Προς το περιεχόμενο

Behringer για laptop


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως εχει η κατασταση λοιπον:

Εχω εναν laptop ACER 3100 και τον θελω για καθαρα μουσικες εφαρμογες, οι οποιες επικεντρωνονται στα εξης πραγματα:

1) Ως πακετο για live ( με ενα midi controller και εναν VST host σαν το Cubase ) μαζι με τον κλασσικο μου hardware εξοπλισμο ( μην μιλησετε για κινδυνους σταθεροτητας του συστηματος, τους γνωριζω πολυ καλα ).

 

2) Ως μεσο ηχογραφησης στη δουλεια ( δουλευω σε ενα θεατρο, οπου πολλες φορες εχουν "μασημενα" μερη ). Η ποιοτητα εγγραφης που ειχα μεχρι σημερα ηταν καθαρα αναλογικη και με αριστα το 10, θα εβαζα 7. Επισης πολλες φορες μου εχει ζητηθει ηχογραφηση ολοκληρης παραστασης, οποτε αναγκαζομαι και χρησιμοποιω MD τα οποια πρεπει να μετατρεψω σε CDs μετα.

 

3) Ως προχειρο μεσο ηχογραφησης για τα βασικα σημεια demo, ωστε μετα να ερχομαι στο σπιτικο μου amateur στουντιακι και να δουλευω στην ιδεα με τον μεγαλο υπολογιστη..

 

Η build in καρτα ηχου, ολοι ξερουμε πως ειναι μια απο τις χειροτερες εφευρεσεις θορυβου, οποτε εξαρχης ηξερα πως θα επρεπ ενα την απομονωσω ( πεθανε βλαμμενη.. :lol: ).

 

Παμε λοιπον στο τι προυπολογισμο εχω.

Δινω, μεχρι 200Ε.

 

Παμε και στο τι εχω στο μυαλο μου:

Στο Ultragain Pro MIC2200 της Behringer

http://www.behringer.com/MIC2200/index.cfm?lang=ENG

Και στο U-Control UCA202 της ιδιας εταιριας:

http://www.behringer.com/UCA202/index.cfm?lang=ENG

 

Ποια ειναι τα κριτηρια αγορας;

 

1) Το Ultragain 2200 ειναι ενα αρκετα ευελικτο μηχανημα, αφου μου παρεχει 2 εισοδους με ενισχυση και μπορω να το δουλεψω ή για στερεοφωνικη ηχογραφηση με μικροφωνα ( πχ χορωδιες ) ή για DI ή για απλο line in. Εχοντας ακουσει καποια δειγματα και εχοντας και το ultragain mic 200, νομιζω πως με 130Ε δεν μπορω να βρω καλυτερο Microphone Preamplifier/Line Driver/DI Box.

2) Το U Control μεταφερεται ευκολα, ειναι USB και μου παρεχει ακριβως ο,τι θελω! 1 στερεο εισοδο, μια στερεο εξοδο και μια phone εξοδο. Ενταξει. η digital μπορει να χρησιμευσει στην περιπτωση που δουλεψω με τα MD rack ομως δεν ειναι κανονας. Δεν χρειαζομαι κατι παρπανω, αφου εχω USB MIDI και ετσι δεν εχω αναγκη μια καρτα με MIDI ελεγχο πανω. Επισης, ειναι ASIO κατι που σημαινει πως θα γλυτωσω αρκετο χρονο και θα εχω χαμηλο latency ( ακομα και με τους ASIO for All drivers ).

 

Προσοχη, δεν προκειται να κανω πολυκαναλες ηχογραφησεις και θελω μια ποιοτητα που να ξεκιναει απο 5 και να τελειωνει σε 8 ( με αριστα το 10 ).

Νομιζω πως με 180Ε εχω λυσει το προβλημα.

 

Αυτη ειναι η δικη μου προσεγγιση. Αν ομως υπαρχει μια πιο ευελικτη λυση στα 200Ε τοτε ειμαι διατεθειμενος να το ψαξω περισσοτερο.

 

Ευχαριστω για την υπομονη![/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/tascam_us_122_l.htm

 

Τι θα κάνεις με το MIC2200 και το UCA202 που δεν θα μπορεις να κάνεις με το 122 ? και νομίζω πως το 122 είναι καλύτερο 195943.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ως προς την U Control... +10!

Με 45 ευρώ πήρα μια καρτούλα που σύνδεσα στον "laptoN" μου σαν ένα memory stick και δουλεύει απροβλημάτηστα στα 11ms με ASIOforAll drivers!

 

Την χρειάστηκα σαν κύρια κάρτα για ένα DJ set (χρησιμοποιώντας την onboard για μόνιτορ) και τα σχόλια που άκουσα ήταν...

 

"Πρώτη φορά καταλαβαίνω τους στίχους!" κλπ.

 

Ούτε να το σκέφτεσαι.

 

Αν όμως οι Tascam καλύπτουν και τις άλλες ανάγκες σου, η συγκεκριμμένη εταιρία έχει παράδοση στον ήχο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά γιατί αγχώθηκες που δεν παίζουν με Media Center; Ξέρεις πολλούς που να έχουν Media Center, ειδικά σε laptop;

Ω,ναι κυκλοφορούν πολλά laptops ειδικά sony vaio με Media Center έτοιμα απ'την προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Αλλά γιατί αγχώθηκες που δεν παίζουν με Media Center; Ξέρεις πολλούς που να έχουν Media Center, ειδικά σε laptop; ]

 

μακαρι να ήξερα τι ειναι αυτό λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ήξερα τι ειναι αυτό λολ

To media center είναι μια ειδική έκδοση των windows γεμάτη με άχρηστες εφαρμογές :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου