Προς το περιεχόμενο

Guitar sound in recording


PAL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ κόπο... νομίζω κατάφερα επιτέλους να βγάλω έναν αρκετά αξιοπρεπή ήχο στην κιθάρα σε συνάρτηση πάντα βέβαια με το low budget setup που έχω + την αμπαλοσύνη. Κάθε ιδέα, σχόλιο, παρατήρηση για παραπάνω βελτίωση καλοδεχούμενη. Το chain όπως ακούγεται είναι το παρακάτω:

 

 Ibanez SA260FM -> Presonus BlueTube -> Rocktron G100 -> XENYX Q802 -> Sound Card

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε Pal? Θα μας πάρεις τη δουλειά και τη δόξα??

Παίζεις πολύ καλά, εύγε!

 

Ο ήχος είναι καλός και τα εφέ ακόμα καλύτερα. Στην θέση σου θα τον μπούσταρα λίγο παραπάνω με ovedrive, και θα έδινα παραπάνω πρίμα, ώστε να αναπνεύσει και να γίνει πιο "διαυγής".

 

Πολύ ωραίο κομμάτι! Καινούργιο?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι έγινε ρε Pal? Θα μας πάρεις τη δουλειά και τη δόξα??

 

τη δικιά σου και του φίλου σου του David μαζί !

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανο ωραιο κομματι κατ αρχας με ωραιο feeling και ωραιο τραγουδισμα για τα γουστα μου. και η κιθαρα ωραια. σαν παρατηρησεις παρε υποψη σου αυτα που σου πε ο γιωργος πιο πανω γτ εγω δεν σκαμπαζω και πολλα από τέτοιο παίξιμο. Σαν εφε καλά είναι πιστεύω. 

Πιο μπακαλικα θα ελεγα μονο τα εξής:

- να ξεφοβηθεις οταν παιζεις κιθαρα leads για να σου βγαινουν οι δυναμικές, ακόμα και όταν παίζεις 2 νότες μόνο. όχι δλδ σαν leads στο συνθ , αν και εκεί υπάρχουν οι δυναμικές ειδικά σε analog

- στο ρεφραιν εκει που μπαινουν τα πολλα μαζι που ναι πολυ ωραιο εγω θα βαζα λίγο πιο στερεοφωνικο αυτο το arpeggiator που έχεις στο συνθ και πιο μπροστά και τα άλλα δεξια αριστερα. στην μια μεριά θα έβαζα σίγουρα σκέτα παχιά κιθαριστικά ακόρντα βρωμικά ακόμα και ανοιχτά  με μπόλικο delay και παιγμένα απλά χωρίς πολύ ρυθμό να δέσουν το γλυκό. πισω στο panning για το κλίμα . και στην άλλη τα υπόλοιπα. στο κέντρο ότι έχεις τα μπάσα που στο λαπτοπ τωρα δεν τ ακουω. το λαπτοπ φταιει.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, gkourmoul1 said:

Ο ήχος είναι καλός και τα εφέ ακόμα καλύτερα. Στην θέση σου θα τον μπούσταρα λίγο παραπάνω με ovedrive, και θα έδινα παραπάνω πρίμα, ώστε να αναπνεύσει και να γίνει πιο "διαυγής".

 

Πολύ ωραίο κομμάτι! Καινούργιο?

 

Θα δοκιμάσω overdrive και πρίμα... αλλά πού;.. και πόσο;

 

Όσο αφορά το κομμάτι είχα ένα απλό θέμα σε loop που το χρησιμοποιούσα για να πειραματίζομαι με την κιθάρα και το ήχο... και πάνω στον πειραματισμό το σκ  προέκυψε κάτι πιο συνολικό... του κούμπωσα και 4-5 στιχάκια και έτοιμο... το πρόβλημα ξέρεις πιο είναι;;;.... Πρέπει να γράψω νέο loop τώρα για να έχω να πειραματίζομαι με την κιθάρα 😀😂

22 minutes ago, dimsonic said:

τη δικιά σου και του φίλου σου του David μαζί !

 

David??????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, geka said:

- να ξεφοβηθεις οταν παιζεις κιθαρα leads για να σου βγαινουν οι δυναμικές, ακόμα και όταν παίζεις 2 νότες μόνο. όχι δλδ σαν leads στο συνθ , αν και εκεί υπάρχουν οι δυναμικές ειδικά σε analog

 

Συμφωνώ!

 

15 minutes ago, geka said:

- στο ρεφραιν εκει που μπαινουν τα πολλα μαζι που ναι πολυ ωραιο εγω θα βαζα λίγο πιο στερεοφωνικο αυτο το arpeggiator που έχεις στο συνθ και πιο μπροστά και τα άλλα δεξια αριστερα. στην μια μεριά θα έβαζα σίγουρα σκέτα παχιά κιθαριστικά ακόρντα βρωμικά ακόμα και ανοιχτά  με μπόλικο delay και παιγμένα απλά χωρίς πολύ ρυθμό να δέσουν το γλυκό. πισω στο panning για το κλίμα . και στην άλλη τα υπόλοιπα. στο κέντρο ότι έχεις τα μπάσα που στο λαπτοπ τωρα δεν τ ακουω. το λαπτοπ φταιει.

 

Εκεί παίζουν 3 κιθάρες μια πρώτη με pan 20 αριστερά, η διφωνία της με pan 20 δεξιά, μια κέντρο με κόντρα  μελωδία + το σόλο. Τα ανοιχτά ακόρντα μάλλον θα του πήγαιναν πολύ αλλά και σε αυτά έχω πρόβλημα με τον ήχο... θα είναι το επόμενο με το οποίο θα ασχοληθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, PAL είπε

 

Θα δοκιμάσω overdrive και πρίμα... αλλά πού;.. και πόσο;

 

Δεν γνωρίζω πολύ καλά τον εξοπλισμό σου, αλλά η φιλοσοφία είναι η εξής: Παίρνεις τον βασικο ήχο σου από την τελευταία προενισχυση που έχεις στην αλυσίδα. Πριν το "πετάλι" αυτό, μπορείς να έχεις κάποιο άλλο "πετάλι" που μπουσταρει το βασικό πετάλι. Εκεί θέλει λίγο παραπάνω ένταση, ίσως και πρίμα, ώστε ο βασικός σου ήχος να "γεμίσει". Επίσης, θέλει πρίμα και στον βασικό ηχο. Πειραματισου, και βάλε στο παιχνίδι και κάνα αναλογικό απλό πεταλι. Θα γίνουν όλα πιο εύκολα.

 

 

 

15 λεπτά πριν, PAL είπε

το πρόβλημα ξέρεις πιο είναι;;;.... Πρέπει να γράψω νέο loop τώρα για να έχω να πειραματίζομαι με την κιθάρα 😀😂

 

 

 

Αυτά είναι προβλήματα... 😄

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, dimsonic said:

ξέρει αυτός....

 

Είσαι μεγάλος βιρτουόζος του σασπένς!! 😀 Και όχι μόνο...

Επεξεργασμένο από PAL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν γνωρίζω πολύ καλά τον εξοπλισμό σου, αλλά η φιλοσοφία είναι η εξής: Παίρνεις τον βασικο ήχο σου από την τελευταία προενισχυση που έχεις στην αλυσίδα. Πριν το "πετάλι" αυτό, μπορείς να έχεις κάποιο άλλο "πετάλι" που μπουσταρει το βασικό πετάλι. Εκεί θέλει λίγο παραπάνω ένταση, ίσως και πρίμα, ώστε ο βασικός σου ήχος να "γεμίσει". Επίσης, θέλει πρίμα και στον βασικό ηχο. Πειραματισου, και βάλε στο παιχνίδι και κάνα αναλογικό απλό πεταλι. Θα γίνουν όλα πιο εύκολα.

πολύ ενδιαφέρουσες πλροφορίες. δλδ το τελευταιο πετάλ( βασικός ήχος) είναι πάντα πιο χαμηλά σε ένταση από τα προηγούμενα ε? να ένα λάθος που πολλές φορές κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου