Προς το περιεχόμενο

Επιλογή digital delay σημερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ναι παίζουν τα Timefactor στα μεταχειρισμένα. Απλά να το ακούσεις πρώτα από κοντά ότι δεν έχει θέματα με χρατσα χρουτσα κλπ, που δείχνουν πρόβλημα στο dsp chip. Η Eventide έχει τα πιο περίεργα modulated και filtered delays, είναι η ειδικότητα της. 

Από ευκολία χειρισμού, σίγουρα έχει το καλύτερο midi implementation. Αιώνες μπροστά απ τα Strymon. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλει λίγο διάβασμα. Σε ποιο απλή χρήση, οκ δεν είναι το αναλογικό πεταλάκι με τα τρία κουμπιά αλλά εύκολο μου φάνηκε εμένα. Το έδωσα γιατί κράτησα το Pitchfactor που κάνει επίσης απλά digital delays, δε με ενδιέφεραν τόσο οι εξειδικευμένοι αλγόριθμοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ναι παίζουν τα Timefactor στα μεταχειρισμένα. Απλά να το ακούσεις πρώτα από κοντά ότι δεν έχει θέματα με χρατσα χρουτσα κλπ, που δείχνουν πρόβλημα στο dsp chip. Η Eventide έχει τα πιο περίεργα modulated και filtered delays, είναι η ειδικότητα της. 

Από ευκολία χειρισμού, σίγουρα έχει το καλύτερο midi implementation. Αιώνες μπροστά απ τα Strymon. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλει λίγο διάβασμα. Σε ποιο απλή χρήση, οκ δεν είναι το αναλογικό πεταλάκι με τα τρία κουμπιά αλλά εύκολο μου φάνηκε εμένα. Το έδωσα γιατί κράτησα το Pitchfactor που κάνει επίσης απλά digital delays, δε με ενδιέφεραν τόσο οι εξειδικευμένοι αλγόριθμοι. 

Ωραιο post 

 

Delay: το πιο δύσκολο εφέ - χρειάζεται μουσικές ιδιοφυΐες για την πλήρη χρήση του 

Όπως πχ αυτή των παρακάτω 

 

 

Εχω το timeline που κάνει ένα εκατομμύριο πράγματα παραπάνω από αυτά που χρειάζομαι - όπως σωστά λέει και ο Παπούς είναι overwhelming - Παντως ο ήχος του είναι υπέροχος για τα δικά μου αυτιά  (σημειώνω ότι δεν είμαι νυχτερίδα) - το μόνο πρόβλημα με αυτό, είναι ότι μετά από κάνα μήνα δεν θυμαμαι για ποιο τραγούδι έχω φτιάξει το κάθε preset 

Επεξεργασμένο από SibLt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SibLt είπε

: το πιο δύσκολο εφέ - χρειάζεται μουσικές ιδιοφυΐες για την πλήρη χρήση του 

 

Μια και μιλάμε για ιδιοφυΐες τσέκαρε και αυτο

 

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ένα πετάλι που ξέχασα και παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον OP είναι το Mooer Sea Machine. Είναι η προσπάθεια του Devin Townsend μαζί με τη Mooer να πιάσουν τα delays του AxeFX, το οποίο από μόνο του λέει πολλά. Δεν έχω παίξει με το συγκεκριμένο, αλλά ακούγεται πολύ πειστικό. Το μόνο πρόβλημα με τα Mooer είναι το ανύπαρκτο customer support και το γεγονός ότι μπορούν να σου βγάλουν την πίστη για να συνδεθούν ώστε να κατεβάσουν firmware updates κλπ. Αλλά στα 188 ευρώ, πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eventide and dry bread. Δε γράφω πολλά γιατί με κάλυψαν οι φίλοι παραπάνω.

 

Η Strymon ακούγεται όντως αρκετά μοντέρνα/πλαστικά, εμένα μ'αρέσει αυτό, σε άλλους δεν αρέσει. Μιλώ πάντα για το Timeline.

 

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί είναι το Strymon Dig Dual Delay. Φανταστικό digital πετάλι, για το μέγεθός του μπορείς να πεις ότι φτιάχνει και καφέ.

 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Ένα πετάλι που ξέχασα και παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον OP είναι το Mooer Sea Machine. Είναι η προσπάθεια του Devin Townsend μαζί με τη Mooer να πιάσουν τα delays του AxeFX, το οποίο από μόνο του λέει πολλά. 

 

ocean machine.

Είχα φτάσει στο τσακ για την αγορά του πριν κανα χρόνο όταν διαπίστωσα ότι σχεδόν όλοι το ξεφορτώνονταν στα 150 ευρώ. Οι κριτικές ήταν ελάχιστες σε βίντεο, τα σχόλια στα site απογοητευτικά λόγω κακής υποστήριξης, έλλειψης αναβάθμισης ή κολλημάτων σε αναβαθμίσεις ενώ η κύρια διαπίστωση ήταν ότι δεν ήταν και true stereo. Σήμερα σχεδόν ένα χρόνο μετά έχει φτάσει στα 189, αλλά έπαψα να ενδιαφέρομαι.

Προσωπικά την φέτα που έχω lexicon mx200 όπως και την άλλη παλιά φέτα mxr stereo delay II δεν τις αλλάζω με τίποτα.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το δίλημμα μετά τις απαντήσεις γίνεται πιο δύσκολο και επειδή θα σκάσω κάποια λεφτά θέλει σκεψη. Ωραίο το dig dual από τα βίντεο αλλά presets???? Επίσης επειδή αναφέρθηκε από τον kpeyos κοιτάω και το customer support γτ εχω ταλαιπωρηθεί στο παρελθον. Ποιο από τα παρακάτω που αναφέρατε είναι πιο εύκολο στη χρήση χωρίς φακέλους και υποφακελους. Είχα παλιά τη Roland gr 55 και όσες δυνατότητες κι αν έχει μπορεί να φανεί σπαστικό και να σε απωθησει από τη σύνθεση με τόσο ψάξιμο. 

Timeline

DD 500 

Eventide

Chase bliss tonal recall red knob

 

Επίσης να ρωτήσω το εξής. Επειδή δεν είμαι Αθήνα υπάρχει κίνδυνος να πάρω στα τύφλα digital μεταχειρισμένο? Στα αναλογικά λίγο πολύ ολα φτιάχνονται. Εδώ? 

 

Τέλος δεν αναφέρθηκε αλλά βλέπω να παίζει στην ίδια κατηγορία και το empress echosystem. 

 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν το χρησιμοποιείς με midi, πιο εύκολο το Eventide. Χωρίς midi το Strymon. Μιλάω μόνο για αυτά που έχω ακούσει. Αν πάρεις Eventide Factor μεταχειρισμένο θα πρέπει να μπορείς να σου εγγυηθεί ο πωλητής ότι δεν έχει θέμα με static noises. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να χαλάσει μετά. Η επισκευή του θα σου πάει πάνω από 100 ευρώ. Αν στο φτιάξουν Αθήνα. Αν το στείλεις Αμερική, τρέχα γύρευε τα μεταφορικά και τους χρόνους + τα 100 USD που χρεώνει flat fee η Eventide. Γι αυτό πρότεινα H9, αλλά το menu diving σε αυτό μάλλον θα σε ξενερώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πόσο επιμένεις να έχεις delay σε stomp box.

Εγώ βλέπω τώρα ότι το lexicon πωλείται ακόμα 

https://www.art-group-support.gr/products/lexicon-mx200/

 

σκέψου ότι παίρνεις 2 engines delay, πλήρως ανεξάρτητες και παραμετροποιήσιμες, 100 preset+100 μανίσια που είναι ήδη εξαιρετικά, στέρεο και τα δυο, όλους τους συνδυασμούς πριν, μετα, παράλληλα, σειριακά, ωραίο display (στο 300 οθόνη) και midi και αν θες να το δουλέψεις με πόδι βάζεις footswitch

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αν το χρησιμοποιείς με midi, πιο εύκολο το Eventide. Χωρίς midi το Strymon. Μιλάω μόνο για αυτά που έχω ακούσει. Αν πάρεις Eventide Factor μεταχειρισμένο θα πρέπει να μπορείς να σου εγγυηθεί ο πωλητής ότι δεν έχει θέμα με static noises. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να χαλάσει μετά. Η επισκευή του θα σου πάει πάνω από 100

Ακόμα δεν χρησιμοποιώ midi γτ είμαι αμπαλος και στην εποχή των παγετώνων, αλλά δε βλέπω Ν Τ αποφεύγω. 

Βλέπω ότι το Eventide εστιάζει πιο πολύ στο Dual delay. Ενδιαφέρον αλλά δεν έχω πείρα από τέτοια. Έχω και άλλο delay όμως στην αλυσίδα αναλογικό. 

Τι είναι static noises?? 

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

δεν ξέρω πόσο επιμένεις να έχεις delay σε stomp box.

Εγώ βλέπω τώρα ότι το lexicon πωλείται ακόμα 

https://www.art-group-support.gr/products/lexicon-mx200/

 

Δεν είναι θέμα επιμονής. Είναι ότι τα βάζω ολα  δεμένα πάνω στο pedalboards. Η χρήση είναι ίδια πετάλιερα σε σπίτι(Jam, recording, σύνθεση γενικώς) και προβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου