Προς το περιεχόμενο

Τι έγινε ρε παιδιά, επιστρέφουν τα 80s;


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Superfunk είπε

Prophet 5,Simmons,concert toms ,της μουρλής γίνεται...

 

 

Αν το άκουγα στο Ραδιόφωνο θα έλεγα ότι είναι κάποιο flipside ΤΟΤΟ κάπου μετά το 1985 που απλά δεν είχε τύχει να το ακούσω ως τώρα!................

 

Και ναι, μακάρι να έρθουν πάλι τα 80s μπροστά. Γιατί κράταγαν ακόμη την έννοια της μελωδίας-αρμονίας των 70s, με το επίχρισμα (πλέον) της τεχνολογίας που προχώρησε αλματωδώς ως και την ψηφιακή εποχή. 

 

Ακούω (μαζί με τη μεγάλη μου κόρη) Jason Derulo, Miley Cyrus, Dua Lipa, TheWeeknd και ακούμε ΠΟΛΥ 80ίλα μέσα εκεί. Αποτέλεσμα; Η κόρη ψάχνει τα 80s και πλέον ( μαζί! ) ψάχνουμε και τα 70s. Και βρίσκουμε πολλά και ωραία.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Ωραία, άντε, να ξαναβγούνε και χρωματιστά sweatbands, παπούτσια με velcro αυτοκόλλητα, άσπρα μπουφάν με βάτες και όλες οι ταινίες Ψάλτη/Τσάκωνα/Μουστάκα σε Bluray remasters, να δώ τί θα καταλάβετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 80s τα έζησα σε Επαρχία από τα οχτώ μου έως τα δεκαοχτώ μου χρόνια .Μισούσα όλα τα "πολιτιστικά" παράγωγα, αυτής  της γ@μ@νης δεκαετίας,τα ρούχα που κυκλοφορούσαν ,την μουσική των Ντισκοτέκ της εποχής , τις Αμερικάνικες ταινίες δράσης με τους σωματαράδες που κρατούσαν τα mg3 και γάζωναν τριτοκοσμικούς κομμουνιστές!

Ευτυχώς έφυγαν αυτά τα χρόνια ...τα πιο χειρότερα από άποψη της παραγωγής φρέσκιας μουσικής ,ακόμα και οι μεγάλες μορφές των προηγούμενων δεκαετιών( Dylan,Stones κ.λ.π.) διένυαν την φάση της παρακμής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα ήθελα να διαχωρίσω τη θέση μου απο την...επιτροπή και να τονίσω ότι και στα 80s βγήκε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ μουσική η όποια απέχει παρασάγγας από την πλειοψηφία των αηδιων που βγαίνουν σήμερα 

 

Ένα ελάχιστο δείγμα θα βρείτε παρακάτω 

 

https://rateyourmusic.com/list/Nihilist_Scumbag/my-top-100-1980s-alternative-rock-albums/

 

Η mainstream δε μουσική της εποχής εκείνης ακούγεται περίπου σαν...Mozart αν την βάλεις δίπλα στη σημερινή mainstream "μουσική ".

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εδώ θα ήθελα να διαχωρίσω τη θέση μου απο την...επιτροπή και να τονίσω ότι και στα 80s βγήκε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ μουσική η όποια απέχει παρασάγγας από την πλειοψηφία των αηδιων που βγαίνουν σήμερα 

 

 

και εγώ θα ήθελα να προσθέσω ότι ναι βγήκε καλή μουσική-εως εκπληκτική ΚΑΙ στα 80ς, αλλά σε άδικη σύγκριση με δεκαετίες 60 και 60. Το ίδιο δυστυχώς συνεχίστηκε και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα. Κάθε μέρα βγαίνουν όλο και λιγότερα καλά κομμάτια. Βγαίνουν καλά, δεν λέω όχι, αλλά το πράγμα έχει ξεφύγει πια.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αλλά σε άδικη σύγκριση με δεκαετίες 60 και 60.

 

Οτιδήποτε και να βγει πάντα....λίγο θα είναι σε σχέση με τα 60s και τα,early ,70s έτσι κι αλλιώς σε οποιαδήποτε δεκαετία τα καλά κομμάτια...αντιγραφές των 60s και early 70s είναι :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται αποκλειστικά για rock, μπορεί να ακούσει άπαντα της πενταετίας 67-72 και να σταματήσει εκεί. Αυτό δε σημαίνει ότι η κάθε εποχή δεν είχε τη δική της μουσική υπογραφή. Προσωπικά πολύ περισσότερο βαριέμαι να ακούσω την 100στη σύγχρονη κόπια του Hendrix εν έτει 2021, παρά τους Daft Punk η τον Weeknd ή ακόμη και τη δική μας Σtella. Ίσως επειδή θεωρώ ότι στον συγκεκριμένο ήχο υπάρχει ακόμη χώρος για ενδιαφέροντα πράγματα.

Έχω κάνει πολλάκις τη συζήτηση για τα 80s, με το γκρουπ που παίζω μάλιστα φτασαμε να βγάλουμε πριν τρία χρόνια κι ένα εμβόλιμο concept άλμπουμ ως tribute σε αυτά, ακριβώς επειδή θεωρούσαμε ότι είναι εξαιρετικά αδικημένα.

 

Είναι δύσκολο σήμερα κάποιοι να καταλάβουν από πού προερχόταν η μόδα με τα ασημένια συνθεσάιζερς, τις βάτες, τον ψυχρό ήχο, κλπ. Ήταν κι αυτό όμως ένα είδος πρωτοπορίας και αντίδρασης για τα τότε δεδομένα. Κυρίως σε ότι αφορά την πρώτη πενταετία τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Επειδή πολύ ανάθεμα  έριξα στο  προηγούμενο post , όντως στα 80s  υπήρξαν και ωραίες μουσικές και πολλά μουσικά ρεύματα και πρόσωπα που αναδείχθηκαν στα 90s, ξεκίνησαν εκείνα τα χρόνια (Nick Cave , Sonic Youth, Red Hot Cilli Peppers, Ethnic μουσική κ.λ.π.) Απλά τότε ήταν δύσκολή ή πρόσβαση   σε οτιδήποτε δεν αποτελούσε το κύριο εμπορικό ρεύμα και μιλάω πάντα για Ελληνική Επαρχία . Θυμάμαι πως περίμενα κάθε μήνα τον " Ήχο" και το "ΠΟΠ ΚΑΙ ΡΟΚ " για να ενημερωθώ .        
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου