Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Aλτακι ε?

Αυτό πήγαινε στο αρχικό θέμα; Ότι το αλτάκι μπορεί να διαβάσει πάρτα γραμμένη σε κλειδί φα, προσποιούμενο ότι διαβάζει κλειδί σολ (με λίγη προσοχή στις αλλοιώσεις);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αυτό πήγαινε στο αρχικό θέμα;

Οχι. Οσοι ειναι παλιοι σε ιντερνετικα φορουμς θα καταλαβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το θέμα  γίνεται γιατί δεν καταλαβαίνει που κάνει λάθος όσο κι αν του το εξηγούν όλοι και αντί να κάτσει να το ψάξει λίγο, επιμένει στην άποψη του πεισματικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Για να λήξουμε το θέμα με τους αποχωρήσαντας επαγγελματίες τε και ερασιτέχνες. 

Όποιος αποχώρησε , ξέρει ο ίδιος τον λόγο, αλλά είναι λίγο παρακινδυνευμένο να προσπαθούμε εμείς να τον ερμηνευσουμε.

Σεβαστή η κάθε πράξη εισόδου ή αποχώρησης και μέχρι εκεί. 

Είμαστε εδώ, όσοι είμαστε, και πάμε παρακάτω. 

Προχωράμε μπροστά.

Με γνωμονα το ΦΑ

  • Χαχα 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LK είπε

Για να λήξουμε το θέμα με τους αποχωρήσαντας επαγγελματίες τε και ερασιτέχνες. 

Όποιος αποχώρησε , ξέρει ο ίδιος τον λόγο, αλλά είναι λίγο παρακινδυνευμένο να προσπαθούμε εμείς να τον ερμηνευσουμε.

Σεβαστή η κάθε πράξη εισόδου ή αποχώρησης και μέχρι εκεί. 

Είμαστε εδώ, όσοι είμαστε, και πάμε παρακάτω. 

Ότι πιεις αφεντικό κερασμένο, μα επέμεινα και επιμένω γιατί γνώρισα ταύτα παιζά από δω μέσα κι ας έφαγα χρόνιο μπαν κι ας έφαγα και πρόσφατα 6μηνιαίο. Αγαπώ τους ανθρώπους που με βοήθησαν και έφυγαν νύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 παρακαλώ κρατήστε τη συζήτηση γύρω από το αρχικό θέμα. Έγινε άλλο θέμα για τους επαγγελματίες.

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 2:11 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

Αν σου πω ότι μπορεί να είναι Bb θα με πιστέψεις?


Συμφωνούμε.

 

Η ίδια νότα είναι. (Με έναν αστερίσκο όμως, διότι μπορεί να είναι πχ μόνο Σιb και όχι Λα#, ανάλογα με το context της κλίμακας του κομματιού, αλλά μή σέ μπλέκω τώρα με πολλά-πολλά)

 

Ε και;

 

Πού θέλεις να καταληξεις;

 

Οκ τώρα;

 

Σίγουρα θα χάρηκες με την εξυπνάδα που έγραψες και θα αισθάνθηκες υπερήφανος.

 

Μπράβο, @fusiongtr!

 

Ξέρεις τις νότες!!!

 

Εντύπωση μού κάνει.

 

Άλλωστε, εδώ ομολόγησες πως δεν ασχολείσαι πιά με τη μουσική.

 

Παράθεση

Δεν ακούω πια συστηματικά μουσική, και φυσικά δεν παίζω πια.

Το να γράφω λοιπόν τις χαζομάρες μου στο φόρουμ, με κάνει να αισθάνομαι σαν να κοροϊδεύω την κοινωνία.

Τι δουλειά έχω εγώ, να λέω τι και πώς (πάντα κατά την γνώμη μου) σε κάποιον που ασχολείται (ή προσπαθεί να ασχοληθεί) με κάτι, με το οποίο δεν ασχολούμαι πια εγώ?


Ή μήπως...

 

...προσπάθησες να μέ..."ψαρώσεις" με "εξυπνάδα βασικής μουσικής γνώσης" που χάρηκες που ξέρεις ενώ παράλληλα ήλπιζες να μήν ξέρω εγώ;

 

Νομίζεις πως δεν γνωρίζω τις νότες;

 

Ή κλίμακες;

 

Ή να διαβάζω το πεντάγραμμο;

 

Περί αυτού επρόκειτο;

 

Πές το ευθέως, μή βάζεις ΤΑΠΕΙΝΩΤΙΚΑ, ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΑ για τη νοημοσύνη μου κι ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΑ τεστάκια.

 

Ε λοιπόν νομίζω πως μπορώ να ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι γνωρίζω να διαβάζω παρτιτούρα. Με ένα συλλογισμό που ίσως μόνο κάποιος που τό γνωρίζει θα έκανε: η πρώτη γραμμή της παρτιτούρας συμπτωματικά είναι η τελευταία χορδή της κιθάρας. Κι από εκεί απλά μετράμε τις νότες με τη σειρά. Πολύ απλό και παιδικό. Μία γνώση 25ετίας για 'μένα. Κι επίσης, δεν έχει διέσεις, οπότε, κάθε 3μιση γραμμές επαναλαμβάνεται η νότα. Κάτι πρακτικό κι επίσης εύκολο. Σύντομα, κάθε γραμμή της παρτιτούρας έχει πλέον όνομα νότας. Στο κάτω-κάτω, είναι πολύ λίγες! Και πράγματα όπως πχ οι Τριάδες (εννοώ πρώτη-τρίτη-πέμπτη άν καταλαβαίνεις τί εννοώ) γίνονται εύκολα ορατές κι είναι εύκολο για κάποιον να outline και να συνοδεύσει μιά συγχορδία.

 

Μάλιστα, θεωρώ την παρτιτούρα πιό εύκολη στο να τή μάθει κάποιος από τη ταμπλατούρα, διότι έχει μόνο 9 νότες (9 νότες χωρίς διέσεις από τη Μι κάτω μέχρι τη Φα πάνω), ενώ η ταμπλατούρα έχει... 132 νότες (22 -συχνότερα- νότες σε κάθε χορδή x 6 χορδές της κιθάρας). Σε κιθάρες με 24 τάστα οι νότες γίνονται 144!

 

Χαμός!

 

Θέλει πολύ μεγαλύτερη εξοικείωση για να συνηθίσεις ότι πχ το 15 στην e είναι η Σολ.

 

Στο μεταξύ, το πεντάγραμμο έχει ΜΟΝΟ μία Σολ όταν η κιθάρα έχει ΔΩΔΕΚΑ...

 

Εντάξει τώρα;

 

Πέρασα το "τεστ μουσικών φρονημάτων" του μή-ασχολούμενου-με-τη-μουσική-αλλά-παραδόξως-ελιτιστή-με-τη-παρτιτούρα-μόνο-για-να-πεί-κάτι-fusion;

 

Μού επιτρέπει τώρα η ελίτ του καφενείου noiz να έχω άποψη;

 

Επίσης, σού έχω νέα: μπορεί κάποιος να ΓΝΩΡΙΖΕΙ πεντάγραμμο και να ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ τη ταμπλατούρα

 

Άλλωστε, και τα δύο είναι απλώς τρόποι αποτύπωσης μουσικής στο χαρτί. Δεν είναι δα ότι η παρτιτούρα αποτελεί..."μαγικό τρόπο" ή..."εξασφάλιση μουσικών εμπνεύσεων"...!

 

Είδαμε και τα μέλη του noiz που γνωρίζουν παρτιτούρα τί έχουν γράψει: οι ανούσιοι, που-δεν-οδηγούν-πουθενά αυτοσχεδιασμοί με μπόλικο gain και distortion πάνω στη μινόρε πεντατονική πάνε σύννεφο! Ή τα ατελείωτα μισά και ολόκληρα με άπειρο reverb και delay που καλούνται..."ambient"!

 

Και γιατί να προτιμήσει κάποιος τη ταμπλατούρα;

 

Διότι είναι ΣΑΦΗΣ.

 

Υπάρχει λόγος που τή συναντούμε παντού στο διαδίκτυο, σε κάθε βίντεο, σε κάθε περίπτωση

.

ΟΛΟΙ αποτύχατε να γράψετε πώς θα παίζατε στη κιθάρα αυτό που πόσταρα.

 

NothingElseMatters.jpg.f95f5cd6efb700d879d201f50da523e3.jpg

 

Γιατί;

 

Διότι πολύ απλά ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ να τό παίξετε.

 

Υπάρχουν ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΤΡΟΠΟΙ (παρέθεσα ήδη 11 τρόπους) να τό παίξετε στη κιθάρα, ΟΛΟΙ σωστοί, κι η παρτιτούρα δεν σάς βοηθάει.

 

Στο μεταξύ,

 

...ΑΚΟΜΗ περιμένω απάντηση στην ερώτηση που σού έκανα.

 

Πώς θα τό έπαιζες εσύ στη κιθάρα και γιατί;

 

Δεν είμαι αφελής: γνωρίζω πως δεν θα πάρω απάντηση.

 

Και σίγουρα όχι από εσένα.

 

Δεν έχεις τα προσόντα.

 

 

Τελικά κανείς δεν απάντησε πώς θα έπαιζε τη παρτιτούρα αυτή στη κιθάρα και γιατί επέλεξε αυτό τον τρόπο.

 

Κι αυτό διότι όλοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι μπορούμε να τό παίξουμε ΟΠΟΥ θέλουμε στη ταστιέρα.

 

ΜΟΝΟ άν δούμε ή ακούσουμε τον καλλιτέχνη μπορούμε να τό παίξουμε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως αυτός.

 

Κι αυτό, διότι η παρτιτούρα δεν είναι σαφής, δε μπορεί να είναι σαφής και ειδικά για τη κιθάρα και το μπάσσο.

 

Με τη παρτιτούρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να δείξει την εκτέλεση ενός κομματιού, είναι πολύ γενική και ασαφής.

 

Αντίθετα, με τη ταμπλατούρα τό δείχνει πολύ εύκολα και με απόλυτη σαφήνεια.

 

Κι αυτό είναι αδιαμφισβήτητο, μόλις τό αποδείξατε.
 

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 10:36 ΠΜ, Ali Barout είπε

 

Και πάλι καλωσόρισες.

Σ' ευχαριστώ ρε @Ali Barout...

 

Και καταλαβαίνω τί λες

Στις 12/1/2024 στις 10:55 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

γαπάμε τη μουσική, ο καθένας με τον τρόπο του και ανάλογα με τις δυνατότητες του. Θετική σκέψη χρειάζεται μόνο.

Αυτό ρε 'σύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 10:53 ΠΜ, bathan είπε

Μάθε να εκφράζεσαι καλύτερα και να προσέχεις τι λές γιατί ο τρόπος που γράφεις είναι εριστικός και ενοχλεί (αναφέρομαι επισης για την άλλη σου ανάρτηση για τους "πεθαμένους 50 ρηδες" κλπ

 

Εγώ εκφραζόμουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΥΓΕΝΙΚΑ...

 

Η πρώτη μου εμφάνιση στο Noiz ήταν αυτή

 

Όμως η "φρουρά του noiz" μέ έστρωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου