Προς το περιεχόμενο

Ξεκολλάει η ταστιέρα??? Gibson Les Paul Traditional 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κολλαει ,ξεκολλάει,ξανακολλαει..... ότι θες γινεται αν έχεις λεφτα. 😁

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θελεις να ρωτησεις?

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Κολλαει ,ξεκολλάει,ξανακολλαει..... ότι θες γινεται αν έχεις λεφτα. 😁

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θελεις να ρωτησεις?

Προκειται να αγορασω μεταχειρισμενη την συγκεκριμενη κιθαρα.Ο ανθρωπος μου εστειλε την φωτογραφία και παρατήρησα οτι στο τελος του binding εκει στο nut υπαρχει ενα μικρο κενο μεταξυ ταστιερας και λαιμου.Με κανει σκεπτικο αν πρεπει να προχωρησω σε αγορα της...αυτος μου λεει ειναι μονο αισθητικο κομματι και δεν υπαρχει θεμα στο playability..εγω απο την αλλη φοβαμαι μηπως αρχίσει και προχωραει αυτο με τον καιρο και ανοιγει περισσοτερο...σε τι μπορει να οφειλεται?Θεωρειται σοβαρο?προτασεις για luthiers Αθηνα και Θεσσαλονικη που να ξερουν να την επισκευασουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω τιποτα περισσοτερο απο ενα "μάζεμα" του πλαστικου binding.

Αν ειχε ξεκολλησει η ταστιερα σε εκεινο το σημειο η κιθαρα απλα δεν θα παιζονταν μια και θα εβρισκαν τα ,σηκωμενα,ταστα πανω στις χορδες.

 

Η φωτο ειναι χάλια ομως και δεν βγαζεις ακρη,πες να σου στειλουν μια ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΗ και ΚΑΘΑΡΗ απο το συγκεκριμενο σημειο

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι καλό να δώσετε ένα ραντεβού, με τον υποψήφιο πωλητή, σε έναν Luthier της επιλογής σου, ώστε να τσεκάρει την κιθάρα πριν γίνει η συνάλλαγή.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_4864.thumb.JPG.d307bf526e98cada4b677808a8de6df4.JPGIMG_4866.thumb.JPG.5a564109070ea9626230aee039263d14.JPGIMG_4862.thumb.JPG.86cb450c79f04621eaf75b1c337f9b9f.JPG

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν βλεπω τιποτα περισσοτερο απο ενα "μάζεμα" του πλαστικου binding.

Αν ειχε ξεκολλησει η ταστιερα σε εκεινο το σημειο η κιθαρα απλα δεν θα παιζονταν μια και θα εβρισκαν τα ,σηκωμενα,ταστα πανω στις χορδες.

 

Η φωτο ειναι χάλια ομως και δεν βγαζεις ακρη,πες να σου στειλουν μια ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΗ και ΚΑΘΑΡΗ απο το συγκεκριμενο σημειο

 

μου εστειλε περισσοτερες φωτογραφίες.Νομίζω εχεις δίκιο ειναι ή μάζεμα του binding ή κατασκευαστικη αστοχία της Gibson συχνό φαινόμενο...ειμαι μαθημενος στις ESP made in japan...

26 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ίσως είναι καλό να δώσετε ένα ραντεβού, με τον υποψήφιο πωλητή, σε έναν Luthier της επιλογής σου, ώστε να τσεκάρει την κιθάρα πριν γίνει η συνάλλαγή.

Σ ευχαριστώ για την συμβουλη αλλα μαλλον οι καθαροτερες φωτογραφιες ελυσαν το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
46 λεπτά πριν, Κώστας90 είπε

 οι καθαροτερες φωτογραφιες ελυσαν το προβλημα.

Όπως το είδες και εσύ το όργανο είναι  μια χαρά. Οπότε τις ευχές μας, καλορίζικο και καλόπαιχτο.

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 ώρες πριν, Κώστας90 είπε

Πλάκα πλάκα προτείνετε μου κάποιον καλό Luthier για refreting και επιδιορθώσεις γενικά.

Αν είσαι Αθήνα, καλό όνομα για τέτοιες δουλειές έχει ο Οικονομάκης (Enigma)- είναι στη Νέα Σμύρνη.

Δεν έχει τύχει να χρειαστώ τις υπηρεσίες του, αλλά είναι γνωστός by reputation. 

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου