Προς το περιεχόμενο

And than they were 3 (Gretsch content)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, geka είπε

Επιτέλους σπέρνοντας ανέμους και θερίζοντας θύελλες, μετά απο πολλά πολλά χρόνια επιθυμίας κατάφερα και εγώ να έχω μια κανονική gretsch αφού έκανα ένα ξεκαθάρισμα στο home studio και μου γυρισαν λεφτά. Ο καταπληκτικός συνφορουμίτης την είχε πολύ π[ροσεγμένη. Στο σύνολο μετρώ δυό βέβαια αφού έχω βάλει και tv jones στην sire es 335 με καταπληκτικά αποτελέσματα..

 

Τέτοια χαρά είχα πολύ καιρό να πάρω 

gretsch 5420.jpg

Καλόπαιχτη Γιώργο! Αυτές οι κιθάρες στα αυτιά μου είναι η χαρά των αρπισμάτων. Σου δίνουν πολλές περισσότερες πληροφορίες από άλλες κιθάρες. Και απλά ένα strum στις χορδές με ελαφρύ κούνημα από Bigsby σε καθαρό λαμπάτο ενισχυτή με reverb και λίγο delay είναι ότι πρέπει 😉

 

Καλόπαιχτη 

  • Ευχαριστώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ....πληθαινουν οι gretsadες.............ακριβως οπως τα ειπες.....και οι blacktop φιλτερτρον πολυ καλοι. ανετα μενεις με αυτους.........Βεβαια επειδη εχω και τους tv jones classic υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα κατα τη γνωμη μου σαφης.... εχω παιξει μονο μια μερα, δεν εχω σαφη εικονα ακομα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ένα θέμα με το οποίο "διαφωνώ" με το ίντερνετ είναι το τι ενισχυτή παίζεις με Gretsch. Στα fora και τα ΓιουΤούμπ φαγωνονται για Vox... Μάλλον λόγω George Harrison. Αλλά και πάλι, εκτός απ' το iconic status του συγκεκριμένου συνδυασμού, μπορούν να επιτευχθούν ποικίλα ηχοχρώματα με διαφορετικές επιλογές...

Επεξεργασμένο από Nekkon

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Ένα θέμα με το οποίο "διαφωνώ" με το ίντερνετ είναι το τι ενισχυτή παίζεις με Gretsch. Στα fora και τα ΓιουΤούμπ φαγωνονται για Vox... Μάλλον λόγω George Harrison. Αλλά και πάλι, εκτός απ' το iconic status του συγκεκριμένου συνδυασμού, μπορούν να επιτευχθούν ποικίλα ηχοχρώματα με διαφορετικές επιλογές...

 

Οι Gretsch με οποιονδήποτε ενισχυτή με σοβαρό headroom παίζουν καλά,αλλά για κλασσικό ήχο τίποτα δεν συγκρίνεται με Fender blackface ή brownface ενισχυτές .

Με Vox δεν μου άρεσαν ποτέ .

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Superfunk είπε

κλασσικό ήχο

Συμφωνώ Νίκο με αυτά που είπες.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί κοπτόμεθα τόσο πολύ να πετύχουμε συγκεκριμένους ήχους, απλά και μόνο επειδή μας θυμίζουν κάτι που έχουμε ξανακούσει, πχ Fender κιθάρα σε Fender ενισχυτή, η Gibson σε Marshall. Με την ίδια λογική νομίζω λένε και το Gretsch σε Vox, επειδή έτσι έπαιζαν οι Beatles. Νομίζω μπορεί να πετύχει κανείς πολύ καλούς ήχους και με άλλους συνδυασμούς, με κυρίαρχο κριτήριο το headroom που ανέφερες πάνω. Αν πχ παίξεις μία Gretsch White Falcon σε Mesa Boogie Mark IV δε θα πιάσεις ηχάρα; 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικο ειναι οντως να εχεις headroom σε οποια κιθαρα....το ζητημα ειναι αν θες ξερa καθαρα ή λίγο πιο ζεστα. ξερα εγω παω με τον fender stingray , πιο ζεστα με τον Morgan mvp 23. Akoma πιο καλα και με τους δυο μαζι.......

Αυτο που εχω παρατηρησει με τους tv jones τουλαχιστον που τους εχω καιρο ειναι 2 πραγματα: α) στα βρωμοπεταλα παντα πρεπει να δινω λιγο παραπανω volume  για το unity, ίσως λόγω φυσικου compression απο τους διπλους β) ο ενισχυτης θελει λιγα πριμα για να ξυπνησει ο φιλτερτρον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο το λιγο που παιξα με bigsby με την gretsch την πορτοκαλια γουσταρω τοσο πολυ που σκεφτομαι να βαλαω και στο αλλο σκαφος με τους tv jones to b70 bigsby. Φοβαμαι ομως για την σταθεροτητα στο κουρδισμα....Στην πορτοκαλι αν και ειναι καλοσεταρισμενη με roller  bridge και double tape στην γεφυρα ειναι στθαροτερα τα πραγματα απο αυτα που ακουω αλλα και πάλι χανει ανα ωρες....

 

Δεν ασχολουνται ολοι οι μαστοροι διεξοδικα με τις gretsch για να με φτιαξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geka είπε

Φοβαμαι ομως για την σταθεροτητα στο κουρδισμα.

 

Αν έχεις καλά κομμένο nut και περνάς τις χορδές σωστά μια χαρά σταθερότητα θα έχεις.Η γέφυρα δεν παίζει κανένα ρόλο ειδικά αν είναι πακτωμενη σαν τη δική σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nekkon είπε

Αν πχ παίξεις μία Gretsch White Falcon σε Mesa Boogie Mark IV δε θα πιάσεις ηχάρα; 

 

Δεν ξέρω για Μark IV  αλλά σε  Mark I & Mark III που έπαιζα για χρόνια σκοτωνε

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου