Προς το περιεχόμενο

Κεφάλι Blackstar ή Bugera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 minutes ago, D'Ailleurs said:

 

δεν είναι ακριβώς έτσι, ακόμα και με attenuator μπορεί να μην πιάσεις τον ήχο του ενισχυτή. Ειδικά αν βρείς κάποιο φτηνό (200ευρώ) τότε μπορέι να αλλιώσει τον τόνο. Αν πας σε ακριβές λύσεις τότε μπορείς να εξετάσεις έναν άλλο ενισχυτή που ίσως βολεύει καλύτερα.

Ίσως να αλλιώνει κάπως (με αρκετούς είναι συνήθως πιό μουντό), σε σχέση με το να παίζεις με τερματισμένο ενισχυτή, αλλά τουλάχιστόν μπορείς να το κάνεις αυτό. Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να παίξείς ποτέ σε αυτές τις εντάσεις.

 

Προσωπικά βλέπω τη χρήση του σαν ένα εφέ που σου δίνει κάποιες ακόμα ηχητηκές επιλογές (έστω και με απώλειες απο τον "μη αλλοιωμένο" ήχο - όπως ορίζεται αυτός), αλλά που πολύ δύσκολά θα μπορούσες να έχεις αλλιώς σε καθημερινές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω εικόνα όπου: 

 

Το 1ο κανάλι είναι η κιθάρα Direct στη κάρτα ήχου στο Line.

Το 2ο είναι η κιθάρα Direct στη κάρτα ήχου στο Instrument.

Το 3ο είναι μέσω του ενισχυτή 

Το 4ο είναι μέσω του ενισχυτή  με άλλες ρυθμίσεις

 

***Για distortion στα direct κιθάρα εχω βάλει amp simulator

 

Ακόμα και το πρώτο που παίρνει μικρό σήμα όπως φαίνεται, ακούγεται πιο πολύ και καθαρά από το 3ο που φαίνεται η ένταση μεγαλύτερη.

Το 4ο κανάλι ακούγεται πιο χαμηλά από όλα...

 

Ο ενισχυτής είναι ο ID TVP 100 (Solid state που υποτίθεται είναι εύκολοι για pc) και η καμπίνα είναι συνδεδεμένη με Master Volume στο 0.

 

 

 

image.thumb.png.b179151fe34b248ae72f81223e7f48fd.png

Επεξεργασμένο από Tasos Sim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Paris K said:

Τον ενισχυτή ΔΕΝ τον έχεις συνδεδεμένο σε καμπίνα;; για το κεφάλι ΗΤ-100 μιλάμε; 
Υπέθετα πως για την προστασία του ενισχυτή είναι συνδεδεμένο. 
Σε τέτοια περίπτωση, για silent recording έχεις απλώς το master volume στο 0 καθώς ο ήχος έρχεται απο την προενίσχυση, οπότε το βάζεις στο send αν δεν θες την προσομοίωση καμπίνας που βάζει το emulated output. Το master volume είναι για τον τελικό που ειναι μετα to fx loop.
 Το πρόβλημα σου είναι το nadir του οποίου volume στο 0 είναι χαμηλά, όχι το σήμα που έρχεται στην κάρτα. Ο λόγος που είναι πιο χαμηλά στο nadir είναι πως η συνήθης χρήση του, είναι από σήμα που έρχεται με τελικό ενισχυτή οπότε το σήμα είναι αρκετά δυνατό. Εξού και υπάρχει και το plugin του τελικού και για την ένταση και το ηχόχρωμα

Στο manual αναφέρει για το emulated output πως αν δεν είναι συνδεδεμένο σε καμπίνα έχει κύκλωμα προστασίας, ή να έχεις τον ενισχυτή σε standby (να έιναι κλειστος ο τελικός)

 

Σε standby mode, μπορεί να δοκιμάσει να το βάλει στο send.

Σε περίπτωση που είναι On ο ενισχυτής, τότε χρησιμοποιώντας το emulated output, το κύκλωμα προστατεύεται από την απουσία καμπίνα. Στη περίπτωση αυτή, ψηλώνουμε κανονικά τον ήχο από το master volume.

Σε περίπτωση που είναι ΟΝ o ενισχυτής και συνδέσουμε στο send του fx loop, δεν υπάρχει 100% σιγουριά ότι το κύκλωμα είναι προστατευμένο. Αυτό ήθελα να πω και στο προηγούμενο μου ποστ.

 

Προσωπικά, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ασφάλεια του ενισχυτή. Και εάν και ο κάτοχος δεν μπορεί να είναι σίγουρος, είναι καλό να αποφύγει να συνδέσε στο send, χωρίς συνδεδεμένη καμπίνα. Θα μπορούσε να στείλει ένα email στην Bugera και να ρωτήσει, βέβαια.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Σε standby mode, μπορεί να δοκιμάσει να το βάλει στο send.

Σε περίπτωση που είναι On ο ενισχυτής, τότε χρησιμοποιώντας το emulated output, το κύκλωμα προστατεύεται από την απουσία καμπίνα. Στη περίπτωση αυτή, ψηλώνουμε κανονικά τον ήχο από το master volume.

Σε περίπτωση που είναι ΟΝ o ενισχυτής και συνδέσουμε στο send του fx loop, δεν υπάρχει 100% σιγουριά ότι το κύκλωμα είναι προστατευμένο. Αυτό ήθελα να πω και στο προηγούμενο μου ποστ.

 

Προσωπικά, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την ασφάλεια του ενισχυτή. Και εάν και ο κάτοχος δεν μπορεί να είναι σίγουρος, είναι καλό να αποφύγει να συνδέσε στο send, χωρίς συνδεδεμένη καμπίνα. Θα μπορούσε να στείλει ένα email στην Bugera και να ρωτήσει, βέβαια.

Oύτε εγώ εξου και θεώρησα ως δεδομένο πως η καμπίνα υπάρχει. Στο send με μη συνδεδεμένη καμπίνα το κύκλωμα 100% ΔΕΝ είναι προστατευμένο και περνάει κανονικά στο speaker. Οντας στο standby o τελικός είναι κλειστός, δεν ξέρω βεβαια τι επίπτωση έχει να δουλεύεις επι ώρες τον ενισχυτή σε standby. Στο emulated output πάντως το μαστερ volume δεν παίζει ρόλο, δεν ανεβαίνει το volume στο emulated out μονο απο το volume της προενίσχυσης, με μια (οχι καλή) προσομοίωση καμπίνας, το μαστερ είναι μετά τον τελικό. Εξάλλου το πρόβλημα του είναι πως ακούγεται χαμηλά μεσα στο cubase ενώ τρέχει το nadir ενω το input της κάρτας και το σημα είναι ψηλα. Παρεμπιπτόντως, Βlackstar λέει πως πήρε, στο δικό μου (ht-50) ετσι είναι. Και για να μη μπερδευτεί ο φίλος για να είναι standby ο ενισχυτής θα είναι στο ΟΝ στον πρωτο διακόπτη και στο Standby στο δεύτερο. Τα λέει και στο μανιουαλ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε αυτό από πάνω με τα κανάλια στη φώτο, είναι χωρίς nadir κλπ... δεν είναι περίεργο τόση διαφορά το direct σήμα σε σχέση με του ενισχυτή; 

Το περίεργο είναι ότι φαίνεται πιο μικρό το σήμα αλλά είναι πιο μεγάλη η ένταση (και με distortion /amp sim που βάζω ακούγεται περισσότερο) 

 

(Το κεφάλι έχει μόνο διακόπτη on/off, όχι standby)

 

 

Επεξεργασμένο από Tasos Sim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλους ενισχυτες με emulated output, το volume δουλευει κανονικα κατα τo silent recording. Γνωριζω τουλαχιστον 5-6 περιπτωσεις. Αναμεσα σε αυτους και ο HT1R.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Tasos Sim said:

Δείτε αυτό από πάνω με τα κανάλια στη φώτο, είναι χωρίς nadir κλπ... δεν είναι περίεργο τόση διαφορά το direct σήμα σε σχέση με του ενισχυτή; 

Το περίεργο είναι ότι φαίνεται πιο μικρό το σήμα αλλά είναι πιο μεγάλη η ένταση (και με distortion /amp sim που βάζω ακούγεται περισσότερο) 

 

(Το κεφάλι έχει μόνο διακόπτη on/off, όχι standby)

 

 

Τι συγκρίνουμε; το direct instrument με το with amp? ολα μεταξύ τους; Το instrument level είναι πιο hot απο το line level. H ερώτηση είναι αν στο ίδιο volume της προενίσχυσης της κάρτας το emulated out ακούγεται πιο χαμηλά από την κιθάρα direct? Δεν είναι παράλογο, στην μια περίπτωση βασίζεσαι στην προενίσχυση μόνο της κάρτας στη δεύτερη και στην προενίσχυση του ενισχυτή, απλά ανέβασε το volume της προενίσχυσης του ενισχυτή. Το emulated out έρχεται απο προενίσχυση, δεν περνάει απο τον τελικό, ο τελικός κανει τον ενισχυτή να ακούγεται δυνατά, η προενίσχυση είναι να "ματσάρει" το σήμα ώστε ο τελικός να μπορεί να το ενισχύσει.
 Δεν ξέρω μήπως δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς ακριβώς

 

35 minutes ago, gkourmoul1 said:

Σε πολλους ενισχυτες με emulated output, το volume δουλευει κανονικα κατα τo silent recording. Γνωριζω τουλαχιστον 5-6 περιπτωσεις. Αναμεσα σε αυτους και ο HT1R.

O ΗΤ1Ρ δεν έχει master volume, έχει μόνο volume της προενίσχυσης. Ο ΗΤ-50 (και 100) έχει και master volume. Το volume (preamp) δουλευει σε emulated out, το master όχι, και πως θα μπορουσε δλδ αφου δεν περνάει απο τον τελικο!

Επεξεργασμένο από Paris K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν οι solid state δεν εχουν και ίδιο κίνδυνο χωρίς καμπίνα, εγώ πάλι δεν θα το ρίσκαρα βεβαια. Νόμιζα πως μιλάμε για τους blackstar ht. Δεύτερον, η κιθάρα direct πρέπει να ειναι σε instrument, ο ενισχυτής σε line. Tώρα το 1ο "χαμηλό" σήμα είναι όντως πιο χαμηλό από του ενισχυτή, απλώς το ενισχύεις μέσω amp simulator που θα έχουν δικό τους volume και ενισχύουν. Εφόσον είναι καθαρό το σήμα δεν υπάρχει πρόβλημα, συχνά όταν είναι χαμηλά ακούγεται και άλλες παρεμβολές. Στο 2ο  τις διαφορές μπορείς να τις ματσάρεις με το volume...Τώρα αν δεν σου ακούγεται καλά με το emulated out ε, είναι αυτο που λέμε, τα emulated out δεν είναι ωραία! Τώρα για το 4ο και αλλες ρυθμίσεις, ε, αλλαξε αυτες τις ρυθμίσεις ωστε να βλέπεις πιο δυνατο σήμα. Σχετικά μιλώντας, ο τελικός απο solid state δεν δίνει κάτι στον ήχο, δεν είναι κάτι που "κυνηγάς" να μπει στην ηχογράφηση, ίσως έχει κάποιες εξαιρέσεις. Οπότε και η οποια συζήτηση πριν για load box, attenuator δεν έχει νοημα στην περίπτωση του solid state. Τη γνώμη μου σου την είπα, βάλε από send, tpa και nadir. Mήπως το θέμα είναι αν σου αρέσει το amp simulator καλύτερα από τον ενισχυτή που πήρες ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mkm said:

Ίσως να αλλιώνει κάπως (με αρκετούς είναι συνήθως πιό μουντό), σε σχέση με το να παίζεις με τερματισμένο ενισχυτή, αλλά τουλάχιστόν μπορείς να το κάνεις αυτό. Αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να παίξείς ποτέ σε αυτές τις εντάσεις.

 

Προσωπικά βλέπω τη χρήση του σαν ένα εφέ που σου δίνει κάποιες ακόμα ηχητηκές επιλογές (έστω και με απώλειες απο τον "μη αλλοιωμένο" ήχο - όπως ορίζεται αυτός), αλλά που πολύ δύσκολά θα μπορούσες να έχεις αλλιώς σε καθημερινές συνθήκες.

 

δεν διαφωνώ και εγώ με το hot plate βολεύτηκα απλά λέω ότι η πρόσθεση ενός καλού attenuator είναι ένα επιπλέον κόστος 300 ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι ότι ο ενισχυτής από τη καμπίνα μου στο δωμάτιο ακούγεται μια χαρά στο βρώμικο.

Εφόσον έχει emulated δεν χρειάζεται καμπίνα, αλλά φαίνεται είναι χάλια η προσομοίωση και δεν μου βγάζει καλό ήχο;

 

Η ερώτηση που βγαίνει είναι πως ακούγεται καλά όταν έχω direct κιθαρα με ένα amp sim χωρίς επιπλέον power amp κλπ ενω με τον ενισχυτή όχι
 

Οπότε θα πρέπει να το κάνω με Send (fx loop) και να βάλω cab & poweramp Simulator?

ή Αν από emulated out βάλω απλά το ΤΡΑ-1 που είπαμε;

 

έχει και αυτές τις ρυθμίσεις αν παίζει ρόλο

 

image.png.ea10eb1f0065ebb37f3206a0d32dcc6f.png

Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι για να περνάει απλά σε ηχεία DI? Δενα θα ακούγεται καλύτερα; 

 

Σε αυτή τη περίπτωση από ποια έξοδο θα πάει; (emulated output / Send fxloop / speakers output) 

 

ΚΥΡΊΩΣ: Πως θα ακούγεται στον υπολογιστή όπως στη καμπίνα με όποιες αποκλίσεις μπορεί να έχει 

 

 

Επεξεργασμένο από Tasos Sim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου