Προς το περιεχόμενο

MXR 1974 Vintage Phase 90 μια μικρη βοηθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τη διαρκεια της δευτερης καραντινας…εκανα ακριβως τις ιδιες σκεψεις, με τη μονη διαφορα ότι τις μοντες θα τις εκανα μονος μου.

τελικα αποφασισα να περιμενω να βρω σε καλη τιμη απο ευρωπαιο πωλητη στο reverb το ακολουθο

 

https://www.whirlwindusa.com/news/product-review-whirlwind-orange-box-phaser-guitar-

 

νομιζω αξιζε τον κοπο…

 

 

Επεξεργασμένο από nklshp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nklshp είπε

νομιζω αξιζε τον κοπο

τι ειναι τουτο. πόσο το πήρες τελικά?

Είδα βιντεάκια. Ακούγεται επίσης πλύ ζεστό με πιο έντονο το εφε στα αυτιά μου.

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, geka είπε

τι ειναι τουτο. πόσο το πήρες τελικά?

Είδα βιντεάκια. Ακούγεται επίσης πλύ ζεστό με πιο έντονο το εφε στα αυτιά μου.

Θεωρητικα ενα mxr 1974 vintage phase 90, κατασκευασμενο απο την εταιρεια που δημιουργησαν οι σχεδιαστες του πεταλιου, οταν πουλησαν την mxr στην dunlop. Εχει ολες τις μοντες που θελεις.

Γυρω στα 150€ μτχ σε αριστη κατασταση, νομιζω συμπ μεταφορικων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και προτάθηκαν και αλλα 4 stage phasers τσεκαρε μπας και βρεις μεταχειρισμένα :

 

1. το καλυτερο 4 stage phaser ever in my book: Βοss PH-1r 

2. to IBANEZ PT9

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης επειδή ψάχνεις vintage ήχο, αν βρεις κανένα οριτζιναλ (και παίζει ακόμα) EH Small stone θα σου κάνει τη δουλειά σου...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα πολυ ωραια είναι. τα 2 τελευταια πηγαινουν σε καποιες ρυθμισεις και προς flanger. tetoio εχω ομως.

Πάντως δεν μπορω να καταλαβω γτ μια vintage υλοποιηση δεν μπορει ταυτοχρονα να διορθωνει ατελειες του παρελθόντος. Τόσο πολυ επηρρεάζει τον ηχο η υποδοχη για το ρευμα, το led κλπ? 

?

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

επίσης επειδή ψάχνεις vintage ήχο, αν βρεις κανένα οριτζιναλ (και παίζει ακόμα) EH Small stone θα σου κάνει τη δουλειά σου.

στην ουσια στηνω ενα δευτερο pedalboard αργα και σταθερα και ένα από τα πράματα που κοιτάω είναι τα modulation. στο 1ο εχω ενα ripply fall του jam καταπληκτικό( phaser, chorus, vibrato, ). Απλώς άκουσα αυτο το phase 90 και μου φανηκε διαφορετικο καπως και ωραιο και vibey από μόνο του. Θα υπάρχει και ενα flanger της moog σε αυτο το pedalboard. Θα δω και το eh small stone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν σου απάντησαν πολύ ωραία οι προηγούμενοι, κράτα και κάποια επιπλέον σημεία από εμένα και επιβεβαίωση των παραπάνω..

 

Τα κυκλώματα που βασίζονται στο mxr phase90 έχουν τα ίδια καλά και κακά με αυτό. πχ. MAXON IBANEZ pt9 pt999 κλπ κλπ

 

1. Έμφαση στα μεσαία και μάζεμα στα ψηλά, δηλαδή πιο vintage warm sound.

2. Μπάσα γενικά κάποιο μάζεμα αλλά όχι τόσο όσο στα πρίμα.

3. Λόγω των παραπάνω ακούγονται πιο low fidelity σε σχέση με μοντέρνες υλοποιήσεις άλλων phasers, άρα και λιγότερο crisp και treble στον ήχο

4. Οι μόντες με μπαταρίες led κλπ κλπ δεν πειράζουν τον ήχο

5. Το hardwired bypass που είπαν σωστότατα οι φίλοι όντως κάνει κλακ κλουκ 

6. Όπως όλα τα vintage phaser, flanger όταν είναι OFF επηρεάζουν απίστευτα τον ήχο με κακό τρόπο. Άρα looper. Ακόμα και όταν είναι ON εισάγουν θόρυβο συνήθως.

 

7. ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ , vintage μεν great δε. Ιδιαίτερα άμα τα τοποθετείς μόνα τους απευθείας σε σχετικά καλό ενισχυτή χωρίς άλλα πετάλια. Νομίζεις ότι είσαι σε στούντιο στα 70s..

 

Όλα τα παραπάνω είναι με βάση τί ακούω εγω σε διάφορα που έχω/είχα κατά καιρούς σε διάφορες υλοποιήσεις modern kai vintage.

 

'Αντε, με ανάγκασες να γράψω για πρώτη φορά στο φόρουμ τώρα αλλά τα phaser παίζει να είναι τα αγαπημένα μου πετάλια μακράν.. :D

Επεξεργασμένο από eeffed
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, eeffed είπε

 

 

'Αντε, με ανάγκασες να γράψω για πρώτη φορά στο φόρουμ τώρα αλλά τα phaser παίζει να είναι τα αγαπημένα μου πετάλια μακράν.. :D

 

ευκαιρία να ξαναγράψεις!

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, eeffed είπε

Αντε, με ανάγκασες να γράψω για πρώτη φορά στο φόρουμ τώρα αλλά τα phaser παίζει να είναι τα αγαπημένα μου πετάλια μακράν.. :D

Πληρως βοηθητικος. Καλως ηρθες στην παρεα μας. Αν θες πες για το κλακ στο πατημα πιο συγκεκριμενα. Αποφευγεται με καππιον τροπο; κουβεντα να γινεται φυσικα γτ ο πωλητης δεν απαντα αλλα θα συνεχισω να ψαχνω. Πες και γνωμες για κανενα πεταλι που πιυανον ειχες εμπειρια χωρις τα μειον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2022 στις 2:28 ΠΜ, geka είπε

Πληρως βοηθητικος. Καλως ηρθες στην παρεα μας. Αν θες πες για το κλακ στο πατημα πιο συγκεκριμενα. Αποφευγεται με καππιον τροπο; κουβεντα να γινεται φυσικα γτ ο πωλητης δεν απαντα αλλα θα συνεχισω να ψαχνω. Πες και γνωμες για κανενα πεταλι που πιυανον ειχες εμπειρια χωρις τα μειον

 

Για κλακ κλουκ και διακοπτες υπαρχουν πολλα ειδη και σου εδωσαν καναδυο ιδεες παραπανω. Νομιζω και με αντιστασεις μαζευεται αλλα ας απαντησει καποιος που φτιαχνει και ψαχουλευει πεταλια.

 

Αν εξαιρεσουμε τα true vintage πεταλια που αναφεραμε πριν και που εχουν τη μεγιστη γλυκαδα στον ηχο με τα αρνητικα τους βεβαια, πολυ καλή επιλογη ειναι το orange ταδε που ανεφερε καποιος πριν και ειναι πεταλι απο τους αρχικους σχεδιαστες του mxr phase90. Αντε βρες το ομως. Επίσης τα bad stone small stone ehx σε vintage ή μοντερνα εκδοχη ειναι αλλος ηχος που αξιζει να ακουσεις και να δοκιμασεις. Εσχατως μου αρεσει το bad stone και αντικαθιστα ενιοτε το mxr. Το dr fazeadellic η οπως λέγεται ειναι πολυ warm και μεσαιο χωρις θορυβο αλλα δεν ξερω που βασιζεται. Bγαζει 70ίλα στον ήχο δηλαδη. To walrus lilian επισης φοβερο. Αν και ισως μου ακουγεται λιγο τεχνητο artificial. 

 

Σιγουρα ειναι αμετρητα πεταλια το ιδιο και καλυτερα. Δυστυχως στα περισσοτερα ψηφιακα πεταλια τυπου modulation ακουω το highend και τον ψηφιακο χαρακτηρα και με ξενερωνουν λιγο. Για live βεβαια το fidelity δεν παιζεται.....

 

Εχω εδω και κανα 6μηνο ενα tc electronic helix phaser που διαβαζω φοβερα review αλλα δεν το εχω καν συνδεσει. Φοβαμαι το ψηφιακο footprint.. Ετσι εγινε και με τα αριστα κατα τα αλλα digitech polara και nautilus στο παρελθον. Το ιδιο πιστευω οτι ισχυει και με τα αντιστοιχα modulation πεταλια της walrus που νομιζω ταιριαζουν καλυτερα σε synth και οχι κιθαρα. YMMV που λενε και οι ξενοι στα φορουμ.

Επεξεργασμένο από eeffed
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου