Προς το περιεχόμενο

Fender vs Haar Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Man LP είπε

 

Αξίζει η αγορά μιας τέτοιας κιθάρας ή πάμε για τα "σίγουρα" ?

 

 

Γνώμη:

Με τίποτα.

Στα σίγουρα χωρίς ερωτήσεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα οπως εχει φανει απο προηγουμενες απαντησεις μου εξαρταται απο το ποσο σημαντικο ειναι για εσενα το brandname. To logo. 

Καλυτερη κιθαρα η Haar (χωρις να με ..χαλανε οι american original), καλυτερο playbility κ setup λογω πλεκ, αλλα  χειροτερο re sale value. Η fender am original ειναι am original, ο Haar ειναι ενας μπουτικας με πολυ καλες τιμες κ πολυ καλο ονομα. 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

καλυτερο playbility κ setup λογω πλεκ

 

Εντάξει για να πούμε και την αλήθεια αυτό το πετυχαίνεις πηγαίνοντας ΟΠΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ κιθάρα της προκοπής σε έναν αξιοπρεπή τεχνικό και με 80 ευρώ έχεις τέλειο fret leveling/crowning  και τέλειο nut δεν είναι και rocket science :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με αρκετές haar γιατί εδώ στην ολλανδία ειναι σχετικά δημοφιλείς λόγω εντοπιότητας (σχετικά ε, πιο πολλές Φέντερ θα συναντήσεις κι εδώ όπως παντου). Είναι εξαιρετικές κιθάρες, boutique φάση. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις και να σου βγει μούφα. Παλαιότερα θυμάμαι χρησιμοποιούσε ίδιο headstock με fender αλλά τώρα όντως ειναι καπως αστείο. Βέβαια δεν ειναι σοβαρός λόγος για να μη παρεις μια κιθάρα. 

 

Στα καλά που έχω παρατηρήσει στις haar ειναι ότι το φινίρισμα και το βάψιμο είναι εξαιρετικό (όπως και τα χρώματα καθεαυτά--π.χ τα κόκκινα της είναι καταπλητικα).

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giorgos rockstep είπε

Δεν ήξερα το headstock των tyler.Πραγματικα καρκίνος στα μάτια...χαχαχα

 

+1000

 

Νομίζω πάντως ότι είναι ξεκάθαρη η πηγή έμπνευσης της haar:

 

 

IMG_20210320_211453.jpg

t240-002-p1.jpg

  • Like 4
  • Χαχα 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν  ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

το  headstock δεν με χαλάει , προτιμώ της fender αλλά οκ , δεν είναι κάτι που με φρενάρει. 

το nitro της haar που με τον καιρό θα παλιώνει ωραία μπαίνει στα +

 

εχω στείλει Mail στον τύπο για το αν είναι εύκολη η επιστροφή της κιθάρας σε περίπτωση που δεν μου κάνει και περιμένω απάντηση.

 

Αν και δεν έχω κόλλημα με το logo της fender αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η ιδέα να αποκτήσω μια am orig tele μου ήρθε από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με την συγκεκριμένη σειρά της fender (am orig,am vintage κτλ)  

Είχα μια am orig jazzmaster όπως ξαναείπα που ήταν φοβερή σαν κατασκευή , μια vintage hot rod strat ενός φίλου είναι η καλύτερη strat που έχω παίξει και μια am orig tele που δοκίμασα για λίγο μου έκανε θετική εντύπωση. 

 

Haar δεν έχω πιάσει ποτέ και δεν ξέρω πόσο κοντά θα είναι στο feel μιας fender , πόσο άνετα θα αισθάνομαι το όργανο. 

 

επίσης ash η haar , alder η fender

 

 

Επεξεργασμένο από Man LP

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Man LP είπε

το  headstock δεν με χαλάει , προτιμώ της fender αλλά οκ , δεν είναι κάτι που με φρενάρει.

Δεν τον ρωτάς αν μπορεί να σου φτιάξει μία με το παλιό headstock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Δεν τον ρωτάς αν μπορεί να σου φτιάξει μία με το παλιό headstock?

 

Θα ΤΟΝ κλείσουν το μαγαζί μΠρε :)

Οι δικηγόροι τσι Φεντερ δεν αστειεύονται.

Παλιά κυνηγούσαν μόνο τους Αμερικανούς μικροκατασκευαστες* ,τώρα κυνηγάνε και τους Ευρωπαίους...

Τα Fender headstocks ,όχι όμως τα σώματα, είναι όλα TM

 

*μικροκατασκευαστες,όχι τον Μήτσο που με  Fender licenced parts φτιάχνει 40 parts casters τον χρόνο 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Θα ΤΟΝ κλείσουν το μαγαζί μΠρε :)

Γιατί από πάνω του θα είναι να κοιτάνε τι φτιάχνει? Μια κιθάρα για τον OP θα φτιάξει, όχι παραγωγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Γιατί από πάνω του θα είναι να κοιτάνε τι φτιάχνει? Μια κιθάρα για τον OP θα φτιάξει, όχι παραγωγή

 

Θα τον δώΚουν οι χαφιεδΑι :)

 

Εξω από την πλάκα του το ζήτησε φίλος μου Γερμανός πέρυσι και του είπε "ούτε για πλάκα, θα μΕ κλείσουν το μαγαζί " οπότε του εΦκιασα εγώ μια partscaster τούμπανο και είναι τώρα ευτυχής  :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου