Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μπάσσου για ηχογράφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum! Λοιπόν στα μέσα Μαϊου μπαίνουμε σε studio για να γράψουμε 9 δικά μας κομμάτια. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω με ποιο μπάσσο αξίζει να γράψω. Το ιδανικό θα ήταν ένα Rick αλλά δεν έχω 2000+ ευρώ πρόχειρα. Τα μπάσσα που έχω είναι ένα Schecter Stiletto extreme 4χορδο και ένα Standard P-bass επίσης 4χορδο που ανήκει σε φίλο αλλά θα το δανείσει. Η μουσική είναι hard rock/stoner/post σε κούρδισμα μισό τόνο κάτω. Από εφφέ χρησιμοποιώ ένα Bass Big Muff και ένα Micro Q-tron. Θα πρέπει να ηχογραφήσω ολα τα κομμάτια με το ίδιο μπάσσο. Έσεις ποιο θα προτείνατε να χρησιμοποιήσω;

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω κάπως έτσι το κόβω απλά τα θέματα είναι 2:1)απόσο ξέρω οι χορδές είναι αυτές που φόραγε όταν το αγόρασε απτό Θωμά ο φίλος και δεν είναι σεταρισμένες στο μισό τόνο κάτω και 2)μια φορά που το έπαιξα στο προβάδικο έγινε του subwoofer το κάγκελο από τη μι χορδή, κόντεψα να γκρεμίσω τον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μόνη απάντηση στο ερώτημα σου είναι: θα δοκιμάσεις και τα δύο και όποιο κάτσει και όπου κάτσει. Δεν υπάρχει θεωρητική απάντηση γράψε με αυτό ή το άλλο. Μόνο επί του πρακτέου.  

 

 

ΥΓ: Ήμαρτον με αυτά τα drop κούρδισματα  ;D ;D ;D (τσακίζουν το σονάρισμα του οργάνου). Αν δεν μπορεί να τα πει ο τραγουδιστής, αλλάξτε τόνους. Αν δεν μπορεί και από εκεί... αλλάξτε τραγουδιστή  ;D

 

Άμα θέλετε έξτρα χαμηλά να είναι καλά τα πεντάχορδα, τα εξάχορδα μπάσα και οι επτάχορδες κιθάρες  ;) ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ δε διαφωνώ ότι είναι πιο πολύ θέμα πρακτικό απλά απόσο ξέρω το Schecter μου με το P-bass έχουν και μια διαφορά τιμής ~300 ευρώ και υπέθεσα ότι από αυτό και μόνο το P-bass είναι μονόδρομος. Τα χαμηλά κουρδίσματα κόβουν κώλους imo και δεν είναι θέμα τραγουδιστή απλά μας αρέσει πιο πολύ ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω κάπως έτσι το κόβω απλά τα θέματα είναι 2:1)απόσο ξέρω οι χορδές είναι αυτές που φόραγε όταν το αγόρασε απτό Θωμά ο φίλος και δεν είναι σεταρισμένες στο μισό τόνο κάτω και 2)μια φορά που το έπαιξα στο προβάδικο έγινε του subwoofer το κάγκελο από τη μι χορδή, κόντεψα να γκρεμίσω τον τοίχο.

 

Το 1) λυνεται: Μεχρι τα μεσα Μαιου φανταζομαι προλαβαινετε να αλλαξετε χορδες και να το σεταρετε. Αυτο ουτως η αλλως πρεπει να γινει με οποιο οργανο κι αν μπεις να γραψεις.

 

Το 2) δεν καταλαβαινω γιατι ειναι προβλημα. ;D

 

ΥΓ: Ήμαρτον με αυτά τα drop κούρδισματα  ;D ;D ;D (τσακίζουν το σονάρισμα του οργάνου). Αν δεν μπορεί να τα πει ο τραγουδιστής, αλλάξτε τόνους. Αν δεν μπορεί και από εκεί... αλλάξτε τραγουδιστή  ;D

 

Καλα, μισο τονο κατω δεν ειναι δα και τιποτα τραγικο, το μισο ροκ ετσι παιζεται. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διαφορά τιμής μπορεί να έχουν, αλλά να στο πω πολύ απλά: Το πως παίζουν το ξέρεις μόνο εσύ. Εγώ δεν μπορώ να ξέρω αν πχ το P σου έχει dead spots εκεί προς το F με F#, που είναι «κλασικό» κουσούρι των Fender. Ή αν το ένα είναι «ψοφιμάκι» και το άλλο δεν είναι...

 

Αλλά και πάλι ακόμα και έτσι μόνο όταν τα γράψεις θα ξέρεις ποιο θα σου κάνει την δουλειά. Πολλές φορές στο στούντιο έχω βρεθεί προ «εκπλήξεων» με όργανα που έπαιζαν καλά, αλλά στο γράψιμο δεν ήταν αυτό που ήθελα για το κομμάτι.    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οκ άρα μέχρι στιγμής έχω μια ψήφο για το P-bass. Περιμένω λοιπόν να μαζευτούν 5-6 ακόμα γνώμες και αποφασίζω.

 

Πάρε ακόμη μία (ψήφο) και από εμένα για το Fender.

Βλέπεις Fender....είναι καλό!! (από κάπου το έκλεψα αυτό)  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωταρχικο ρολο για 'μενα εχει να δοκιμασεις να γραψεις με αυτο που σε βολευει πιο πολυ στο παιξιμο.

Κανε την πρωτη εγγραφη με αυτο , ακου τι μπορει να κανει και ο ηχοληπτης απο θεμα επεξεργασιας και αν το αποτελεσμα ειναι τοσο εκτος απο τα γουστα σου τοτε αλλαξε οργανο .

Ασε που αν ακουσεις 2 τελικες μιξεις , μια με το 'ακριβο' και μια με το 'φθηνο' χωρις να ξερεις ποιο ειναι ποιο , δυσκολα θα καταλαβεις διαφορα.

Οποτε μην το πολυσκεφτεσαι , πατηστε record , μονο ετσι θα καταλαβεις. :)

\' InfraVision - When Everything Is Worth \' 2011 album

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου