Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

 

Μία αέναη διάθεση να κάνουν επίδειξη, να καυχηθούν, να δειχτούν...

 

Είμαι από τους πιο καλούς μουσικούς και πιο γυμνασμένους στο forum

 Μπορεί και ο καλύτερος. Και παρόλο που είμαι κοντά στα 50 διατηρώ σχετικά μια αξιόλογη νεανική ομορφιά στο σύνολο.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε


Δηλαδή ισχυρίζεσαι πως η παρτιτούρα που παρέθεσα μπορεί να παιχτεί ΜΟΝΟ με έναν τρόπο στη κιθάρα;

Όχι, αλλά οι θέσεις που τις έχεις γράψει τις νότες στην ταμπλατουρα είναι σε λάθος οκτάβα.

Αυτό και μόνο θα πρέπει να σε κάνει να το ξαναδείς το θέμα από άλλη οπτική.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι όλοι οι 50άρηδες να προσέχουν το σώμα τους όπως ο LK και ο SF.

 

@BassicallyGuitarist

Εαν δεν σου αρέσει και δεν σε εκφράζει το περιεχόμενο ενός θέματος, έχεις καθε δικαίωμα να μην το διαβάσεις και, φυσικά, να μην συμμετέχεις.

Όπως, επίσης, εάν δεν σου αρέσει και δεν σε εκφράζει το φόρουμ, μπορείς, επίσης, να μην συμμετέχεις. Το να επιτίθεσαι σε όλους αδιακρίτως, και να τους ειρωνεύεσαι είναι λάθος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Η εμμονή σου με τη θέση παιξίματος είναι πραγματικά ακατανόητη @BassicallyGuitarist.

 

Δεν υπάρχει καμία αδυναμία αποτύπωσης οδηγιών στην παρτιτούρα. Αντιθέτως, υπάρχει υποχρέωση αποτύπωσης της θέσης στην ταμπλατούρα... γιατί έτσι λειτουργεί.

 

Ακολούθησε λίγο το συλλογισμό μου σε παρακαλώ. Έχω ένα φύλλο Α4 λευκό. Με στίχους. Και γράφεις απάνω με γράμματα "Em". Συνεννοηθήκαμε σε ένα πρώτο επίπεδο λέω εγώ. Όχι, μου λες, εγώ θέλω ακριβώς και τη θέση. Ποιο Em από όλα. Οκ. Οπότε μου δίνεις μια ταμπλατούρα και λες 0 x 5 4 5 x. Σου λέω σόρρυ, επειδή είμαι σκουριασμένος στην ταμπλατούρα, μπορείς να μου το γράψεις παρτιτούρα; και μου γράφεις E G B E. Και το παίζω εγώ ανοιχτό 0 x x 0 0 0. Και μου λες εσύ θιγμένος, όχι, δεν το θέλω εκεί. Κι εγώ - με μεγάλη έκπληξη που θίγεσαι - θα σε ρωτήσω "Ε τότε γιατί δεν το έγραψες στην παρτιτούρα ότι το θες σε αυτή τη θέση;"

 

Γιατί ναι, υπάρχουν τρόποι στην παρτιτούρα να γράψεις σε ποια θέση θες κάτι, με ποια δάχτυλα, κτπ κτπ.. Ότι η παρτιτούρα στηρίζεται στο τονικό ύψος και όχι στις θέσεις τις ταστιέρας, αυτή είναι η φύση της. Το να ενοχλείσαι από αυτό είναι σαν να ενοχλείσαι επειδή βγαίνεις στο δρόμο, φωνάζεις "ΓΙΩΡΓΗΗΗ" και γυρνάνε κι άλλοι εκτός από αυτόν που εννοούσες.

 

Ξαναλέω. Απολύτως σεβαστή η προτίμησή σου στην ταμπλατούρα. Δε χρειάζεται ούτε απολογίες, ούτε αιτιολογήσεις. Αυτό που αντιλαμβάνεσαι όμως ως υπερβολικά σημαντικό γνώρισμα και πλεονέκτημά της, για εμένα δε φαίνεται ως τέτοιο. Είναι απλά άλλη μια λεπτομέρεια της μουσικής εκτέλεσης. Σημαντική; Δυνάμει. Υπεράνω όλων; Όχι.

Α ρε @Ali Barout, τί ψύχραιμες, τί κατευναστικές κουβέντες...

 

Νομίζω πως καταλαβαίνω τί λές.

 

Όμως επιμένω: μία παρτιτούρα (όπως αυτή που παρέθεσα) μπορεί να παιχτεί σε πολλές θέσεις στη κιθάρα και να είναι πάντα σωστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

 

Είμαι από τους πιο καλούς μουσικούς και πιο γυμνασμένους στο forum

 Μπορεί και ο καλύτερος. Και παρόλο που είμαι κοντά στα 50 διατηρώ σχετικά μια αξιόλογη νεανική ομορφιά στο σύνολο.

 

Μπράβο σου, αλλά μείνε on γιατί ήδη άρχισα τα σβησίματα... Και σύντομα θα έρθει και το ακόλουθο όπως πάει η δουλεία, γιατί έχει κουράσει...

 

Louketo.jpg

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Όχι,

Άρα, αφού ομολογείς πως δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος να παίξουμε στη κιθάρα τη παρτιτούρα που παρέθεσα, ομονοείς μαζί μου πως η παρτιτούρα δεν είναι σαφής και πως η ταμπλατούρα είναι to-the-point

 

 

Αυτό έλεγα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Αυτό

e--------------0---------
B-----------0-----0------
G-------0------------0---
D------------------------
A------------------------
E--0---------------------

 

είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ με αυτό:

e---------------12-----------
B-----------12-----12--------
G-------12--------------12---
D----------------------------
A----------------------------
E--12-----------------------

Δεν είναι.

 

image.png.2d451f4fc0c3b13bba872f78c687ffba.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το να επιτίθεσαι σε όλους αδιακρίτως, και να τους ειρωνεύεσαι είναι λάθος.

Όχι αδιακρίτως:

 

Μόνο σε αυτούς που αξίζει.

 

Επί παραδείγματι, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε 'σένα ή τον @ Ali Barout, που γράφετε πάντα ψύχραιμα, αντικειμενικά, γλυκά, κατευναστικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου