Προς το περιεχόμενο

Αξίζουν οι νέες classic vibe;


MGiorgio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα, ελπίζω να είστε όλοι υγιείς. Θα με ενδιέφερε η αγορά μιας strat (η πρώτη μου ηλεκτρική). Αρχικά σκεφτόμουν την fender player αλλά με την μικρή αύξηση στην τιμή και την έλλειψη διαθεσιμότητας που έχει προκύψει απογοητευτικά. Έτσι, στράφηκα στην αμέσως πιο οικονομική squire classic vibe αλλα μου γέννησε αμφιβολίες το παρακάτω thread:

 

 

Έχετε άποψη για το θέμα;; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, ναι ισχύει. Είχα 2 classic vibe telecasters, μία του 2016 και μία του 2019. η διαφορά στον ήχο και τη ζωντάνια που είχαν τα δύο όργανα μεταξύ τους ήταν πολύ μεγάλη. Φυσικά έδωσα αυτή του 19 και έχω κρατήσει αυτή του 2016 η οποία είναι μία overall εξαιρετική telecaster. Δεν είναι ότι του 19 δεν ήταν καλή ήταν πολύ decent για τα λεφτά της απλά του 16 είναι απίστευτο value for money.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ κατάλαβα... Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Υπάρχει μήπως καλύτερη εναλλακτική σε αυτό το εύρος τιμών (ίσως και λίγο παραπάνω);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω όμως την απαραίτητη εμπειρία για να επιλέξω μεταχειρισμένη. Και ειδικά την περίοδο που διανύουμε φαντάζει ακόμα πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά και κοιτάς το serial να είναι παλιό. 

Σε πολλά μαγαζιά ίσως να υπάρχει ακόμα στοκ.

 

ή παίρνεις affinity.

Δεν ξέρω πως τις έχουν σημερα, αλλά τουλάχιστον 2 που πήρα το 2015 2016 είναι εξαιρετικά όργανα για την τιμή τους.

Και βάζεις ένα καινούργιο σετ μαγνήτες tonerider που ουσιαστικά αυτή ήταν η διαφορά στις cv.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις affinity. Η διαφορα τους ποιοτικα σε σχεαση με τις CV ειναι χαωδης. Ψαξε για μεταχερισμενη CV, παλαιοτερων ετων. Για εμενα που εχω μια και ενα neck CV τον οποιο χρησιμοποιω σε μια στρατ μου ειναι σαφως ανωτερες των μεξικανικων ενω τα μανικια τους ανταγωνιζονται πολλα αμερικανικα.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Μην παρεις affinity. Η διαφορα τους ποιοτικα σε σχεαση με τις CV ειναι χαωδης. Ψαξε για μεταχερισμενη CV, παλαιοτερων ετων. Για εμενα που εχω μια και ενα neck CV τον οποιο χρησιμοποιω σε μια στρατ μου ειναι σαφως ανωτερες των μεξικανικων ενω τα μανικια τους ανταγωνιζονται πολλα αμερικανικα.

 

 

γούστα είναι αυτά και γνώμες.

Δεν έπαθα τίποτα με τις affinity κι ας παίζω σχεδόν 50 χρόνια.

Όταν πήρα affinity δοκίμασα cv και την άφησα.

 

Δεν βοηθάμε έτσι έναν άνθρωπο που θελει να αγοράσει την πρώτη του κιθάρα.

Χαώδης είναι υπερβολική λέξη.

Εχει καλύτερους μαγνήτες και κάποια παλιακά σπεκς.

Αν αλλάξεις μαγνήτες έρχεσαι στα ίσα.

 

Και εγώ άλλαξα μαγνήτες, αλλά τουλάχιστον ένα χρόνο που έπαιξα με τους μανίσιους δεν αρρώστησα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τιποτα δεν αρρωσταινεις, ακομα και με ενα κομματι κοντρα πλακε ο καλος παιχτης παιζει. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Η προσοχη στη λεπτομερεια που εχουν οι CV για αυτη την κατηγορια τιμης και κυριως για τη διαφορα τιμης που εχουν με τις affinity δεν δικαιολογει την αγορα της δευτερης εκτος και εαν το budget πια ειναι τοσο σφιχτο που δεν μπορει να δωσει 150-200€ παραπανω για να του μεινει ενα οργανο αξιοπρεπεστατο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fenderiarhs είπε

Mε τιποτα δεν αρρωσταινεις, ακομα και με ενα κομματι κοντρα πλακε ο καλος παιχτης παιζει. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Η προσοχη στη λεπτομερεια που εχουν οι CV για αυτη την κατηγορια τιμης και κυριως για τη διαφορα τιμης που εχουν με τις affinity δεν δικαιολογει την αγορα της δευτερης εκτος και εαν το budget πια ειναι τοσο σφιχτο που δεν μπορει να δωσει 150-200€ παραπανω για να του μεινει ενα οργανο αξιοπρεπεστατο.

 

δεν ξέρω τι εννοείς προσοχή στη λεπτομέρεια.

 

Και οι δυό affinity που έχω ήταν εξαιρετικές από το κουτί και με αλλαγμένους μαγνήτες και ηλεκτρονικά παίζουν ισάξια και έχουν αναλογη αίσθηση με την κανονική μου fender, την οποία βάζω στην άκρη παρά μόνο για ειδικές ηχογραφήσεις.

Εδώ δεν είναι θέμα να δώσει ο φίλος 150 παραπάνω, είναι ότι δεν βρίσκει τις παλιές. 

Δεν συζητάμε ότι να ψάχνουμε συλλεκτικές προ 2016 cv με ξεπερνάει εντελώς.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου