Προς το περιεχόμενο

And than they were 3 (Gretsch content)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/12/2023 στις 4:35 ΜΜ, Nekkon είπε

Και οι black falcon κορυφή 

Η τρέχουσα προτίμησή μου είναι white και όχι black - αλλά αυτά αλλάζουν από ώρα σε ώρα 

 

3 to go

 

IMG_6699.thumb.png.0e5f83d4767e82c714f500dde7d952ea.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομορφιά σε μία κιθάρα (και όχι μόνο) είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό. Εδώ ας πούμε είμαι στο Λονδίνο με την πιο όμορφη (αριστερά) και την πιο ακριβή (δεξιά) κιθάρα που έχω δει ποτέ από κοντά. 13.000 pounds η δεξιά κιθάρα ρε φίλε. Καθίστε φρόνιμα εκεί στο custom shop της Gretsch. 

 

Screenshot_20231208_181604_Gallery.thumb.jpg.c1988754411c05d1a5facabc97b168ef.jpg

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Η ομορφιά σε μία κιθάρα (και όχι μόνο) είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό. 

 

Screenshot_20231208_181604_Gallery.thumb.jpg.c1988754411c05d1a5facabc97b168ef.jpg


Ε ναι 

 

Κούκλες btw (και γαϊδούρια σε μέγεθος) 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nekkon είπε

H ομορφιά σε μία κιθάρα (και όχι μόνο) είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό.

 

Βεβαίως, εκτός κι αν μιλάμε για Gretsch οι οποίες ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι οι ομορφότερες κιθάρες ever.  

Είναι δε ΟΛΕΣ τόσο κούκλες που τις θες όλες....

Οι δε Ιάπωνες το έχουν τερματίσει το θέμα κατασκευαστικά (και ηχητικά φυσικά μια και οι stock Gretsch μαγνήτες είναι από το 2004  alnico και εξαιρετικοι και οι TVJ που χρησιμοποιούνται σε πολλά μοντέλα κορυφαίοι), οι vintage Gretsch δυστυχώς έχουν μεν καταπληκτικό ήχο λόγω μαγνητών (εννοείται πριν την Baldwin περίοδο) αλλά κακή κατασκευή και είναι δύσκολο να βρεις κάποια που να ... παίζει και να μη χρειάζεται σοβαρές επεμβάσεις.Για αυτό και οι τιμές τους είναι χαμηλές σε σχέση με άλλες vintage κιθάρες. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Βεβαίως, εκτός κι αν μιλάμε για Gretsch οι οποίες ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι οι ομορφότερες κιθάρες ever.  

Είναι δε ΟΛΕΣ τόσο κούκλες που τις θες όλες....

Οι δε Ιάπωνες το έχουν τερματίσει το θέμα κατασκευαστικά (και ηχητικά φυσικά μια και οι stock Gretsch μαγνήτες είναι από το 2004  alnico και εξαιρετικοι και οι TVJ που χρησιμοποιούνται σε πολλά μοντέλα κορυφαίοι), οι vintage Gretsch δυστυχώς έχουν μεν καταπληκτικό ήχο λόγω μαγνητών (εννοείται πριν την Baldwin περίοδο) αλλά κακή κατασκευή και είναι δύσκολο να βρεις κάποια που να ... παίζει και να μη χρειάζεται σοβαρές επεμβάσεις.Για αυτό και οι τιμές τους είναι χαμηλές σε σχέση με άλλες vintage κιθάρες. 

Συμφωνώ απόλυτα, ωστόσο και πολλά electromatic μοντέλα 2016 - σήμερα, αν δεις έχουν μαγνήτες blacktop filtertrons, τύπου Baldwin era. Δε μου ακούγονται άσχημα. Λίγο λιγότερο trebly, λιγότερο volume λόγω χαμηλού output, δέχονται gain γιατί είναι wax potted, και ηχητικά δεν είναι και χάλια. Εξαρτάται τι θες να παίξεις, αλλά στα fora λένε θετικά σχόλια 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Συμφωνώ απόλυτα, ωστόσο και πολλά electromatic μοντέλα 2016 - σήμερα, αν δεις έχουν μαγνήτες blacktop filtertrons, τύπου Baldwin era. Δε μου ακούγονται άσχημα. Λίγο λιγότερο trebly, λιγότερο volume λόγω χαμηλού output, δέχονται gain γιατί είναι wax potted, και ηχητικά δεν είναι και χάλια. Εξαρτάται τι θες να παίξεις, αλλά στα fora λένε θετικά σχόλια 

 

Ηχητικά όχι μόνο δεν είναι χάλια, αλλά έχουν εξαιρετικό, ξεχωριστό ηχο. Είναι filtertron, αλλά όχι στο 100%. Έχουν κάτι δικό τους. Δεν έχω κάτι αρνητικό να τους προσάψω.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

σήμερα, αν δεις έχουν μαγνήτες blacktop filtertrons, τύπου Baldwin era.

 

Καμμία σχέση.

Οι Baldwin era μαγνήτες είναι κεραμικοί,όπως κεραμικοί ήταν και στα ιαπωνικά RI μέχρι το 2003 που "πηρε'' η Fender την Gretsch.

Tα σημερινά κορεατικά και ινδονησιακά μοντέλα φοράν αξιοπρεπέστατoυς alnico "filtertones"

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Βεβαίως, εκτός κι αν μιλάμε για Gretsch οι οποίες ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι οι ομορφότερες κιθάρες ever.  

 

Μου αρέσουν οι τεκμηριωμένες απόλυτες απόψεις σου 


 
 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται βέβαια και από το τι παίζεις, αλλά στα δικά μου αυτιά οι filtertrons είναι πιο κοντά σε μονό μαγνήτη παρά σε humbucker ηχητικά. Η ευκρίνεια και ο διαχωρισμός στις νότες με κάνουν να το πιστεύω αυτό νομίζω. 

 

Βρίσκω τον εαυτό μου συχνά να ηχογραφώ κάτι με τελεκάστερ και μετά ακριβώς το ίδιο πράγμα με γκρετς και να μου ακούγονται αρκετά όμοιοι ήχοι. 

 

Εντάξει βέβαια η εμπειρία στο χέρι καμία σχέση...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου