Προς το περιεχόμενο

Μυστήριο με intonation


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αν και σαφως προτιμω τα παραδοσιaκα non intonated  70s tele saddles που ειναι βραχος

Ti διαφορα βγαζουν στον ηχο απο αυτα που εχω γω; να μαθαινουμε και τπτ😀😀

 

25 λεπτά πριν, Superfunk είπε

οποτε 10 ωρες υπομονη να κανεις και μετα παρε κανονικη μαρκα χορδων

Dogal ειχα . Καλες θεωρουνται.Θα βαλω τις pyramid που εχω στο συρταρι μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, geka είπε

Ti διαφορα βγαζουν στον ηχο απο αυτα που εχω γω; να μαθαινουμε και τπτ😀😀

 

Καταρχας δεν χαλανε ποτε (στη μαχη steel  με brass ,ειδικα αν δεν ειναι chromed , παντα νικαει το ατσαλι ,με τα χρονια στα brass saddles ειδικα στις ατυλιχτες χορδες εμφανιζονται χαρακιες που αν δεν.... υαλοχαρτιστουν .... οδηγουν σε sitar effect...ηταν και ο κυριος λογος που απο το 1954 και μετα ο Leo το γυρισε σε steel saddles και κατήργησε τα brass saddles ) , ηχητικα ,αν εισαι Batman ,εχουν λιγο περισσοτερα πριμα & twang ειδικα στις wound χορδες.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geka είπε

Ναι. Και σε συνδυασμο με ανοιχτες

αυτό είναι και το δικό μου συνήθειο.

Και επειδή είμαι ψείρας πάντα το ψάχνω. Ακόμα και στις πιό πετυχημένες στο intonation κιθάρες μου πάντα κουρδίζω (ή έστω φέρνω) τοπικά εκεί που είναι το κομμάτι, ιδίως αν ηχογραφώ.

το κουρδιστήρι μου είναι πάντα on και το φέρνω όσο μπορώ σχεδόν στο 1%

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

εχεις λοιπον Intonated saddles (αυτα ντε που κυκλοφορουν απο το 1980 και δεν τα ξερει ο @Nestoras ) οποτε ολες οι χορδες σου μπορουν να ιντοναρουν στο 99% μιας 6αρας γεφυρας.

 

τα ιδια σε steel χρησιμοποιω και εγω χρονια χωρις κανενα απολυτως προβλημα ...αρα ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ 😄

Γερνάς, διότι δεν θυμάσαι στην tele (road worn) που είχα και σου έφερα, είχα βάλει compensated vintage saddles. Είχα τέλειο intonation παντού εκτός της μπάσας Ε σε συνδυασμό με τη Α. 

0058544049_merch_frt_001_nr.png

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Απο τα saddles της strat (αυτης ντε που αγαπα ο @Nestoras ) που ξεκινας να παιζεις στις 10.00 και στις 10.00.01.01 εχουν παει ολες οι plain steel χορδες στην αλλη ακρη του....γυαλου καλυτερα ειναι  ΕΙΔΙΚΑ αυτα επειδη ειναι "μυτερα" κρατανε τις χορδες καλυτερα στο κεντρο,ποτε μου δεν ειχα προβλημα slippage

 

wp_20160910_10_19_39_pro1

 

 

αν και σαφως προτιμω τα παραδοσιaκα non intonated  70s tele saddles που ειναι βραχος (και δεν ειμαι και ο Batman σαν τον @Nestoras να ακουω το 1/100 του cent στο ΝτονατΙΟν 😂)  

 

16328891852355609023887245328529.jpg

 

 

 

Όντως έχω καλό αυτί και ακούω σφάλμα pitch. Και προς έκπληξή μου η κιθάρα μου που έχει την πιο ακουστή ατέλεια είναι μια Gibson CS 57 στη σολ χορδή.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απο συγκριτικό που κυκλοφόρησε κάποια χρόνια πριν κάπου εδώ μέσα, προτιμώ τα βαγονάκια αλουμινίου σαν πιο μουσικά, σε ήχο. Μετά τα ατσάλινα πιο bright και τελευταία τα brass.

 

Εν τω μεταξύ αναρωτιόμουν τι χορδές κάνουν 14 ευρώ. Ναι, οι Dogal είναι χειροποίητες.

Δύσκολα καταπίνεις αστοχία υλικού. Πάντως με D' Adario των 6 ευρώ δεν μου έτυχε απ' όσο θυμάμαι.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ήχο και σαν αίσθηση είναι πολύ ωραίες. Απλά υπάρχει μόνο αυτό το θέματακι, που μπορεί να είναι και μικρή αστοχία υλικού η να είμαι εγώ γεροπεριεργος. https://www.nakas.gr/en/proionta/mousika-organa/kithares/chordes-kitharas/chordes-ilektrikis-kitharas/dogal-dogal-wb05b-jalapeno-electric-guitar-strings_819947/

Κάνουν 14,40 για την ακρίβεια.  Ακριβές έχω πάρει επίσης τις thomastik Power Brights που δε μου άρεσαν. 

Τελικά πιο σταθερές ποιοτικά νομίζω ότι μου ήταν οι pyramid performance(στα 9 ευρώ) θα δώσω όμως ευκαιρία στο φτηνό σετ d addario 110 που όλοι λένε τα καλυτερα, ως all around χορδές. 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δώσε και μια ευκαιρία στις, ακόμη φτηνότερες, ghs boomers...

Τώρα που το λες έχω κι ένα τέτοιο σετ που είχα πάρει και δεν το έβαλα τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nestoras είπε

έφερα, είχα βάλει compensated vintage saddles. Είχα τέλειο intonation παντού 

 

Άρα είσαι διασπορεας πΣεβδον φημών  :)

 

 

6 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δώσε και μια ευκαιρία στις, ακόμη φτηνότερες, ghs boomers...

 

Γιατί?

Υπάρχει και ΑΛΛΗ μάρκα χορδών  ?

 

:):):)

 

Έξω από την πλάκα έχοντας αλλάξει χιλιάδες χορδΑι στη ζωή μου είναι σαφώς οι σταθερότερες σε ποιότητα.

 

και είναι και roundcore (μαλακες σα βούτυρο και γλυκές σαν μελιΕ :) )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου