Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιο παιξιμο αλλα το μηχανακι δεν μου εκανε...ακουσα και αλλα κλιπακια απο γυρω και ολα μου φανηκαν πολυ thin αν με πιανετε.Μιλαω για Usb, για χρηση με power amp η οτιδηποτε δεν μπορω να εχω γνωμη.

 

Το συγκεκριμένο δεν γράφτηκε μέσω USB, αλλά μέσω της FF400, όπως έγραψα.

 

Μήπως περιμένεις κάτι άλλο (βάσει μουσικής τεχνοτροπίας, εννοώ) σε ό,τι αφορά στο... fatness του ήχου?  ;D Γιατί, σε κάποιες περιπτώσεις, πρέπει να έχει "αέρα" ο ήχος...

 

Επιπροσθέτως, δεν έγινε η παραμικρή επεξεργασία είτε στο τελικό προϊόν είτε στα κανάλια που ηχογραφήθηκαν. Ήταν πολύ απλό να το κάνω πιο "ραδιοφωνικό" αν το ήθελα.  ;)

 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω.

 

 

Decent το κλιπάκι,σίγουρα καλύτερο από pocket pod..

 

Στη θέση σου θα κράταγα λίγα φράγκα ακόμα για να έπαιρνα την HD300 πάντως..Για το είδος που άκουσα σε αυτό το κλιπ πιστεύω βάζει κάτω και την digitech ..

 

Ευχαριστώ φίλε μου.

 

Μιας και έχω ήδη σε παραγγελία το Axe-II, λέω να μην ασχοληθώ με την HD300. Την οποία εξάλλου είχα για test για ένα χρονικό διάστημα (thanks Marilion!) και, για να πω την αλήθεια, το GSP μου της έπινε το αίμα χαλαρά. Βλέπεις, είναι και τα ρημάδια τα IRs που δεν υποστηρίζει το POD.

 

Χωρίς υπερβολή πάντως, σε "πραγματικές" συνθήκες, και με την προϋπόθεση ότι δεν χρειάζεται κάποιος πάνω από ένα amp sim και δύο εφφέ, το G3 το βρίσκω ηχητικά προτιμότερο από την HD, ίσως και λόγω της απλότητάς του (και άρα ευκολίας να φτιάξεις τον ήχο που επιθυμείς). Σε κάθε περίπτωση πάντως, πρόκειται για διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανήματα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίρνοντας,όμως,τα εφέ της g3 και μόνο,τι θα μπορούσαμε να πούμε σε συγκριτικό A/B test με τις m9/m13?

 

Είναι πολύς καιρός που είχα την Μ13 και, για να είμαι ειλικρινής, δεν την χρησιμοποιούσα και με την ίδια λογική (μαζί με amp sim).

 

Σε γενικές γραμμές, δεν τίθεται θέμα καλύτερου ή χειρότερου, αλλά μάλλον διαφορετικού. Μερικά εφφέ στην Μ13 (και, κατ'επέκταση, στο HD που είναι τα ίδια), ήταν πραγματικά εξαιρετικά (τα περισσότερα delay, πολλά modulation, κάποια reverb). Ας μην ξεχνάμε ότι η M13 δίνει και επιλογές tap σε όλα τα εφφέ, που δεν έχει το G3.

 

Στο G3 έχω δοκιμάσει πολύ λίγα εφφέ προς το παρόν, δυστυχώς. Κάποια είναι εξαιρετικά καλογραμμένα, όπως ας πούμε το HD Reverb. Τα delay που έχω δοκιμάσει μου άρεσαν, ενώ αποκάλυψη ήταν όσα OD/Distortion έχω δει. Το Fuzzface ας πούμε, μου άρεσε περισσότερο από της Μ13. Πάντως από μια πρόχειρη δοκιμή, κανένα δεν είναι "κακό" με την "ψηφιακή" έννοια. Οι αλγόριθμοι στο G3 είναι ΠΟΛΥ βελτιωμένοι εν σχέση με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει βγάλει μέχρι τώρα η Zoom. Επίσης η Zoom δίνει κάποια "composite" εφφέ, για παράδειγμα Delay/Chorus ή Delay/Reverb που δεν έχει η Μ. Και βέβαια η τελευταία έχει καμμιά 40αριά περισσότερα... Σε ό,τι αφορά στους αλγόριθμους, ας μην ξεχνάμε ότι αυτοί της Zoom είναι και 2-3 χρόνια πιο καινούργιοι από της Line6, ό,τι και αν σημαίνει αυτό.

 

Τελικά για κάποιον που έχει να επιλέξει μεταξύ G3 και Μ9 (γιατί σ'αυτό είναι πιο κοντά), αποκλειστικά για εφφέ πάντοτε, νομίζω ότι το λόγο θα έχει η προσωπική προτίμηση. Τα επιπρόσθετα χαρακτηριστικά του G3 θα γείρουν την πλάστιγγα μόνο κάποιος τα αξιολογεί ως χρήσιμα.

 

Πιθανολογώ ότι η Zoom θα προχωρήσει στους επόμενους μήνες στην κυκλοφορία και άλλων συσκευών της σειράς G. Το G9 θεωρείται πλέον παρωχημένο και ίσως υπάρξει και κάτι ενδιάμεσο (G6?). Εκεί θα μπορούμε να μιλήσουμε για ουσιαστικές συγκρίσεις με τον ανταγωνισμό, όπως τα RP και τα POD.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά σε μια φάση μίλησες για έλλειψη tap tempo? :P

Αν ναι,κρίμα....Μεγάλο μείων για τις προσωπικές μου ανάγκες....και για πολλών πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά σε μια φάση μίλησες για έλλειψη tap tempo? :P

Αν ναι,κρίμα....Μεγάλο μείων για τις προσωπικές μου ανάγκες....και για πολλών πιστεύω...

 

To Zoom έχει tap tempo. Αλλά δεν έχει τις υποδιαιρέσεις που μπορείς να ορίσεις στη σειρά Μ (π.χ. παρεστιγμένα όγδοα). Σ'αυτό τον τομέα, και με τον τρόπο που το έχουν υλοποιήσει (ανά scene, globally, κλπ) η Line6 είναι πολύ μπροστά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Απο τοτε που ημουν kατοχος μιας Zoom ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος στα προϊοντα της και δυστυχως, αν και το παιξιμο σου ειναι πρωτης ταξεως, στο σημειο που ανεβαζεις το γκαζι θυμηθηκα γιατι αντιπαθω την συγκεκριμενη εταιρεια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Απο τοτε που ημουν kατοχος μιας Zoom ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος στα προϊοντα της και δυστυχως, αν και το παιξιμο σου ειναι πρωτης ταξεως, στο σημειο που ανεβαζεις το γκαζι θυμηθηκα γιατι αντιπαθω την συγκεκριμενη εταιρεια.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για το κομπλιμάν  ;D, κατά δεύτερον ευχαριστώ για την αφορμή να γράψω αυτό:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188367.new#new

 

στο οποίο θα εκτιμούσα όποιες παρατηρήσεις!  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως αν και έχω σχετικά καλή κιθάρα-ενισχυτή-εξοπλισμό, επειδή σε θέματα ηχογράφησης είμαι άσχετος, ο ήχος μου τις πιο πολλές φορές, δεν είναι ''καλός''   

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως αν και έχω σχετικά καλή κιθάρα-ενισχυτή-εξοπλισμό, επειδή σε θέματα ηχογράφησης είμαι άσχετος, ο ήχος μου τις πιο πολλές φορές, δεν είναι ''καλός''   

 

Μήπως ήθελες να το γράψεις στο άλλο θέμα αυτό?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου