Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη μας κιθάρα


Η πρώτη μου κιθάρα (που ήταν δική μου όχι υπήρχε σπίτι ή δανεική)  

65 μέλη ψήφισαν

  1. 1. σε τι ηλικία αγόρασα την πρώτη κιθάρα

  2. 2. με τι χρήματα αγοράστηκε

    • χαρτζηλίκι
    • δώρο
    • εργασία
    • ανταλλαγή
      0
  3. 3. τι κιθάρα ήταν

    • απομίμηση ηλεκτρική καινούργια
    • μτχ ηλεκτρική
    • επώνυμη ηλεκτρική καινούργια
    • ακουστική καινούργια
    • ακουστική μτχ
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2002 Με τα των γνωστών κόπων και βασάνων, μια Ibanez rg570. Για να βρείς ετοιμοπαράδοτη αριστερόχειρη τότε, έκανες πίτα στον Άγιο Φανούρη. Η κιθάρα υπάρχει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαίρι 90 δούλευα  σε ένα μπαράκι στην Φοινικούντα.

Μεθυσμένος πελάτης Αυστριακός που γούσταρε τις μουσικές,κουβεντα στην κουβέντα φτάσαμε και στις κιθάρες,οτι ήθελα να πάρω κτλ

Μου είπε έχω εγώ μια ακουστική,δωσμου την διεύθυνση σου και όταν παω Αυστρία θα στην στείλω.

πέρασε καιρός ούτε που θυμόμουν την κουβέντα αυτή 

Τα Χριστούγεννα λοιπόν είχα πακέτο με σκληρή βαλίτσα μια Hofner του 1970 12 χορδη 🙂. Εννοειτε οτι την εχω ακομη.

Τον ιδιο χρονο πήρα και την πρώτη Ηλεκτρική squier korea Ε series

 

IMG_0AC8B548D697-1.jpeg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Η πρώτη κιθάρα ήταν μια κοκκινη Washburn, ssh,δεν θυμάμαι ποια ήταν.Αυτη και ο laney, ενισχυτής,όλα δουλεύοντας σαν σκυλί.

Δυστυχώς μετά από 2 χρόνια κλέψανε το σπίτι που ήμουν και μου πήραν και το πρώτο μου όργανο και ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Το 1995 μου χάρισε ένας καθηγητής μου απο το λύκειο μια noname ακουστική που ήταν υπο διάλυση κι ύστερα απο 1 χρόνο που διαλύθηκε, πήρα με δώρο λεφτά απο τον παππού μου, μια Fender Stratocaster American Standard 1996 απο τον Καγμακη, στην εξωφρενική τιμή των 270.000 δραχμών. Τρείς μήνες αργότερα, τη ΧΑΡΙΣΑ στον Δημήτρη Αρναούτη, με τη συμφωνία οτι όποτε θα χρειάζομαι σόλο κιθάρα σε κομμάτι μου, θα παίζει αυτός, δωρεάν και δια βίου. Η συμφωνία ισχύει ακόμα, η κιθάρα υπάρχει ακόμα, and this is how δεν έγινα ποτέ κιθαρίστας.. (στην φωτό η noname ακουστική)

113 - 1996.jpg

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Πρόσθεση εικόνας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Το 1995 μου χάρισε ένας καθηγητής μου απο το λύκειο μια noname ακουστική που ήταν υπο διάλυση κι ύστερα απο 1 χρόνο που διαλύθηκε, πήρα με δώρο λεφτά απο τον παππού μου, μια Fender Stratocaster American Standard 1996 απο τον Καγμακη, στην εξωφρενική τιμή των 270.000 δραχμών. Τρείς μήνες αργότερα, τη ΧΑΡΙΣΑ στον Δημήτρη Αρναούτη, με τη συμφωνία οτι όποτε θα χρειάζομαι σόλο κιθάρα σε κομμάτι μου, θα παίζει αυτός, δωρεάν και δια βίου. Η συμφωνία ισχύει ακόμα, η κιθάρα υπάρχει ακόμα, and this is how δεν έγινα ποτέ κιθαρίστας..

 

Εαν χρειαστεις σολο και με Gibson, εδω ειμαστε... 😀

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

στην εξωφρενική τιμή των 270.000 δραχμών.

 

 

και ομως δεν ηταν εξωφρενικη τουλαχιστον με βαση την ισοτιμια της δραχμης με την ΕCU & το USD (Ο @cos_dr  να δει την επιδραση του Τσοβολα δωστα ολα απο το 1980 & μετα περΙκαλω για να δει πΓιοι μας χρεοκοΠηΣαν 😄)    και τον πληθωρισμο ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο οτι την εχει τωρα ο Θωμας την πηρες  😀  (btw ο βασικος μισθος το 1996 ηταν 130.000 δρχ (540 ECM  εκεινης της εποχης & 381 σημερινα ευρω) οποτε oi 2 βασικοι εγιναν 3 για να παρεις  am std )

 

image.thumb.png.c78230c16a446d24aeb26ad3bb80ddb4.png

 

 

image.thumb.png.bef8b666f04aa638c15f7ae6c1f8f9eb.pngimage.thumb.png.9e8716224b9175d1034010de991a244a.png

image.png

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

και ομως δεν ηταν εξωφρενικη τουλαχιστον με βαση την ισοτιμια της δραχμης με την ΕCU & το USD (Ο @cos_dr  να δει την επιδραση του Τσοβολα δωστα ολα απο το 1980 & μετα περΙκαλω για να δει πΓιοι μας χρεοκοΠηΣαν 😄)    και τον πληθωρισμο ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο οτι την εχει τωρα ο Θωμας την πηρες  😀  (btw ο βασικος μισθος το 1996 ηταν 130.000 δρχ οποτε oi 2 βασικοι εγιναν 3 για να παρεις  am std )

 

image.thumb.png.c78230c16a446d24aeb26ad3bb80ddb4.png

 

 

image.thumb.png.bef8b666f04aa638c15f7ae6c1f8f9eb.pngimage.thumb.png.9e8716224b9175d1034010de991a244a.png

image.png

Συγχαρητήρια στιν Εθνάρχη της Συμφοράς 😀

 

@Superfunk

 Θρηνούμε όλα τα άλλα εκτός από νεκρούς 😀

Ακόμα με τον Παπανδρέου τα έχουν. Το φάντασμα του τρέμει ο νέο φιλελευθερισμος 😀

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πάνος Χελιδόνης

 

νεο ντοκουμεντο

 

https://xhefriguitars.com/PlusDXjpegs/New Strat Plus DX Page/PDFs/1996 January Price List.pdf

 

$929 εκανε στις ΗΠΑ οποτε με φορους και δασμους εκεινης της εποχης (χειροτερους απο τωρα) ενα 30% πηγαινε $1207  δηλ. ΔΡΧ 290.000 .....τζαμπα στην ειχε δωΚει  😀 (ενταξει δεν την εκανε εισαγωγη σε MSRP αλλα και 30% κατω να ηταν παλι καλα)

 

 

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Συγχαρητήρια στιν Εθνάρχη της Συμφοράς 😀

 

 

οντως σε 15 χρονια 700% υποτιμηση 25% μεσοσταθμικο ετησιο πληθωρισμο  & 320% αυξηση του δημοσιου χρεους  δεν ειναι και ευκολο να το πετυχεις....ακομα και ο ΕΡΝΤΟΓΚΑΝ θα σε ζηλεψει 😅🤣 

 

πΓιος Ερντογκαν....ο ΜΑΔΟΥΡΟ καλυτερα θα τα καταφερνε 😅

 

γατακι...ε γατακι...ο....νεοφιλελευθερισμος σε πειρακΣε (καλα οχι οτι περιμενω να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τα νουμερα...ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ διαβαζεις στο κατω κατω της γραφης οποτε η κατανοηση αριθμων και στοιχειων δεν ειναι και το φορτε σου  🤣  ) 

 

αχαχαχαχαχα

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

τζαμπα στην ειχε δωΚει  😀

Άρα λες να έπαιξε ρόλο το οτι ο Βαγγέλης ο Καγμάκης γνώριζε προσωπικά τον πατέρα μου; Όταν ήταν νέοι έπαιζαν μαζί βόλλεϋ στον Πανιώνιο, αλλά δε πίστεψα ποτέ οτι αυτή η γνωριμία είχε παίξει ρόλο. Τώρα το επανεκτιμώ αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου