Προς το περιεχόμενο

Behringer AB100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα μολις σημερα το εν λογω πεταλακι

Βασικα ηθελα να εχω σε μια κιθαρα τους 2 ενισχυτες μου να παιζουν ταυτοχρονα

Αυτο απλα αλλαζει ενισχυτη η τον Α η τον Β

Υπαρχει κανενα schematic για να μπορεσω να το κανω αυτο??

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶ν έχεις ή χρησιμοποιείς κάποιο πετάλι που φέρνει το σήμα σε επίπεδο line ή headphones ίσως μπορείς μετά απο αυτό απλά να συνδέσεις παράλληλα. Δέν το έχω δοκιμάσει, απλά μιά ιδέα δίνω.

 

αλλιώς υπάρχει το BEHRINGER DI20 άλλα θές και καλώδια xlr σε καρφί. Για ιδιοκατασκευή δέν ξέρω, ψάξε στο google για "splitter" + "guitar".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για να πειραματιστείς μπορείς να πάρεις ένα βυσματάκι απο καρφί αρσενικό σε δύο θυλικά, να συδέσεις κατευθείαν παράλληλα και να δείς άν και πώς επηρεάζεται ο ήχος. κόστος 1 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' για να πειραματιστείς μπορείς να πάρεις ένα βυσματάκι απο καρφί αρσενικό σε δύο θυλικά, να συδέσεις κατευθείαν παράλληλα και να δείς άν και πώς επηρεάζεται ο ήχος. κόστος 1 ευρώ.[/quote']

 

 

φοβαμαι πως κατι τετοιο δεν κανει :(

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Σίγουρα δεν κάνει' date=' θα ακούγεται η κιθάρα σου βέβαια αλλά ο ήχος θα είναι εντελώς μαύρο χάλι.[/quote']

 

Βασικά δεν κάνει επειδή οι μαγνήτες σου δεν μπορούν να οδηγήσουν και τις 2 εισόδους μαζί (και τα καλώδια που οδηγούν σε αυτές). Ο ήχος θα ακούγεται σαν να έχεις κλείσει κάπως το tone και λίγο πιο κάτω σε ένταση. Όχι ότι δεν θα ακούσεις τίποτα.

 

Φαντάσου (ένα υδραυλικό ανάλογο) ότι είναι σαν να προσπαθείς με ένα λεπτό σωληνάκι να τροφοδοτήσεις με νερό 2 βρύσες ταυτόχρονα. Όταν ανοίξουν και οι 2, η πίεση θα πέσει πολύ.

 

Αν όμως το σήμα είναι buffered π.χ. μετά από ένα πεταλάκι δεν θα έχεις κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Ίσως να προκύψει κάποιο πρόβλημα με θόρυβο αν δημιουργείται κάποιο ground loop αλλά όχι πρόβλημα λόγω της υψηλής αντίστασης εξόδου της κιθάρας. (Δεν χρειάζεται to σήμα να πάει σε επίπεδα line ή headphones).

 

Τώρα με το πεταλάκι που αγόρασες....μπορείς να το γυρίσεις πίσω? Αν ναί πάρε ένα καλό πεταλάκι (όχι κανένα true bypass όμως) και αυτή τη διχάλα μπορείς να του τη βάλεις στην έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πεταλάκι αυτό είναι ένα απλό selector, δηλαδή μπορείς να έχεις ή το Α ή το Β, όχι και τα δύο μαζί.

Αν μπορείς επίστρεψέ το και πάρε ένα DI box με τουλάχιστον δύο εξόδους, π.χ. αυτό εδώ της Behringer

http://www.behringer.com/DI20/index.cfm?lang=ENG

που έχει 10-15 ευρώ παραπάνω από το πεταλάκι που πήρες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που χρειαζεται ο φιλος μας ειναι ενα πεταλακι ΑΒΥ και οχι ενα απλο ΑΒ...

Επισης μπορεις να τσεκαρεις ορισμενα πεταλακια π.χ. chorus,delay,reverb που ειναι stereo. Δηλαδη εχουν ενα input και βγαζουν δυο output. Και με τετοιου ειδους πεταλακια θα κανεις αυτο που επιθυμεις ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που λές Κώστα δεν νομίζω να κάνει.

 

Εγώ θα έλεγα να κάνει το βήμα να δώσει λίγο παραπάνω λεφτά και να πάρει ένα λίγο καλύτερο πεταλάκι που θα του μείνει έτσι κι αλλιώς.

 

Π.χ. http://www.thomann.de/gr/boss_ch1_super_chorus.htm (89 Ευρώ)

 

Αυτό έχει έξοδο για 2 ενισχυτές, και είναι και boss. Επιπλέον αν κάποια στιγμή αποφασίσει να παίξει με ένα ενισχυτή (και όχι με 2) δεν θα του είναι άχρηστο. :wink:

 

EDIT: Με πρόλαβε o takisam :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual πάντως λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτόν τον σκοπό!

 

http://www.behringerdownload.de/DI20/DI20_ENG_Rev_A.pdf

 

Εκτός από αυτό, μπορεί, φυσικά, να το χρησιμοποιήσεις και σαν DI box για 2 πηγές!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου