Προς το περιεχόμενο

Locking tuners για Epiphone Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

θα ηθελα την αποψη σας (απο τους κιθαριστες του φορουμ) για μια μετατροπη που θελω να κανω σε μια κιθαρα μου.

Ειμαι κατεξοχην πιανιστας αλλα τα καταφερνω πολυ καλα και στην κιθαρα και μεχρι στιγμης εχω μαζεψει 3-4 ηλεκτρικες.

 

Εχω αγορασει λοιπον μια Epiphone Les Paul UltraII η οποια ενω για τα λεφτα της ειναι μια χαρα, με ενοχλει πολυ το γεγονος οτι δεν κραταει το κουρδισμα οσο θα ηθελα. Δηλαδη αν αποφασισεις να σολαρεις για κανα τεταρτο θες κουρδισμα επειγοντως καθως η σολ θα εχει παει κοντα στο φα #.

 

Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε καποια καλα locking κλειδια για αυτη την κιθαρα. Σιγουρα η τιμη τους θα πρεπει να ειναι σε λογικα πλαισια δεδομενου οτι δεν θα βαλω κλειδια 500 ευρω σε μια κιθαρα που η τιμη της ειναι 500 ευρω!

 

Υπαρχει κατι που να αξιζει τον κοπο ή να το ξεχασω?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lock κλειδια μπορεις ανετα να βρεις, αλλα να σε ρωτησω, οι χορδες σου ειναι σωστα περασμενες? τα κλειδια ειναι σφιγμενα? και σε μη lock κλειδια, μπορεις να εχεις καλο αποτελεσμα, αν φροντισεις η χορδη να κανει τουλαχιστον 2-3 στροφες γυρω απ το κλειδι (οχι ομως πανω απο 5-6..) και να περαστει ομοιομορφα..

Τσεκαρε στην αρχη αυτου του αρθρου για πιο πολλες λεπτομερειες..

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

ή αν σε μπερδέψουν οι λεπτομέρειες, πολυ απλά, δες αυτο

 

 

δώσε βαση απ το 1.30 κ μετα, κ επισης στο 3.30 οπου λεει για το 'stretching' των χορδών, σημαντικο στοιχειο για να μην ξεκουρδιζονται....

 

οκ, μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις  καποια locking tuners της Gotoh πχ, αλλα ο νουμερο 1 λογος που οι χορδες χανουν τη νοτα τους ευκολα, ειναι οτι δεν εχουν περαστει σωστα, και οχι τα κλειδια...

 

 

(το 'for dummies' ηταν στον τιτλο του βιντεο. φυσικα και δεν υποννοω τπτ ετσι? πιστευω ειναι πολυ καλο και επεξηγηματικο..:) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lock κλειδια μπορεις ανετα να βρεις, αλλα να σε ρωτησω, οι χορδες σου ειναι σωστα περασμενες? τα κλειδια ειναι σφιγμενα? και σε μη lock κλειδια, μπορεις να εχεις καλο αποτελεσμα, αν φροντισεις η χορδη να κανει τουλαχιστον 2-3 στροφες γυρω απ το κλειδι (οχι ομως πανω απο 5-6..) και να περαστει ομοιομορφα..

Τσεκαρε στην αρχη αυτου του αρθρου για πιο πολλες λεπτομερειες..

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

ή αν σε μπερδέψουν οι λεπτομέρειες, πολυ απλά, δες αυτο

 

 

δώσε βαση απ το 1.30 κ μετα, κ επισης στο 3.30 οπου λεει για το 'stretching' των χορδών, σημαντικο στοιχειο για να μην ξεκουρδιζονται....

 

οκ, μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις  καποια locking tuners της Gotoh πχ, αλλα ο νουμερο 1 λογος που οι χορδες χανουν τη νοτα τους ευκολα, ειναι οτι δεν εχουν περαστει σωστα, και οχι τα κλειδια...

 

 

(το 'for dummies' ηταν στον τιτλο του βιντεο. φυσικα και δεν υποννοω τπτ ετσι? πιστευω ειναι πολυ καλο και επεξηγηματικο..:) )

 

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Γνωριζω γενικα πως να περναω χορδες, και στη συγκεκριμενη κιθαρα ειναι σωστα περασμενες με τις καταλληλες στροφες και με τσακισμα στην καθε χορδη ωστε να κραταει καλυτερο κουρδισμα. Για την ακριβεια, εχω δοκιμασει μεχρι και να βαλω μολυβι στο nut για να κραταει καλυτερο κουρδισμα.

Το μονο που δεν εχω κανει σχολαστικα ειναι το stretching αλλα πιστευω οτι μαλλον εχω συνηθισει απο την Ibanez μου που δεν ξεκουρδιζεται με τιποτα.

 

Τα locking κλειδια θα μου δωσουν τη δυνατοτητα να κραταει το κουρδισμα η κιθαρα σε επιπεδα οπως μια κιθαρα με Floyd Rose πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα locking κλειδια θα μου δωσουν τη δυνατοτητα να κραταει το κουρδισμα η κιθαρα σε επιπεδα οπως μια κιθαρα με Floyd Rose πχ?

 

όχι. άλλο τα Lock κλειδια, κ αλλο το floyd rose.

κ με τα lock κλειδια, παλι θα ειχες θεματα ...

 

Πάντως, μιας και δεν έκανες το stretching ως τωρα, δες λιγο και αυτο το βιντεο...

 

 

Δώσε μεγάλη βάση στο 6.50 κ μετα όπου λέει για το 'always tune upward' (θα καταλάβεις οταν δεις το βιντεο). πολυ σημαντικο σημείο, που οποιος το παραβλέπει θα εχει παντα προβληματα ξεκουρδισματος.. καντο απο δω κ περα μαζι με το streching των χορδων και δεν νομιζω να χρειαστει ν αλλαξεις κλειδια... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τα κλειδια ησυχα και πηγαινε σε εναν μαστορα να σου κοψει ενα ΣΟΒΑΡΟ nut,στο 99% αυτο φταιει αν η κιθαρα ξεκουρδιζει,αν εχεις κακα κομμενο nut ουτε τα locking ουτε τα...lock θα σε σωσουν,τα κλειδια της κιθαρας σου ειναι μια χαρα (in fact δεν νομιζω καν να υπαρχουν "κακα" κλειδια στις μερες μας).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α) Χωρίς καλό stretching των χορδών όταν τις αλλάζεις, μην περιμένεις να κρατάει κούρδισμα καμμία κιθάρα.

 

β) Το nut χρειάζεται δουλειά στο 99% των φτηνών κιθαρών.

 

γ) Δες και τα σελάκια της γέφυρας, γιατί μπορεί να φταίνε (και) αυτά για το ξεκούρδισμα. Σε πολλές φτηνές LP οι εγκοπές στη γέφυρα θέλουν γυάλισμα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου