Προς το περιεχόμενο

AER compact mobile 2 - πρόβλημα φόρτισης/εκφόρτισης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτόν τον ενισχυτή

 

https://www.thomann.de/gr/aer_compact_mobile.htm?glp=1&gclid=EAIaIQobChMIxbnhyLKa8AIVFamyCh1sswtREAQYASABEgI_2vD_BwE

 

εδώ και 7 χρόνια. Τον έχω λιώσει - σίγουρα τετραψήφιο αριθμό live - στο δρόμο (κατα 90%) αλλά και σε μαγαζιά. Πέρα απ΄το άρτιο της απόδοσης,οι μπαταρίες του - δουλεύει 12V, 2 μπαταρίες 6V 12.0 Ah η καθεμία, σε σειρά - αντέχουν κανονικά 7-8 ώρες ή 5-6 σε δυνατή ένταση για solo κλασική κιθάρα, ή 5-6 κιθάρα φωνή.  Έννοείται οτι μετά από κάμποση χρήση η διάρκεια τα΄φτυνε, αλλά με καινουριες μπαταρίες όλα καλά. 

 Εδώ και κανα 2 χρόνια ο ενισχυτής κάνει νούμερα στη φόρτιση - εκφόρτιση. Είχε παρουσιάσει και πάλι πρόβλημα παλιότερα και τον είχα πάει σε τεχνικό που τον επισκεύασε αλλά μετά από κανα ενάμισή χρονο χάλασε πάλι. Για την ακρίβεια τον βάζεις να φορτίσει και το λαμπάκι της φόρτισης φέρεται αλλοπρόσαλα. Ενώ κανονικά πρέπει να σβήνει μόλις τελειώσει η φόρτιση, αυτό δε σβήνει ποτε κι ας έχουν περάσει πάνω από 20 ώρες αναμένο στη φόρτιση - σε καινούργιες μπαταρίες αν τις αδειαζα τελείως ήθελε 12 - 13 ώρες max για να σβήσει μόνο του.

  Μετά λες " ας τον σβήσω και ξανανάψω" και τότε το λαμπάκι σβήνει τελείως μια στιγμή αφότου ανάψει ! Και εκεί που έλεγα " α θα φόρτισε" να σου να σβήνει στο δρόμο μετά από 1 ωρα ή και μόνο 40 λεπτά! Αγόρασα καινούργιες μπαταρίες, τις τοποθετήσαμε, παίξαν κανα 2 φορές απο κανα 3ωρο - εγώ θα περίμενα τουλάχιστον το 2πλάσιο απο καινούργιες - και μετά πάλι τα ίδια. Πέσαν στη 1.5 και μετά από λίγο στη 1 ώρα.

 Τον ξαναπήγα στον ίδιο αλλά δεν μπόρεσε να το βρει, και μου δωσε να καταλάβω οτι θέλει πολύ ενδελεχές ψάξιμο - δοκιμές - φορτίσεις - πάλι δοκιμές - ψάξιμο κλπ κλπ κι οτι δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί τόσο πολύ. 

 Μετά σκέφτηκα οτι το κύκλωμα φόρτισης θα έχει πρόβλημα. Αφού λοιπόν το μηχάνημα έχει και είσοδο - με χωριστό διακόπτη - για εξωτερική μπαταρία λέω "ας βάλω εξωτερικές μπαταρίες και θα αγοράσω εξωτερικό φορτιστή να τις φορτίζω. Αμ δε... Πάλι μου τις βγάζει νοκ - αουτ σε χρόνο dt. Τις φορτίζω, πάλι τα ίδια. 

 

 Η απορία μου,για όσους ξέρουν - γιατί απ΄αυτά δεν ξέρω: Υπάρχει - τεχνικά - το σενάριο κάπως να έχει βραχυκυκλώσει ο ενισχυτής και ενώ δείχνει να λειτουργεί κανονικά, να ΤΡΩΕΙ 3-4 φορές παραπάνω ρεύμα ανα μονάδα χρόνου απ΄το κανονικό? Κοινώς, ΔΙΑΡΡΟΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ. ΓΙΝΕΤΑΙ κάτι τέτοιο? Ή πρέπει να στραφώ αλλού?

 

    

Επεξεργασμένο από santso 4
διόρθωση link

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί να μην έγινε κάτι σωστά από το πρώτο service που έκανες.

Απευθύνσου στο επίσημο service να γίνει και ένας σωστός έλεγχος.

https://www.aer-music.de/vertriebspartner/?category=greece#list

 

Παρεμπιπτόντως, στα επίσημα χαρακτηριστικά λέει:

DC input 12-14 V, max. 10 A (idle 1 A)

Battery type Sealed lead-acid battery 12 V, 12 Ah

Battery capacity ca. 2h continuous music reproduction at maximum volume

                             ca. 4 h at moderate volume

                             up to 12h at very low volume

Recharge time ca. 12h for 90% capacity

                          ca. 16h for full capacity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ, θα τους κάνω μια ερώτηση με mail αλλά δεν νομίζω να τους τον στείλω λόγω κόστους - μεταξύ άλλων και κόστους μεταφοράς μιας και μένω Θεσσαλονίκη. Φαντάζομαι οτι μια επισκευή μαζί με τα μεταφορικά θα ξεπερνούσε τα 250 Ε. 

 

Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτή την εντελώς γενική ερώτηση? Αν δηλαδή σε ένα τέτοιο ηλεκτρονικό μηχάνημα μπορεί να υπάρχει "διαρροή ρεύματος" που δε φαίνεται και κατα τα άλλα το μηχάνημα να λειτουργεί κανονικά. .

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
54 λεπτά πριν, santso 4 είπε

Σ΄ευχαριστώ, θα τους κάνω μια ερώτηση με mail αλλά δεν νομίζω να τους τον στείλω λόγω κόστους - μεταξύ άλλων και κόστους μεταφοράς μιας και μένω Θεσσαλονίκη. Φαντάζομαι οτι μια επισκευή μαζί με τα μεταφορικά θα ξεπερνούσε τα 250 Ε. 

Κατάστημα Νάκας υπάρχει και στη Θεσσαλονίκη.

 

54 λεπτά πριν, santso 4 είπε

Μήπως μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτή την εντελώς γενική ερώτηση? Αν δηλαδή σε ένα τέτοιο ηλεκτρονικό μηχάνημα μπορεί να υπάρχει "διαρροή ρεύματος" που δε φαίνεται και κατα τα άλλα το μηχάνημα να λειτουργεί κανονικά. .

Ναι.

 

Αλλού πιστεύω πως είναι το πρόβλημα, μάλλον κάτι δεν έγινε όπως έπρεπε στο πρώτο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!... Θα τους ρωτήσω στο Νάκα εδώ αν αναλαμβάνουνε service.

 

  Ίσως να΄χεις δίκιο για το πρώτο service. Όταν είχε γίνει είχε χρειαστεί ένα ανταλλακτικό από Αθήνα - δεν ξέρω τι. Άργησε κιόλας καιρό μέχρι να έρθει. Θυμάμαι λοιπόν που μου΄χε πει οτι δεν είναι 100% ίδιο με το μαμήσιο - γιατί το μαμήσιο δεν υπήρχε ή δεν το έβρισκε, δε θυμάμαι - αλλά θα κάνει την ίδια δουλειά - μου΄πε. 

Δε μου ΄χε κάτσει πολύ καλά όταν μου το' πε αλλά και τι να΄κανα...

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου