Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καθώς πούλησα πριν λίγο καιρό το GSP μου, και καθώς το τελευταίο δίμηνο περίπου παίζω με ό,τι και όπως βρω (μετακόμιση γαρ...), παρήγγειλα πριν μερικές μέρες το Zoom G3.

 

http://www.zoom.co.jp/products/g3/

 

Για κλιπάκια από μένα θα περιμένετε αρκετά, καθώς δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει ως κάρτα ήχου στο Ableton Live  :-[ οπότε θα πρέπει (ελπίζω εντός των ημερών) να στήσω την "πραγματική" κάρτα ήχου. Κλιπάκια στο youtube υπάρχουν, ψάξτε το γιατί βαριέμαι να δίνω links τώρα.

 

Εντυπώσεις: τηρουμένων των αναλογιών, έπαθα πλάκα.

 

Τόσο με ακουστικά όσο και στο return ενισχυτή ακούγεται απίστευτα καλά, όχι μόνο "για τα λεφτά του" αλλά και αντικειμενικά! Ειδικά η εξομοιώσεις Two Rock και DC30 είναι από τις καλύτερες που έχω ακούσει, σε ο,τιδήποτε εκτός Axe-Fx.  :o

 

Πολύ εύκολο στο setup, καταπληκτικό format (έως 3 ταυτόχρονα εφφέ/ενισχυτές, με δική του οθόνη το καθένα). Ακούει στην πένα πολύ ικανοποιητικά (!), όπως και στο volume και εκτός από sims έχει και rhythm machine και looper! Λειτουργεί σαν κάρτα ήχου (USB). Και δουλεύει μέχρι και με μπαταρίες (με ECO mode παρακαλώ). Τι άλλο να ζητήσει κάποιος?

 

Πιθανές χρήσεις (τουλάχιστον για εμένα):

 

1) Practice, ιδέες για σύνθεση. Ακόμα και στον κήπο με μπυρίτσα το καλοκαίρι.

2) Φορητότατο mini rig για πρόβες, ταξίδια, backup.

3) Day job: στην πεταλιέρα μαζί με τα (ελάχιστα) άλλα πετάλια μου.

 

Vey impressed...

 

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Νωρίτερα απόψε, μιας και καθόμουν, έγραψα ένα γρήγορο τζαμάρισμα σε μπακιτράκι (έεεεεελα!).

 

Το κάθε κομμάτι (θα καταλάβετε) είναι one go επιλέγοντας περίπου στην τύχη από μερικά presets που έχω φτιάξει. Δεξιά είναι καθαρές κιθάρες (Fender Blues Deluxe και Vibroverb, Matchless DC30, με διάφορα εφφέ) και δεξιά ένα preset βασισμένο στον Two Rock με μια υγιή δόση βρώμας.

 

Κιθαρα η γνωστή Tangerine Strat, σε διάφορες θέσεις μαγνητών που φυσικά δεν θυμάμαι, και δεν χρησιμοποίηθηκε κανένα άλλο εφφέ πέραν αυτών του Zoom. Η ηχογράφηση έγινε μέσω της RME Fireface 400 (δοκίμασα και με το Zoom σαν κάρτα ήχου και γράφει μια χαρά πάντως), στο Reaper το οποίο δεν ξέρω ακόμα καλά. Οπότε συγγνώμη για τις λαλακίες της μίξης.

 

Νάτο και το κλιπάκι:

 

http://soundcloud.com/the-genius-loci/tele-marketing

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο παιξιμο.....

 

 

τα καθαρα μου αρεσαν αρκετα ,τα βρωμικα ομως οχι.......αλλα δεν εχει σημασια αρκει που αρεσει εσενα..... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια guys.  :) :)

 

Αντώνη ξέρω ότι αυτά τα βρώμικα δεν είναι του γούστου σου, έχει πάντως καλά (και πολλά) βρώμικα το μηχανηματάκι.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λοιπον Βασιλη με τοση bluesoπαρεα που σε περιβαλλει ( audiokostas-epikouris-cargo κλπ)  βλεπω τα pattern σου αρχιζουν να ταλαντευονται προς Μισσισιπη μερια!!!(Βαλε κ λιγο Timmons στο μενου να χαρει κ ο Ignantios)! Ωραιοοοοοοοοος!!!!!!

  Στα ηχεια του υπολογιστη μου ακουγεται παντως αξιοπρεπεστατα!!!! Ανυπομονω να to ακουσω κ απο κοντα! Γιατι αυτο που ζηταω εγω απο τετοια gadget ( αν κ  το υποβαθμιζω με αυτον τον χαρακτηρισμο!) ειναι οχι fizz σε υψηλομεσαιες  κ να μενει ο ιδιος κατα το δυνατον τονος κ σε μεγαλυτερες εντασεις. Μεσα σε backing track θα ακουστει σωστα αλλα σιγουρα πρεπει να ειναι πολλα υποσχομενο με δεδομενη την τιμη του.

  Οπως ειπαμε κ απο κοντα δεν θα αργησει η μερα που το καλυτερο σημερινο modeling (ακομα κ επιπεδου Axe) θα ''χωραει'' σε ενα μηχανακι φθηνης κατηγοριας κ κατασκευης. Το ολο παιχνιδι θα παιζεται σε δυνατοτητες routariσματος κ αναβαθμισης πιο πολυ , οπως κ να εχεις την δυνατοτητα να φτειαχνεις δικους σου ηχους χωρις τα παραδοσιακα ηχοχρωματα αναφορας.(plexi-twin-jcm κλπ)

  Καλοπαιχτο!!!!

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λοιπον Βασιλη με τοση bluesoπαρεα που σε περιβαλλει ( audiokostas-epikouris-cargo κλπ)  βλεπω τα pattern σου αρχιζουν να ταλαντευονται προς Μισσισιπη μερια!!!(Βαλε κ λιγο Timmons στο μενου να χαρει κ ο Ignantios)! Ωραιοοοοοοοοος!!!!!!

  Στα ηχεια του υπολογιστη μου ακουγεται παντως αξιοπρεπεστατα!!!! Ανυπομονω να to ακουσω κ απο κοντα! Γιατι αυτο που ζηταω εγω απο τετοια gadget ( αν κ  το υποβαθμιζω με αυτον τον χαρακτηρισμο!) ειναι οχι fizz σε υψηλομεσαιες  κ να μενει ο ιδιος κατα το δυνατον τονος κ σε μεγαλυτερες εντασεις. Μεσα σε backing track θα ακουστει σωστα αλλα σιγουρα πρεπει να ειναι πολλα υποσχομενο με δεδομενη την τιμη του.

   Οπως ειπαμε κ απο κοντα δεν θα αργησει η μερα που το καλυτερο σημερινο modeling (ακομα κ επιπεδου Axe) θα ''χωραει'' σε ενα μηχανακι φθηνης κατηγοριας κ κατασκευης. Το ολο παιχνιδι θα παιζεται σε δυνατοτητες routariσματος κ αναβαθμισης πιο πολυ , οπως κ να εχεις την δυνατοτητα να φτειαχνεις δικους σου ηχους χωρις τα παραδοσιακα ηχοχρωματα αναφορας.(plexi-twin-jcm κλπ)

  Καλοπαιχτο!!!!

 

Ευχαριστώ Γιώργη!!

 

Σχετικά με αυτά που παρατηρείς:

 

1) Σε υψηλές εντάσεις συμπεριφέρεται πολύ καλά. Με τον όρο "υψηλές" εννοώ συνθήκες πρόβας, με "καλές" αλλά πάντως λογικές εντάσεις. Θα το δοκιμάσω και στον Rocktron και την κιθαροκαμπίνα και θα σου πω. Έχει διάφορες επιλογές για το output, direct, combo, power amp, κλπ.

 

2) To fizz στις υψηλομεσαίες, δεν το παρατήρησα. Και στην ηχογράφηση όπως ακούς δεν παρατηρεί κάποιος κάτι ανάλογο.

 

3) Επίσης σημαντικό είναι να συμπεριφέρεται σωστά το μηχανάκι σε δυναμικές και volume control. Σ'αυτό εσύ (όπως και πολλοί) έχουν σαν υπόδειγμα τις προηγούμενες εκδόσεις του POD. Ευπειθώς αναφέρω ότι το G3 τα τρώει για breakfast. Προφανώς δεν είναι Axe, αλλά πραγματικά έχει "νόημα" να ρίξεις το volume ή να παίξεις με δυναμικές.

 

Υπενθυμίζω ότι δεν το έχω ψάξει ενδελεχώς το μηχανάκι. Όσο για όσα λέγαμε και από κοντά, έτσι θα πάνε τελικά τα πράγματα. Είναι η μορφή των πραγμάτων που έρχονται. Το G3 (με τους περιορισμούς του) ηχητικά και πρακτικά είναι κάτι που πριν 3-4 χρόνια δεν θα το περιμέναμε καν (δε συζητώ γι'αυτή την κατηγορία τιμής).

 

Εγώ πάντως ξέρω τι θα προτείνω σε όποιον ανοίγει thread με τίτλο "Ψάχνω modeler κάτω από 300€"!!  :P :P :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο παιξιμο αλλα το μηχανακι δεν μου εκανε...ακουσα και αλλα κλιπακια απο γυρω και ολα μου φανηκαν πολυ thin αν με πιανετε.Μιλαω για Usb, για χρηση με power amp η οτιδηποτε δεν μπορω να εχω γνωμη.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Decent το κλιπάκι,σίγουρα καλύτερο από pocket pod..

 

Στη θέση σου θα κράταγα λίγα φράγκα ακόμα για να έπαιρνα την HD300 πάντως..Για το είδος που άκουσα σε αυτό το κλιπ πιστεύω βάζει κάτω και την digitech ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου