Προς το περιεχόμενο

Βερνίκι Νιτροσελουλόζης


Η απάντηση από τον John Tzinieris,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι το βερνίκι νιτροσελουλόζης. Και πως μπορώ να καταλάβω αν ένα όργανο είναι περασμένο με τέτοιο βερνίκι;
Αγόρασα ένα σταντ για 5 όργανα (κιθάρες μπάσα) και είδα ότι δεν ενδείκνυται για όργανα που είναι περασμένα με βερνίκι νιτροσελουλόζης. Επειδή από την άλλη έχω 2 παληές, καλές κιθάρες που εχουν   περαστεί  ξανά με βερνίκι στο παρελθόν και δεν ξέρω τι βερνίκι είναι, θα ήθελα γνώμες για να μη γίνει καμιά πατάτα. Σε κάποιο ξένο σάιτ διάβασα ότι το συγκεκριμένο μονωτικό που έχει το σταντ εισχωρεί με τον καιρό στο βερνίκι και το αλλοιώνει.
Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι.

Απλά ντύσε την βάση με πανάκια στα σημεία που οι κιθάρες σου ακουμπάνε επάνω της, έτσι ώστε να μην έρχεται σε άμεση επαφή η κιθάρα με το υλικό της βάσης, αλλά να ακουμπάει στο πανάκι.

 

Αυτό φυσικά μόνο αν φοβάσαι ότι κάποιες κιθάρες έχουν nitro finish.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Μην αγχώνεσαι.

Απλά ντύσε την βάση με πανάκια στα σημεία που οι κιθάρες σου ακουμπάνε επάνω της, έτσι ώστε να μην έρχεται σε άμεση επαφή η κιθάρα με το υλικό της βάσης, αλλά να ακουμπάει στο πανάκι.

 

Αυτό φυσικά μόνο αν φοβάσαι ότι κάποιες κιθάρες έχουν nitro finish.

δεν είναι τόσο ότι χαλάει η βάση, χαλάει και όλο το στρώμα λακας της κιθάρας. Γίνεται σα μαστιχα λιωμένη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν είναι τόσο ότι χαλάει η βάση, χαλάει και όλο το στρώμα λακας της κιθάρας. Γίνεται σα μαστιχα λιωμένη

 

Δεν είπα ότι χαλάει η βάση, το finish της κιθάρας χαλάει.

Γι' αυτό με πανάκι να καλύψουμε τα σημεία που ακουμπάει η βάση με την κιθάρα, έτσι ώστε να μην έρχονται σε επαφή η κιθάρα με το υλικό της βάσης.

 

Σε μονές βάσεις, κάποτε έπαιζε και κάλτσα (χωρίς πέδιλο), να καλύψουμε τα μέρη που στήριζαν την κιθάρα πάνω στην βάση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Ακριβώς ότι χρειάζεσαι..

Α πολύ ωραία. Δεν το είχα ψάξει με αγγλικά στο φόρουμ . ευχαριστώ!

 

21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν είναι τόσο ότι χαλάει η βάση, χαλάει και όλο το στρώμα λακας της κιθάρας. Γίνεται σα μαστιχα λιωμένη

Με τα πανάκια το σκέφτηκα κι εγώ στην τελική😉. Απλώς ήθελα να μάθω αν γίνεται κάποιος να μπορεί να αναγνωρίσει τα βερνίκια.

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν είπα ότι χαλάει η βάση, το finish της κιθάρας χαλάει.

Γι' αυτό με πανάκι να καλύψουμε τα σημεία που ακουμπάει η βάση με την κιθάρα, έτσι ώστε να μην έρχονται σε επαφή η κιθάρα με το υλικό της βάσης.

 

Σε μονές βάσεις, κάποτε έπαιζε και κάλτσα (χωρίς πέδιλο), να καλύψουμε τα μέρη που στήριζαν την κιθάρα πάνω στην βάση.

Ωχ! και για τις μονές ισχύει κάτι τέτοιο; Πάω να κοιτάξω αυτές που είχα εδώ και καιρό, kati Gewa νομίζω.
Δηλαδή η ζημιά μπορεί να γίνει σε μικρό χρονικό διάστημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nikosos είπε


Δηλαδή η ζημιά μπορεί να γίνει σε μικρό χρονικό διάστημα;

 

 

Σε μια - δυο μέρες δεν νομίζω.

Αλλά για καλό και για κακό, φόρα τους καμιά κάλτσα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nikosos είπε

Απλώς ήθελα να μάθω αν γίνεται κάποιος να μπορεί να αναγνωρίσει τα βερνίκια

 

Με ένα q tip στο οποίο έχεις ρίξει ασετον τρίψε την κιθάρα σε ένα σημείο που δεν φαίνεται,πχ πίσω από το neck plate.

Αν διαλυθεί το φινίρισμα και "βάψει" το q tip είναι νίτρο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Με ένα q tip στο οποίο έχεις ρίξει ασετον τρίψε την κιθάρα σε ένα σημείο που δεν φαίνεται,πχ πίσω από το neck plate.

Αν διαλυθεί το φινίρισμα και "βάψει" το q tip είναι νίτρο.

Με διαλυτικό νίτρου δεν θα είναι πιο σίγουρο το τεστ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου