Προς το περιεχόμενο

Γρεζι καθαρου ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Στο ότι είναι scooped στα μεσαία.

 

Συμφωνούμε.

Είναι πολύ πιο σκληρά τα καθαρά των πιο vintage Fender κυκλωμάτων.

Δοκίμασε να βάλεις και κανένα compressor στα καθαρά του Blackstar πριν τα drive.

Και δώσε περισσότερα πρίμα - μπάσα.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, panos8 είπε

δεν εχει scooped  μεσαια???μη με τρελανεις τωρα

 

Σε σχέση με έναν silver/blackface Fender είναι τίγκα στα μεσαία  :)

 

 

 

Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου αυτό που σου λείπει είναι το bright switch και ένα πιο μεγάλο σε wattage και headroom μεγάφωνο. 

 

Αλλά και γενικά ολο το tone stack διαφέρει. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2021 στις 2:36 ΜΜ, panos8 είπε

δεν εχει scooped  μεσαια???μη με τρελανεις τωρα

Τσαμπα τρελενεσαι φιλε μου! Ο Hot Rod Deluxe εχει παραπανω μεσαια απο τους υπολοιπους Fender και μαλιστα αν δεν κανεις το "Twin Stack Mod" οσο κ να χαμηλωνεις τα μεσαια αυτα ειναι εκει! 

Επεξεργασμένο από satrianidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bright switch σε ενισχυτές από την μια βγάζει ωραία, ''vintagie'', σκληρά καθαρά, αλλά από την άλλη δυσχεραίνει το πάντρεμα με το od/dist pedals (τουλάχιστον για μένα προσωπικά, μου ακούγεται πολύ fizzy το overdrive).

 

Έχω έναν Bassman Silverface '68-69, και έναν Bassbreaker 45άρη αλλά σε κανέναν δεν χρησιμοποιώ το bright switch (ο bassbreaker δεν έχει switch αλλά κανάλι) γιατί μετά τα γκάζια δεν θα μου αρέσουν (το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να απενεργοποιώ το bright switch όταν ενεργοποιώ το od/dist pedal). Αλλά ο Bassman ευτυχώς έχει ήδη από μόνος του αρκετό ''γρέζι'' ήδη, όπως περιέγραψες πριν. Μάλλον είναι λόγω vintage ή κλασσικού fender κυκλώματος και πρέπει να κάνεις αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω ποστς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

(το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να απενεργοποιώ το bright switch όταν ενεργοποιώ το od/dist pedal)

 

Βαλε ενα a/b switch για να διαλεγεις νορμαλ ή bright καναλι την ωρα που παιζεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου