Προς το περιεχόμενο

Τι κιθάρες έχετε;


Superfunk

Τι μαρκα (ηλεκτρικες) ΚΙΘΑΡΕΣ εχετε?  

111 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μαρκα (ηλεκτρικες) ΚΙΘΑΡΕΣ εχετε?

  2. 2. Τι τυπο (ηλεκτρικης) κιθαρας εχετε

    • STRAT
    • TELE
    • JAZZMASTER
    • JAGUAR
    • MUSTANG
    • LES PAUL (ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ & τα αντιγραφα τυπου PRS)
    • SG
    • FULL HOLLOW BODY (Gibson style jazz archtops &ES 330,ES125 style,Gretsch,Rickenbacker etc.)
    • SEMI HOLLOW BODY (Gibson style ES335 & similar)
    • FIREBIRD
    • EXPLORER
    • ΜΑΧΟΓΚΑΝΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ
  3. 3. Ποσες συνολικα (ηλεκτρικες) κιθαρες εχετε?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Αετός είπε

Θα ήταν ενδιαφέρον,να έλεγε ο καθένας,εδώ η σε άλλο thread,σε ποιά κιθάρα,θα πήγαινε απευθείας,το χέρι του,για να παίξει και να γουστάρει.

Σε μία και όχι,ναί μεν αλλά...

 

Άτοπο Δημήτρη μου, γιατί εξαρτάται από το τι θέλει να παίξει κάθε φορά.

Αν θέλει μέταλ θα πιάσει άλλη κιθάρα από το αν θέλει να παίξει τζαζ.

Εγώ ας πούμε, που κάθε τόσο "αλλάζω κατεύθυνση", πιάνω όποια με πάει καλύτερα εκεί που θέλω να πάω ανάλογα την περίπτωση.

Les Paul, SG, σκάφος, Peavey με μονούς (έχω να την πιάσω καμιά 15αριά χρόνια αυτή).

 

Είναι σαν να ρωτάς "ποια θεωρείτε πιο all around από τις κιθάρες σας".

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Άτοπο Δημήτρη μου, γιατί εξαρτάται από το τι θέλει να παίξει.

Αν θέλει μέταλ θα πιάσει άλλη κιθάρα από το αν θέλει να παίξει τζαζ.

Εγώ ας πούμε, που κάθε τόσο "αλλάζω κατεύθυνση", πιάνω όποια με πάει καλύτερα εκεί που θέλω να πάω ανάλογα την περίπτωση.

Les Paul, SG, σκάφος, Peavey με μονούς (έχω να την πιάσω καμιά 15αριά χρόνια αυτή).

 

Είναι σαν να ρωτάς "ποια θεωρείτε πιο all around από τις κιθάρες σας".

Στράτο,όχι,δεν εννοώ,ποιό είναι το πιό all-around όργανο.

Εννοώ, βάσει της μουσικής,που θέλει να παίξει κάποιος,που πάει το χέρι του απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Αετός είπε

ήταν ενδιαφέρον,να έλεγε ο καθένας,εδώ η σε άλλο thread,σε ποιά κιθάρα,θα πήγαινε απευθείας,το χέρι του,για να παίξει και να γουστάρει.

Σε μία και όχι,ναί μεν αλλά...

 

Εύκολο.

Την 8502 Tele και την strat plus.

Ετσι κι αλλιώς ποτέ μου δεν χρειάστηκα κάτι παραπάνω από μια καλή Tele και μια καλή strat και αυτες οι 2 είναι οι καλύτερες που έχω παίξει ποτέ μου.

 

Οι υπόλοιπες είναι για γκαρνταρόμπα  :)

 

Τώρα αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ και αυτών των 2 φυσικά την Tele γιατί απλά....δεν υπάρχει ζωή χωρίς Tele :)

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Αετός είπε

Στράτο,όχι,δεν εννοώ,ποιό είναι το πιό all-around όργανο.

Εννοώ, βάσει της μουσικής,που θέλει να παίξει κάποιος,που πάει το χέρι του απευθείας.

 

Το κατάλαβα, αλλά εγώ θέλω να παίξω πολλά είδη.

Και jazz και fusion, και ροκ, και hard rock, και blues, και funk, και ολίγον metal, και ....

Εξαρτάται από την όρεξη της ημέρας ποια θα διαλέξω (συνήθως όποια είναι εκτός θήκης, πάνω στο μοναδικό μου stand).

 

Πάντως η πιο βολική από όλες (και πολύ all around ταυτόχρονα) είναι η SG hands down.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το κατάλαβα, αλλά εγώ θέλω να παίξω πολλά είδη.

Και jazz και fusion, και ροκ, και hard rock, και blues, και funk, και ολίγον metal, και ....

Εξαρτάται από την όρεξη της ημέρας ποια θα διαλέξω (συνήθως όποια είναι εκτός θήκης, πάνω στο μοναδικό μου stand).

Με έσκασες ρε άνθρωπε!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αετός είπε

Με έσκασες ρε άνθρωπε!

 

Πριν γράψεις, σε είχα ξεσκάσει.:classic_tongue:

Άλλαξα το προηγούμενο ποστ μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Αετός είπε

Αγαπητέ Ηλία @ez ένα review για τους Florance της Strat αν θές.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον,να έλεγε ο καθένας,εδώ η σε άλλο thread,σε ποιά κιθάρα,θα πήγαινε απευθείας,το χέρι του,για να παίξει και να γουστάρει.

Σε μία και όχι,ναί μεν αλλά...

Ευχαρίστως, αφού σημειώσω πως είναι δικές μου απόψεις και σκέψεις διαμορφωμένες απο εμπειρία πάλκου (και όχι μόνο "κλινικών" συνθηκών στουντίου, τεστ δωματίου κλπ.) παίζοντας κυρίως blues. Το συγκεκριμμένο στρατ σετ το πήρα λίγους μόνο μήνες πριν απο τον απροσδόκητο χαμό του Φλόρανς. Έχω κι έναν Tele '50 flatople bridge και ένα σετ Voodoo '59 hums, είχα και άλλα σετ παλιότερα. Τα αναφέρω γιατί πίνω νερό στο όνομα του και θα αγόραζα δικούς του μαγνήτες με κλειστα μάτια, αν και πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει λόγω του θανάτου του.

Το στρατ σετ είναι απλά κορυφαίο, η κιθάρα μου μέχρι να έρθει το δικό του σετ φορούσαν Toneriders που μου φαινόταν αρκούντως συμπαθείς και επαρκείς, όταν τους άλλαξα έβαλα τα γέλια, χωρίς πλάκα. Σαν χαζός καθόμουν και άκουγα την αδιανόητη διαφορά σε όλα τα επίπεδα. Απο κείνη τη μέρα δεν έχω πειράξει τίποτε στην κιθάρα. Νομίζω είναι το 60ς σετ, 5.8Κ ο νεκ και γύρω στα 6 οι άλλοι δυο. Είχα την τύχη να περάσουν απο τα χέρια μου πολλοί μαγνήτες πρώτης γραμμής, Ron Ellis, Jim Rolph, Alan Hamel, Fred Stuart και φυσικά οι πιο γνωστοί Lollar, Fralin κλπ. Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες, να τονίσω όμως πως τον πρώτο και σημαντικότερο ρόλο τον παίζει το ίδιο το όργανο, ένα καλό σετ μαγνήτες θα το αναδείξουν στο έπακρο.

Σκέψεις για τον ήχο των καλών μαγνητών. Πρώτα, με σειρά κατάταξης σε τονικές περιοχές, διαθέτουν μεσαία>μπάσα>πρίμα. Είναι εντυπωσιακό το πόσα μεσαία έχουν οι επιλογές των μπουτικάδων αλλά και τα αποθέματα χαμηλών στο άγγιγμα.

Τα 3 στοιχεία που -για μένα- διαφοροποιούν τον αληθινά σπουδαίο και ξεχωριστό μαγνήτη αλλά και δικαιώνουν τον μύθο που διακρίνει τους ακριβούς τυλιχτάδες, είναι τα εξής.

1. Η νότα, πάντα σου δίνει την αίσθηση πως είναι τυλιγμένη σε μια φουσκίτσα απο αρμονικές κι έχει εξαιρετική διαύγεια και παρουσία με κάποια ψευδαίσθηση βάθους.

2. Ακούνε και ανταποκρίνονται εντυπωσιακά στις δυναμικές του παιξίματος, τονίζοντας κάθε μικροαλλαγή χωρίς να θολώνουν τον ήχο με τις μεταβολές των ποτς της κιθάρας.

3. Δε γονατίζουν ποτέ κάτω απο πίεση και δεν "κρεμάνε" τον μουσικό, όσο, ό,τι και όποτε ζητήσεις μοιάζουν να το έχουν, ακόμα και κει που λες εδώ τερμάτισε.

Οι Φλόρανς (και όχι μόνο) είναι τόσο καλοί.

 

 

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Yamaha 121g
-Squier 51 (tonerider rocksong/Q pickups)
-Squier bullet mustang (tonerider generator)
-Squier Telecaster classic vibe 60s custom (Q pickups A5)
-Squier Telecaster classic vibe 70s custom (bare knuckles true grit)
-Epiphone les paul standard plustop pro (tonerider alnico 2 classic)
-Epiphone g-400 (probucker 2,3)
-Fender standard telecaster (Q pickups A2/A5)
-Fender american special stratocaster (Q pickups A2-5 mixed)
-Fender american deluxe stratocaster 2008
-Fender deluxe telecaster thinline
-Gretcsh G5222 (filtertron)
-Prs se 24 custom (tonerider bermingham)
-Prs se 245 standard (tonerider AC4 classic)
-Vintage V52BS (dimarzio Area T/Area hot T)
 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ez είπε

Ευχαρίστως, αφού σημειώσω πως είναι δικές μου απόψεις και σκέψεις διαμορφωμένες απο εμπειρία πάλκου (και όχι μόνο "κλινικών" συνθηκών στουντίου, τεστ δωματίου κλπ.) παίζοντας κυρίως blues. Το συγκεκριμμένο στρατ σετ το πήρα λίγους μόνο μήνες πριν απο τον απροσδόκητο χαμό του Φλόρανς. Έχω κι έναν Tele '50 flatople bridge και ένα σετ Voodoo '59 hums, είχα και άλλα σετ παλιότερα. Τα αναφέρω γιατί πίνω νερό στο όνομα του και θα αγόραζα δικούς του μαγνήτες με κλειστα μάτια, αν και πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει λόγω του θανάτου του.

Το στρατ σετ είναι απλά κορυφαίο, η κιθάρα μου μέχρι να έρθει το δικό του σετ φορούσαν Toneriders που μου φαινόταν αρκούντως συμπαθείς και επαρκείς, όταν τους άλλαξα έβαλα τα γέλια, χωρίς πλάκα. Σαν χαζός καθόμουν και άκουγα την αδιανόητη διαφορά σε όλα τα επίπεδα. Απο κείνη τη μέρα δεν έχω πειράξει τίποτε στην κιθάρα. Νομίζω είναι το 60ς σετ, 5.8Κ ο νεκ και γύρω στα 6 οι άλλοι δυο. Είχα την τύχη να περάσουν απο τα χέρια μου πολλοί μαγνήτες πρώτης γραμμής, Ron Ellis, Jim Rolph, Alan Hamel, Fred Stuart και φυσικά οι πιο γνωστοί Lollar, Fralin κλπ. Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες, να τονίσω όμως πως τον πρώτο και σημαντικότερο ρόλο τον παίζει το ίδιο το όργανο, ένα καλό σετ μαγνήτες θα το αναδείξουν στο έπακρο.

Σκέψεις για τον ήχο των καλών μαγνητών. Πρώτα, με σειρά κατάταξης σε τονικές περιοχές, διαθέτουν μεσαία>μπάσα>πρίμα. Είναι εντυπωσιακό το πόσα μεσαία έχουν οι επιλογές των μπουτικάδων αλλά και τα αποθέματα χαμηλών στο άγγιγμα.

Τα 3 στοιχεία που -για μένα- διαφοροποιούν τον αληθινά σπουδαίο και ξεχωριστό μαγνήτη αλλά και δικαιώνουν τον μύθο που διακρίνει τους ακριβούς τυλιχτάδες, είναι τα εξής.

1. Η νότα, πάντα σου δίνει την αίσθηση πως είναι τυλιγμένη σε μια φουσκίτσα απο αρμονικές κι έχει εξαιρετική διαύγεια και παρουσία με κάποια ψευδαίσθηση βάθους.

2. Ακούνε και ανταποκρίνονται εντυπωσιακά στις δυναμικές του παιξίματος, τονίζοντας κάθε μικροαλλαγή χωρίς να θολώνουν τον ήχο με τις μεταβολές των ποτς της κιθάρας.

3. Δε γονατίζουν ποτέ κάτω απο πίεση και δεν "κρεμάνε" τον μουσικό, όσο, ό,τι και όποτε ζητήσεις μοιάζουν να το έχουν, ακόμα και κει που λες εδώ τερμάτισε.

Οι Φλόρανς (και όχι μόνο) είναι τόσο καλοί.

 

 

Σ' ευχαριστώ Ηλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου