Προς το περιεχόμενο

Ας βοηθησουμε να μπει η Ακροπολη στα 7 θαυματα του κοσμου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά μάλλον παίζει μια παρανόηση και καλό είναι να δούμε τι εννοούμε πρώτιστα με τον όρο "θαύματα". Μιλάμε για κάτι που σφράγισε με την παρουσία του τον χρόνο και άφησε την εικόνα του σαν σημείο αναφοράς για τις επόμενες γενιές ? Η μιλάμε απλά για τεχνολογικές υπερκατασκευές,έστω καλαίσθητες ή πρωτοποριακές που έγιναν καθαρά για λειτουργικούς λόγους ?Γιατί εκεί είναι και η ένσταση μου.Σίγουρα όποιος βλέπει την εικόνα της όπερας του Σύδνευ καταλαβαίνει αμέσως το πού βρίσκεται απο την ιδιόμορφη αρχιτεκτονική της-σημείο αναφοράς(εμένα προσωπικά με χαλάει,αλλά δεν έχει να κάνει..).Το ίδιο ισχύει και για τη γέφυρα του Ρίου και με τη διώρυγα του Σουέζ.Αν μιλάμε γι αυτά λοιπόν,μια απλή ερεύνα στο νετ θα σας δώσει ίσως εκατοντάδες.....αλλά,.......καμμία σχέση με πυραμίδες,Πέτρα,Ακρόπολη και όλα τ'άλλα...τα τελευταία είχαν ΚΑΙ λειτουργική αιτιολογία,αλλά ούτε φτιάχτηκαν για τους ίδιους σκοπούς,και σίγουρα σε ....μελλοντικές ανασκαφές πέραν της τεχνολογικής γνώσης και δημιουργικότητας,δε μεταφέρουν δέος και ερωτηματικά.Είναι επαναλαμβάνω μόνον η άποψη μου.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, here's my list:

 

Acropolis, Greece

Alhambra, Spain

Chichen Itza, Mexico

Christ Redeemer, Brazil

Machu Picchu, Peru

Giza Pyramids, Egypt

Petra, Jordan

 

Αυτά, εντελώς υποκειμενικά φυσικά, απλώς τουλάχιστον δεν έβαλα μέσα διάσημα πλην όμως όχι και τόσο "θαυμαστά" όπως Stonehedge και τα αγάλματα των Νήσων του Πάσχα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου