Προς το περιεχόμενο

Colorsound Amps?


Flotzen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

τους μάζεψα λίγο γιατί έχουμε και σειΖμοι

 

20230112_174338.thumb.jpg.7190c222ff42dd26031d0aaed0057f37.jpg

Έχεις κάποια βάση απο κάτω και έχουν κλίση, ή απλά ακουμπάνε στον τοίχο; Γιατί φαίνονται κάπως "στον αέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mkm είπε

Έχεις κάποια βάση απο κάτω και έχουν κλίση, ή απλά ακουμπάνε στον τοίχο; Γιατί φαίνονται κάπως "στον αέρα".

απλά ακουμπάνε στον τοίχο, έχω και ένα μικρό λαστιχένιο wedge στο σημείο επαφής με τον τοίχο (για να μη λερώνεται ο τοίχος  :) )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επανέλθω μιας και η ερώτησή μου δεν απαντήθηκε.

Τι παίζει με το κάλυμμα (;) στον ενισχυτή που αφήνει μόνο δύο ανοίγματα (για micing;) ?

Είναι για να κόβει την ένταση, κάτι σαν φυσικό attenuator ή ειμαι τελειως off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mpamps είπε

Θα επανέλθω μιας και η ερώτησή μου δεν απαντήθηκε.

Τι παίζει με το κάλυμμα (;) στον ενισχυτή που αφήνει μόνο δύο ανοίγματα (για micing;) ?

Είναι για να κόβει την ένταση, κάτι σαν φυσικό attenuator ή ειμαι τελειως off;

 

Κοίταξα προσεκτικά τη φωτογραφία, μετά που έκανες την ερώτηση, και κατέληξα στο ότι είσαι off (ή εγώ είμαι off...). Βλέπω μια κλασικη γρύλια, που στη μέση έχει ένα κομμάτι ξύλο. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να μειώσει τα db. Αναμενω και εγώ την απάντηση...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εγώ μπερδεύτηκα. Άρα έχει 1 ηχείο ακριβώς εκεί που είναι η γρίλια. Οπότε αυτό που εγώ βλέπω σαν κόκκινο κάλυμμα δεν καλύπτει την έξοδο κάποιου ηχείου παρά μένω αυτό κομμάτι στη μέση. Είναι ντεκόρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mpamps είπε

Άρα έχει 1 ηχείο ακριβώς εκεί που είναι η γρίλια.

 

όχι.

έχει ένα ΜΕΓΑΦΩΝΟ εκεί που είναι η γρίλια  :)

το κομματι ξύλο που "χωρίζει " το μεγάφωνο στη μεση είναι διακοσμητικό. 

προσωπικά με βολεύει γιατί αν βάλεις μικρόφωνο στον ενισχυτή ακριβώς δίπλα σε αυτό  "κοιτάζει " ακριβώς το speaker sweet spot και έτσι γλυτώνεις και το μαρκάρισμα του που χαλάει τη μόστρα (δες το λευκό...τσιρότο στον tweed deluxe)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για τους ενισχυτές του Ανδρέα, ως κάτοχος του 1ου Stingray με την τελική του σημερινή μορφή (αν εξαιρέσουμε το πρωτότυπο), με σιγουριά μπορώ να πω ότι στον ήχο των ενισχυτών του, με ένα μαγικό τρόπο περνάει το μεράκι που έχει ο Ανδρέας, η υπομονή στο να ακούει τι θέλει ο πελάτης και να προσπαθεί να το κάνει και η φιλοτιμία του.

Μετά από ατελείωτες ώρες συζητήσεων, καφέδων και μαλακίας που μας δέρνει σχετικά με τον ήχο που ψάχνουμε, χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν έδωσα τα λεφτά μου για να πάρω τον Fender Deluxe Reverb και σας πληροφορώ ότι το συγκριτικό test μεταξύ του Fender και του Stingray έγινε, ειδάλλως δεν θα μου έφευγε η απορία.

 

Τέλος πρόσφατα με τον Ανδρέα κάναμε και ένα face lift στον Stingray (στη σελ 6 του Post θα τον δείτε στην αρχική του μορφή) και τα περί μαλακίας που ανέφερα πιο πάνω με οδήγησαν στο να τον δοκιμάσω με 6V6.... ο ενισχυτής αν πριν σκότωνε, τώρα είναι serial killer - Σκοτώνει μετά μανίας. 

 

 

IMG_20221118_192922.jpg

IMG_20221118_224022.jpg

CV-STINGRAY-SLANTED.jpg

Επεξεργασμένο από koap4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως μας βρηκες sf , έχω κι εγω εναν stingray με tweed εμφανιση. αναμενουμε εντυπωσεις κι αλλες( voicings, reverb) .......... Θα βγαλω και γω μια φωτο για το καλο μολις ερθει και ηπολυαναμενομενη καμπινα για να ερθουν φουστα μπλουζα κεφαλη και ηχειο

Επεξεργασμένο από geka
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου