" τον αντίχειρα κάθετα πίσω απο το μπράτσο, δοκίμασε να συνηθίσεις παίζοντας με τον αντίχειρα απο πάνω..

-- δηλαδη πατωντας το μπασο με τον αντιχειρα..

 

!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου